En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
11/09
Lalín/a Estrada
Mont Castrove. Meis
157 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Fabio Aru
Astana Pro Team
3u47'17"
2
Christopher Froome
Sky Procycling
op 1"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 13"
4
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
5
Alberto Contador Velasco
Tinkoff - Saxo
z.t
6
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
op 17"
7
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
op 33"
8
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
op 48"
9
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
10
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
11
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
z.t
12
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
13
Dominik Nerz
BMC Racing Team
op 1'12"
14
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
15
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
z.t
16
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
17
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
18
Mikel Nieve Ituralde
Sky Procycling
z.t
19
Maxime Mederel
Team Europcar
op 1'15"
20
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
op 1'35"
21
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 1'36"
22
Oliver Zaugg
Tinkoff - Saxo
op 2'04"
23
Maxime Monfort
Lotto - Belisol Team
op 2'24"
24
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
25
Jesus Hernandez Blazquez
Tinkoff - Saxo
op 2'27"
26
Christophe Le Mével
Cofidis
op 2'45"
27
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 2'54"
28
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
op 3'25"
29
David Arroyo Duran
Caja Rural
op 3'32"
30
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
op 4'05"
31
Cadel Evans
BMC Racing Team
op 4'17"
32
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
33
Alessandro De Marchi
Cannondale
op 4'39"
34
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 4'53"
35
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
36
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
37
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 5'49"
38
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 6'39"
39
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
op 7'10"
40
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
41
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
42
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
43
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
op 8'11"
44
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
45
Philip Deignan
Sky Procycling
z.t
46
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
z.t
47
Alberto Losada Alguacil
Katusha
op 10'46"
48
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
49
Yury Trofimov
Katusha
z.t
50
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
51
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
op 11'55"
52
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
op 13'57"
53
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
54
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
55
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
56
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
57
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
z.t
58
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
59
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
60
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
z.t
61
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
62
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
63
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
64
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
65
Chad Haga
Team Giant - Shimano
z.t
66
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
67
George Bennett
Cannondale
z.t
68
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step
z.t
69
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
70
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
71
Natnael Berhane
Team Europcar
op 16'11"
72
Dan Craven
Team Europcar
z.t
73
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
74
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
z.t
75
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
76
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step
z.t
77
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
z.t
78
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
79
Martijn Keizer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
80
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
z.t
81
Matthias Krizek
Cannondale
op 16'15"
82
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 17'34"
84
Sébastien Hinault
IAM Cycling
op 20'49"
85
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
z.t
86
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
88
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
90
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
z.t
91
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
z.t
92
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
93
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
94
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
95
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
96
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
z.t
97
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
z.t
98
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
99
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
100
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
101
Romain Hardy
Cofidis
z.t
102
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
103
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
104
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
105
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
z.t
106
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
107
Romain Zingle
Cofidis
z.t
108
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
109
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
110
Nikolas Maes
Omega Pharma - Quick Step
z.t
111
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
113
Luis Mas Bonet
Caja Rural
z.t
114
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
115
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
116
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
117
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
118
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
119
Wout Poels
Omega Pharma - Quick Step
z.t
120
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
121
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
122
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
123
Francesco Lasca
Caja Rural
z.t
124
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
125
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
126
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
127
Jesse Sergent
Trek Factory Racing
z.t
128
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
129
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
130
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
131
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
132
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
133
Pim Ligthart
Lotto - Belisol Team
z.t
134
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
135
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
136
Guillaume Boivin
Cannondale
z.t
137
Maciej Bodnar
Cannondale
z.t
138
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
139
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
140
Adriano Malori
Movistar Team
z.t
141
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
142
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
143
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
144
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
145
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
146
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
147
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
148
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
149
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
150
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
151
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
152
Elia Favilli
Lampre - Merida
z.t
153
Nathan Brown
Garmin - Sharp
z.t
154
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
155
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
156
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
157
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
158
John Degenkolb
Team Giant - Shimano
z.t
159
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
160
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
161
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
162
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
163
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 21'02"
164
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
DNF
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step
DNS
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
DNS
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
DNS
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares