En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
17/09
Piedrahita
Toledo
231.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
5u43'41"
2
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
z.t
3
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 1"
4
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Peter Velits
Team HTC - Columbia
z.t
6
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
z.t
7
Nikolas Maes
Quick Step
z.t
8
Grega Bole
Lampre - Farnese Vini
z.t
9
Daniele Bennati
Liquigas - Doimo
z.t
10
Paul Voss
Team Milram
op 4"
11
Allan Davis
Astana
z.t
12
Manuel Antonio Cardoso Leal
Footon - Servetto
op 7"
13
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
14
Gianni Meersman
FDJ
z.t
15
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
z.t
16
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
op 9"
17
Manuele Mori
Lampre - Farnese Vini
z.t
18
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
z.t
19
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
20
Enrique Mata Cabello
Footon - Servetto
z.t
21
Sebastian Langeveld
Rabobank
op 13"
22
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
25
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
op 15"
26
Greg Van Avermaet
Omega Pharma - Lotto
z.t
27
Xavier Tondo Volpini
Cervélo Test Team
z.t
28
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
29
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
30
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
32
Marzio Bruseghin
Caisse d'Epargne
z.t
33
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
34
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
36
Vladimir Gusev
Team Katusha
z.t
37
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
38
Christophe Le Mével
FDJ
z.t
39
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
40
Thomas Peterson
Garmin - Transitions
z.t
41
Andrey Kashechkin
Lampre - Farnese Vini
z.t
42
Andrey Zeits
Astana
z.t
43
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
44
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
45
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
z.t
47
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
48
Rémy Di Gregorio
FDJ
z.t
49
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
50
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Thomas Danielson
Garmin - Transitions
z.t
52
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
53
Enrico Gasparotto
Astana
z.t
54
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
55
David Moncoutié
Cofidis
z.t
56
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Denis Menchov
Rabobank
op 29"
58
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
59
Josep Jufre Pou
Astana
op 32"
60
Alexsandr Dyachenko
Astana
op 36"
61
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
62
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
63
Giampaolo Caruso
Team Katusha
z.t
64
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Sergey Renev
Astana
z.t
66
Jurgen Van Goolen
Omega Pharma - Lotto
z.t
67
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Assan Bazayev
Astana
z.t
69
Gustavo Rodriguez Iglesias
Xacobeo Galicia
z.t
70
Mauro Finetto
Liquigas - Doimo
z.t
71
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
72
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
73
Johnnie Walker
Footon - Servetto
z.t
74
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
75
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
76
Markus Eichler
Team Milram
z.t
77
Robert Förster
Team Milram
z.t
78
Björn Schröder
Team Milram
z.t
79
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
80
Romain Zingle
Cofidis
z.t
81
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
82
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
z.t
83
Martin Velits
Team HTC - Columbia
op 47"
84
Daniele Pietropolli
Lampre - Farnese Vini
op 49"
85
Sébastien Chavanel
FDJ
z.t
86
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 53"
87
Dario Cataldo
Quick Step
z.t
88
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
89
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
90
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
91
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
92
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
93
Matthew Harley Goss
Team HTC - Columbia
z.t
94
Andreas Stauff
Quick Step
op 57"
95
Kevin De Weert
Quick Step
z.t
96
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
97
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
op 59"
98
David Millar
Garmin - Transitions
z.t
99
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 1'03"
100
Tony Gallopin
Cofidis
op 1'16"
101
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
103
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
104
Michel Kreder
Garmin - Transitions
z.t
105
Tejay Van Garderen
Team HTC - Columbia
z.t
106
Christian Vandevelde
Garmin - Transitions
op 1'31"
107
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
op 1'35"
108
Valentin Iglinskiy
Astana
op 1'37"
109
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
z.t
110
Dmitriy Fofonov
Astana
op 1'48"
111
Matthew Wilson
Garmin - Transitions
op 2'13"
112
Frederik Willems
Liquigas - Doimo
z.t
113
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 2'38"
114
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
op 15"
115
Anders Lund
Team Saxo Bank
op 2'38"
117
Davide Malacarne
Quick Step
z.t
118
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
119
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
120
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
121
Jean-Christophe Peraud
Omega Pharma - Lotto
z.t
122
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
z.t
123
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
z.t
124
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
z.t
125
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
126
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
127
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia - Cajasur
z.t
128
Angelo Furlan
Lampre - Farnese Vini
z.t
129
Dominik Roels
Team Milram
z.t
130
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
131
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
132
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
z.t
133
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
134
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
z.t
135
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
z.t
136
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
z.t
137
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
op 2'59"
138
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
op 3'45"
139
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 4'03"
140
Daniele Righi
Lampre - Farnese Vini
op 4'24"
141
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
142
Giampaolo Cheula
Footon - Servetto
z.t
143
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
op 4'26"
144
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
145
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
op 5'03"
146
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
147
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
z.t
148
Ivan Santaromita
Liquigas - Doimo
z.t
149
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
150
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
z.t
151
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
152
Mikael Cherel
FDJ
op 5'16"
153
Pierre Cazaux
FDJ
z.t
154
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 6'50"
155
Lars Ytting Bak
Team HTC - Columbia
op 9'15"
156
Martin Pedersen (1)
Footon - Servetto
z.t
157
Rémi Pauriol
Cofidis
op 9'42"
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
DNF
Nicolas Vogondy
Bbox Bouygues Telecom
DNS
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
DSQ
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
DSQ
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
DSQ
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares