En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
07/09
Tarragona
Vilanova i la Geltrú
175.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
4u13'31"
2
Romain Zingle
Cofidis
op 37"
3
Greg Van Avermaet
Omega Pharma - Lotto
z.t
4
Mauro Finetto
Liquigas - Doimo
z.t
5
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
6
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
7
Christophe Le Mével
FDJ
z.t
8
Giampaolo Cheula
Footon - Servetto
z.t
9
Laurens ten Dam
Rabobank
op 42"
10
Dmitriy Fofonov
Astana
op 1'36"
11
Daniele Bennati
Liquigas - Doimo
op 1'38"
12
Grega Bole
Lampre - Farnese Vini
z.t
13
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
14
Dario Cataldo
Quick Step
z.t
15
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
16
Tony Gallopin
Cofidis
z.t
17
Josep Jufre Pou
Astana
z.t
18
Enrico Gasparotto
Astana
z.t
19
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
20
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Marzio Bruseghin
Caisse d'Epargne
z.t
22
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
23
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
24
Vladimir Gusev
Team Katusha
z.t
25
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
z.t
26
Peter Velits
Team HTC - Columbia
z.t
27
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Rémy Di Gregorio
FDJ
z.t
29
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
30
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
32
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
33
Tejay Van Garderen
Team HTC - Columbia
z.t
34
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
z.t
36
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
37
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
z.t
39
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
40
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
41
Denis Menchov
Rabobank
z.t
42
Thomas Danielson
Garmin - Transitions
z.t
43
Xavier Tondo Volpini
Cervélo Test Team
z.t
44
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
45
Jean-Christophe Peraud
Omega Pharma - Lotto
z.t
46
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
47
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Andrey Kashechkin
Lampre - Farnese Vini
z.t
50
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
53
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
54
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
55
David Moncoutié
Cofidis
z.t
56
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
57
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
58
Frederik Willems
Liquigas - Doimo
z.t
59
Assan Bazayev
Astana
z.t
60
Manuele Mori
Lampre - Farnese Vini
z.t
61
Kevin De Weert
Quick Step
op 1'52"
62
Giampaolo Caruso
Team Katusha
op 2'16"
63
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
op 2'25"
64
Jurgen Van Goolen
Omega Pharma - Lotto
op 4'57"
65
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
66
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
67
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
68
Gustavo Rodriguez Iglesias
Xacobeo Galicia
z.t
69
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
70
Rémi Pauriol
Cofidis
z.t
71
Paul Voss
Team Milram
z.t
72
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
73
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
74
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
75
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
76
Martin Pedersen (1)
Footon - Servetto
z.t
77
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
78
Ivan Santaromita
Liquigas - Doimo
z.t
79
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
op 10'37"
80
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
81
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
82
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia - Cajasur
z.t
83
Christian Vandevelde
Garmin - Transitions
z.t
84
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
z.t
85
Daniele Pietropolli
Lampre - Farnese Vini
z.t
86
Davide Malacarne
Quick Step
z.t
87
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
88
Philip Deignan
Cervélo Test Team
z.t
89
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
z.t
90
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
91
Nicolas Vogondy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
92
Pierre Cazaux
FDJ
z.t
93
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
z.t
95
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
z.t
96
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
97
Yauheni Hutarovich
FDJ
op 12'45"
98
Allan Davis
Astana
z.t
99
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
z.t
100
Johnnie Walker
Footon - Servetto
z.t
101
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
102
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
103
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
z.t
104
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
105
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
z.t
106
Nikolas Maes
Quick Step
z.t
107
Thomas Peterson
Garmin - Transitions
op 13'15"
108
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
op 16'38"
109
Markus Eichler
Team Milram
z.t
110
Robert Förster
Team Milram
z.t
111
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
112
Björn Schröder
Team Milram
z.t
113
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
z.t
114
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
115
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
116
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
117
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
z.t
118
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
z.t
119
Valentin Iglinskiy
Astana
z.t
120
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
121
Matthew Harley Goss
Team HTC - Columbia
z.t
122
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
123
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
124
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
125
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
127
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
128
Andrey Zeits
Astana
z.t
129
Lars Ytting Bak
Team HTC - Columbia
z.t
130
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
131
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
132
Martin Velits
Team HTC - Columbia
z.t
133
Dominik Roels
Team Milram
z.t
134
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
135
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
136
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
137
Angelo Furlan
Lampre - Farnese Vini
z.t
138
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
139
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
140
Enrique Mata Cabello
Footon - Servetto
z.t
141
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
142
Sergey Renev
Astana
z.t
143
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
z.t
144
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
145
Gianni Meersman
FDJ
z.t
146
Mikael Cherel
FDJ
z.t
147
Matthew Wilson
Garmin - Transitions
z.t
148
David Millar
Garmin - Transitions
z.t
149
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
z.t
150
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
z.t
151
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
z.t
152
Theo Bos
Cervélo Test Team
z.t
153
Arthur Vichot
FDJ
z.t
154
Andreas Stauff
Quick Step
z.t
155
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
z.t
156
Sébastien Chavanel
FDJ
z.t
157
David Zabriskie
Garmin - Transitions
z.t
158
Julian Dean
Garmin - Transitions
z.t
159
Manuel Antonio Cardoso Leal
Footon - Servetto
z.t
160
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
161
Denis Galimzyanov
Team Katusha
z.t
162
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
163
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
164
Michel Kreder
Garmin - Transitions
z.t
165
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
166
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
167
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
168
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
169
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
171
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
172
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
173
David Vitoria
Footon - Servetto
z.t
174
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
z.t
175
Markus Fothen
Team Milram
z.t
177
Daniele Righi
Lampre - Farnese Vini
z.t
178
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
Yoann Offredo
FDJ
DNF
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
DNS
Andy Schleck
Team Saxo Bank
DNS
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
DSQ
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
DSQ
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
DSQ
Roy Sentjens
Team Milram
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares