En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
28/09
Madrid
Madrid
145.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Roberto Heras Hernandez
US Postal Service presented by Berry Floor
69u31'52"
2
Isidro Nozal Vega
O.N.C.E. - Eroski
op 28"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Kelme - Costa Blanca
op 2'25"
4
Igor González de Galdeano
O.N.C.E. - Eroski
op 3'27"
5
Francisco Mancebo Perez
iBanesto.com
op 4'47"
6
Manuel Beltran Martinez
US Postal Service presented by Berry Floor
op 5'51"
7
Michael Rasmussen
Rabobank
op 5'56"
8
Félix Rafael Cardenas Ravelo
05 Orbitel
op 6'33"
9
Unai Osa Eizaguirre
iBanesto.com
op 6'51"
10
Luis Pérez Rodriguez
Cofidis
op 7'56"
11
Santos Gonzalez Capilla
Domina Vacanze - Elitron
op 9'08"
12
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
op 9'52"
13
Michele Scarponi
Domina Vacanze - Elitron
op 10'13"
14
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
op 12'52"
15
Felix Manuel Garcia Casas
Team Bianchi
op 14'18"
16
Txema Del Olmo Zendegi
Milaneza - MSS
op 14'38"
17
Oscar Pereiro Sio
Phonak Hearing Systems
op 17'05"
18
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
op 18'31"
19
Guido Trentin
Cofidis
op 29'34"
20
Josep Jufre Pou
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 33'30"
21
Dario Frigo
Fassa Bortolo
op 40'19"
22
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cofidis
op 41'18"
23
Leonardo Piepoli
iBanesto.com
op 46'45"
24
Manuel Calvente Corbas
Team CSC
op 47'54"
25
Aitor Osa Eizaguirre
iBanesto.com
op 49'39"
26
Joaquím Rodriguez Oliver
O.N.C.E. - Eroski
op 56'51"
27
Christian Werner
Team Telekom
op 1u00'48"
28
Joan Horrach Rippoll
Milaneza - MSS
op 1u02'00"
29
David Etxebarria Alkorta
Euskaltel - Euskadi
op 1u04'47"
30
Constantino Zaballa Gutierrez
Kelme - Costa Blanca
op 1u06'52"
31
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
op 1u07'29"
32
Daniel Atienza Urendez
Cofidis
op 1u09'41"
33
Claus-Michael Möller
Milaneza - MSS
op 1u10'24"
34
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
op 1u11'09"
35
Carlos Sastre Candil
Team CSC
op 1u12'21"
36
Miguel Angel Martín Perdiguero
Domina Vacanze - Elitron
op 1u13'44"
37
Kyrylo Pospyeyev
Domina Vacanze - Elitron
op 1u17'42"
38
Gorka Gonzalez Larranaga
Euskaltel - Euskadi
op 1u18'28"
39
Goncalo José Amorim Valada
Milaneza - MSS
op 1u19'54"
40
Pedro Cardoso
Milaneza - MSS
op 1u30'39"
41
Carlos Torrent Tarres
Paternina - Costa de Almeria
op 1u35'10"
42
Jurgen Van Goolen
Quick Step - Davitamon
op 1u37'32"
43
José Luis Rebollo Aguado
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 1u41'57"
44
Santiago Perez Fernandez
Phonak Hearing Systems
op 1u45'58"
45
Benjamin Noval Gonzalez
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 1u47'13"
46
David Latasa Lasa
Kelme - Costa Blanca
op 1u49'39"
47
David Lopez Garcia
Labarca-2 - Cafe Baque
op 1u50'59"
48
Eladio Jimenez Sanchez
iBanesto.com
op 1u54'06"
49
Cristian Moreni
Alessio
op 1u54'56"
50
Denis Lunghi
Alessio
op 1u55'10"
51
Mario Aerts
Team Telekom
op 2u00'48"
52
Patxi Javier Vila Errandonea
Lampre
op 2u00'53"
53
David Cañada Garcia
Quick Step - Davitamon
z.t
54
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
op 2u01'29"
55
Pablo Lastras Garcia
iBanesto.com
op 2u01'48"
56
Juan Miguel Mercado Martin
iBanesto.com
op 2u01'59"
57
Jorge Ferrio Luque
Paternina - Costa de Almeria
op 2u03'57"
58
Levi Leipheimer
Rabobank
op 2u04'12"
59
Francisco José Lara Ruiz
Team Bianchi
op 2u08'29"
60
Roberto Laiseka Jaio
Euskaltel - Euskadi
op 2u08'55"
61
Santiago Blanco Gil
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 2u09'40"
62
Peter Luttenberger
Team CSC
op 2u09'42"
63
José Luis Martinez Jimenez
Paternina - Costa de Almeria
op 2u10'21"
64
Volodymir Gustov
Fassa Bortolo
op 2u10'37"
65
Fabian Jeker
Milaneza - MSS
op 2u12'02"
66
Kurt Van De Wouwer
Quick Step - Davitamon
op 2u12'58"
67
Angel Vicioso Arcos
O.N.C.E. - Eroski
op 2u13'44"
68
Renato Silva
Milaneza - MSS
op 2u13'56"
69
Juan Manuel Garate Cepa
Lampre
op 2u14'41"
70
Angel Edo Alsina
Milaneza - MSS
op 2u15'18"
71
David Navas Chica
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 2u16'30"
72
Erik Zabel
Team Telekom
op 2u19'28"
73
Patrik Sinkewitz
Quick Step - Davitamon
op 2u21'36"
74
Carlos Garcia Quesada
Kelme - Costa Blanca
op 2u22'18"
75
Torsten Hiekmann
Team Telekom
op 2u24'32"
76
Floyd Landis
US Postal Service presented by Berry Floor
op 2u25'01"
77
Beat Zberg
Rabobank
op 2u29'30"
78
Michael Barry
US Postal Service presented by Berry Floor
op 2u30'26"
79
Giovanni Lombardi
Domina Vacanze - Elitron
op 2u31'10"
80
José Luis Rubiera Vigil
US Postal Service presented by Berry Floor
op 2u33'26"
81
Benoît Joachim
US Postal Service presented by Berry Floor
op 2u34'04"
82
Fabrizio Guidi
Team Bianchi
op 2u34'56"
83
Juan José De Los Angeles Segui
Fassa Bortolo
op 2u37'34"
84
Carlos Ramon Golbano Garcia
Paternina - Costa de Almeria
op 2u38'46"
85
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
op 2u39'38"
86
Rafael Casero Moreno
Paternina - Costa de Almeria
op 2u39'44"
87
Nicki Sörensen
Team CSC
op 2u40'33"
88
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
op 2u40'40"
89
Nacor Burgos Rojo
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 2u41'50"
90
Angelo Lopeboselli
Cofidis
op 2u43'13"
91
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 2u47'02"
92
Tom Boonen
Quick Step - Davitamon
op 2u47'06"
93
Joaquim Lopez Torrella
Paternina - Costa de Almeria
op 2u47'13"
94
Bram Tankink
Quick Step - Davitamon
op 2u47'41"
95
Bobby Julich
Team Telekom
op 2u47'48"
96
Francisco Javier Cerezo Perales
Labarca-2 - Cafe Baque
op 2u47'55"
97
Antonio Tauler Llull
Kelme - Costa Blanca
op 2u49'45"
98
Gorka Arrizabalaga Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 2u50'04"
99
Mariano Piccoli
Lampre
op 2u52'37"
100
Karsten Kroon
Rabobank
op 2u52'41"
101
Stephan Schreck
Team Telekom
op 2u54'35"
102
David Millar
Cofidis
op 2u55'06"
103
Sergueï Ivanov
Fassa Bortolo
op 2u55'19"
104
Raphael Schweda
Team Bianchi
op 2u55'57"
105
Dmitriy Fofonov
Cofidis
op 2u56'34"
106
José Luis Arrieta Lujambio
iBanesto.com
op 3u00'22"
107
Giampaolo Cheula
Vini Calderola - SO.DI
op 3u02'14"
108
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
op 3u02'58"
109
Oscar Laguna Garcia
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 3u03'31"
110
Steffen Wesemann
Team Telekom
op 3u04'28"
111
César Garcia Calvo
Labarca-2 - Cafe Baque
op 3u05'11"
112
Alessandro Bertolini
Alessio
op 3u05'46"
113
Francisco Cabello Luque
Kelme - Costa Blanca
op 3u08'42"
114
Addy Engels
Rabobank
op 3u08'55"
115
Gustavo Miguel Otero Gomez
Labarca-2 - Cafe Baque
op 3u11'24"
116
Fred Rodriguez
Vini Calderola - SO.DI
op 3u12'42"
117
Pedro Diaz Lobato
Paternina - Costa de Almeria
op 3u15'26"
118
Filippo Simeoni
Domina Vacanze - Elitron
op 3u16'54"
119
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
op 3u16'59"
120
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
op 3u18'22"
121
Juan Manuel Fuentes Angullo
Saeco - Macchine Per Caffe
op 3u18'54"
122
Aitor Garmendia Arbilla
Team Bianchi
op 3u19'03"
123
Jan Hruska
O.N.C.E. - Eroski
op 3u19'33"
124
Pedro Horrillo Munoz
Quick Step - Davitamon
op 3u20'22"
125
Daniele Righi
Lampre
op 3u21'28"
126
Simone Masciarelli
Vini Calderola - SO.DI
op 3u22'33"
127
Matthew White
US Postal Service presented by Berry Floor
op 3u22'38"
128
Patrick Calcagni
Vini Calderola - SO.DI
op 3u23'31"
129
Jörg Jaksche
O.N.C.E. - Eroski
op 3u24'13"
130
Ivan Herrero Atienzar
Labarca-2 - Cafe Baque
op 3u24'33"
131
Gianpaolo Mondini
Domina Vacanze - Elitron
op 3u28'24"
132
Paulo Barroso
Milaneza - MSS
op 3u28'57"
133
Pietro Zucconi
Vini Calderola - SO.DI
op 3u29'05"
134
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
op 3u30'06"
135
Stefano Casagranda
Alessio
op 3u30'51"
136
Bekim Leif Christensen
Team CSC
op 3u31'00"
137
Mathew Hayman
Rabobank
op 3u31'55"
138
Ronald Mutsaars
Rabobank
op 3u33'12"
139
Max van Heeswijk
US Postal Service presented by Berry Floor
op 3u33'15"
140
Gianluca Sironi
Vini Calderola - SO.DI
op 3u33'27"
141
Jan Boven
Rabobank
op 3u35'42"
142
Thorsten Rund
Team Bianchi
op 3u35'43"
143
Simone Bertoletti
Lampre
op 3u36'44"
144
Niki Aebersold
Phonak Hearing Systems
op 3u38'58"
145
Alexandre Usov
Phonak Hearing Systems
op 3u38'59"
146
Steven de Jongh
Rabobank
op 3u39'16"
147
Igor Pugaci
Saeco - Macchine Per Caffe
op 3u40'03"
148
Christian Pepoli
Saeco - Macchine Per Caffe
op 3u40'11"
149
Thomas Bruun Eriksen
Team CSC
op 3u44'56"
150
Angelo Furlan
Alessio
op 3u47'30"
151
Alberto Vinale
Alessio
op 3u48'16"
152
Michael Sandstød
Team CSC
op 3u50'06"
153
Guido Trenti
Fassa Bortolo
op 3u50'07"
154
Rubens Bertogliati
Lampre
op 3u50'29"
155
German Nieto Fernandez
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 3u51'51"
156
David De La Fuente Rasilla
Vini Calderola - SO.DI
op 3u53'23"
157
Gonzalo Bayarri Esteve
Phonak Hearing Systems
op 3u55'35"
158
Francisco Gutierrez Alvarez
Labarca-2 - Cafe Baque
op 3u57'44"
159
Jose Manuel Maestre Rodriguez
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 4u26'12"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares