En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
17/09
Madrid
Madrid
38 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Roberto Heras Hernandez
Kelme - Costa Blanca
70u26'14"
2
Angel Luis Casero Moreno
Festina
op 2'33"
3
Pavel Tonkov
Mapei - Quick Step
op 4'55"
4
Santos Gonzalez Capilla
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 5'52"
5
Raimondas Rumsas
Fassa Bortolo
op 7'38"
6
Roberto Laiseka Jaio
Euskaltel - Euskadi
op 10'16"
7
Fernando Escartín Coti
Kelme - Costa Blanca
op 11'17"
8
Carlos Sastre Candil
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 12'16"
9
Massimiliano Gentili
Cantina Tollo - Regain
op 13'10"
10
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 13'14"
11
José Luis Rubiera Vigil
Kelme - Costa Blanca
op 13'16"
12
Wladimir Belli
Fassa Bortolo
op 13'44"
13
Santiago Blanco Gil
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 15'41"
14
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
op 16'37"
15
Txema Del Olmo Zendegi
Euskaltel - Euskadi
op 19'24"
16
Richard Virenque
Team Polti
op 20'28"
17
Pascal Herve
Team Polti
op 23'43"
18
Francisco Tomas Garcia Rodriguez
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 24'51"
19
Abraham Olano Manzano
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 25'19"
20
Gianni Faresin
Mapei - Quick Step
op 25'36"
21
Felix Manuel Garcia Casas
Festina
op 26'25"
22
Oscar Camenzind
Lampre - Daikin
op 29'01"
23
Marco Magnani
Alessio
op 30'03"
24
Eladio Jimenez Sanchez
Banesto
op 31'47"
25
Fabian Jeker
Festina
op 39'32"
26
Jon Odriozola Mugarza
Banesto
op 39'48"
27
Andrei Zintchenko
LA - Pecol - Calbrita
op 40'37"
28
Alexandre Vinokourov
Team Deutsche Telekom
op 42'56"
29
Gilberto Simoni
Lampre - Daikin
op 48'22"
30
Alberto Lopez de Munain
Euskaltel - Euskadi
op 49'33"
31
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Kelme - Costa Blanca
op 52'45"
32
Laurent Brochard
Jean Delatour
op 52'55"
33
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 55'21"
34
Rodolfo Massi
Cantina Tollo - Regain
op 56'38"
35
Juan Carlos Vicario Barbera
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 58'55"
36
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
op 1u00'32"
37
Roberto Sgambelluri
Cantina Tollo - Regain
op 1u01'53"
38
Paolo Lanfranchi
Mapei - Quick Step
op 1u06'57"
39
Guennadi Mikhailov
Farm Frites
op 1u13'25"
40
Massimo Codol
Lampre - Daikin
op 1u13'30"
41
Eleuterio Anguita Hinojosa
Costa de Almeria
op 1u16'08"
42
Igor Pugaci
Saeco - Valli & Valli
op 1u18'12"
43
Andrei Teteriouk
Liquigas - Pata
op 1u18'44"
44
Volodymir Gustov
Fassa Bortolo
op 1u18'56"
45
Victor Hugo Peña Grisales
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1u24'09"
46
Marco Della Vedova
Lampre - Daikin
op 1u26'24"
47
Jose Manuel Uria Gonzalez
Team Polti
op 1u26'50"
48
Patrice Halgand
Jean Delatour
op 1u27'58"
49
Alex Zülle
Banesto
op 1u28'00"
50
Mariano Piccoli
Lampre - Daikin
op 1u28'29"
51
Aitor Osa Eizaguirre
Banesto
op 1u32'55"
52
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
op 1u33'20"
53
Tomasz Brozyna
Banesto
op 1u33'32"
54
Steven Kleynen
Farm Frites
op 1u36'16"
55
Francisco Javier Cerezo Perales
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1u36'43"
56
Unai Osa Eizaguirre
Banesto
op 1u38'19"
57
Serhiy Honchar
Liquigas - Pata
op 1u40'07"
58
Andrea Peron (1)
Fassa Bortolo
op 1u40'34"
59
Ivan Ramiro Parra Pinto
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1u41'03"
60
Miquel van Kessel
Farm Frites
op 1u41'23"
61
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom
op 1u42'35"
62
Juan Manuel Garate Cepa
Lampre - Daikin
op 1u44'12"
63
José Vicente Garcia Acosta
Banesto
op 1u46'01"
64
Rolf Huser
Festina
op 1u46'52"
65
Cristian Moreni
Liquigas - Pata
op 1u47'42"
66
Gorka Gerrikagoitia Arrien
Euskaltel - Euskadi
op 1u48'05"
67
José Agostinho Rosa Ribeiro
LA - Pecol - Calbrita
op 1u48'47"
68
Daniel Clavero Sebastian
Team Polti
op 1u50'24"
69
Saulius Sarkauskas
LA - Pecol - Calbrita
op 1u52'52"
70
Marcelino Garcia Alonso
O.N.C.E. - Deutsche Bank
op 1u52'55"
71
David Clinger
Festina
op 1u53'49"
72
Santiago Botero Echeverry
Kelme - Costa Blanca
op 1u54'28"
73
Simone Bertoletti
Lampre - Daikin
op 1u55'02"
74
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
op 1u56'29"
75
Jan Hruska
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1u57'34"
76
Pedro Diaz Lobato
Relax - Fuenlabrada
op 1u58'57"
77
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
op 2u01'15"
78
Nacor Burgos Rojo
Relax - Fuenlabrada
op 2u02'46"
79
Ricardo Valdez Prieto
Costa de Almeria
op 2u03'47"
80
Jaime Javier Hernandez Bertran
Festina
op 2u04'53"
81
Carlo Finco
Alessio
op 2u04'54"
82
Davide Bramati
Mapei - Quick Step
op 2u05'20"
83
Francisco Cabello Luque
Kelme - Costa Blanca
op 2u08'47"
84
Giovanni Lombardi
Team Deutsche Telekom
op 2u10'53"
85
Fabio Roscioli
Costa de Almeria
op 2u11'03"
86
Carlos Ramon Golbano Garcia
Costa de Almeria
op 2u15'43"
87
Martin Garrido Mayorga
Relax - Fuenlabrada
op 2u18'24"
88
Paolo Bossoni
Cantina Tollo - Regain
op 2u18'38"
89
Ralf Grabsch
Team Deutsche Telekom
op 2u19'31"
90
Dario David Cioni
Mapei - Quick Step
op 2u20'33"
91
Guido Trenti
Cantina Tollo - Regain
op 2u21'04"
92
Pablo Soler Siles
Costa de Almeria
op 2u21'12"
93
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Costa Blanca
op 2u21'20"
94
Paolo Fornaciari
Mapei - Quick Step
op 2u21'55"
95
Youri Sourkov
LA - Pecol - Calbrita
op 2u21'58"
96
Paolo Tiralongo
Fassa Bortolo
op 2u22'29"
97
Nicola Loda
Fassa Bortolo
op 2u22'59"
98
Fabio Baldato
Fassa Bortolo
op 2u24'03"
99
Cyril Dessel
Jean Delatour
op 2u25'36"
100
Remco van der Ven
Farm Frites
op 2u25'42"
101
Alexandr Shefer
Alessio
op 2u27'08"
102
Matthias Kessler
Team Deutsche Telekom
op 2u27'21"
103
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
op 2u32'27"
104
Armin Meier
Saeco - Valli & Valli
op 2u32'54"
105
Ruben Oarbeascoa Ispizua
LA - Pecol - Calbrita
op 2u33'05"
106
Cesar Perez Padron
Costa de Almeria
op 2u33'11"
107
Michele Colleoni
Team Polti
op 2u33'44"
108
Oscar Pellicioli
Team Polti
op 2u33'50"
109
Fernando Manuel Mota dos Santos
LA - Pecol - Calbrita
op 2u34'25"
110
Alessandro Bertolini
Alessio
op 2u34'42"
111
Diego Luis Prior Jimenez
Costa de Almeria
op 2u35'44"
112
Leonardo Guidi
Alessio
op 2u35'56"
113
Juan Antonio Flecha Giannoni
Relax - Fuenlabrada
op 2u36'45"
114
Martin Hvastija
Alessio
op 2u37'05"
115
José Manuel Vazquez Palomo
Relax - Fuenlabrada
op 2u38'56"
116
Stefano Casagranda
Alessio
op 2u40'30"
117
Gerben Löwik
Farm Frites
op 2u40'51"
118
Eduardo Hernandez Bailo
Relax - Fuenlabrada
op 2u42'29"
119
Rafael Casero Moreno
Festina
op 2u42'53"
120
German Nieto Fernandez
Relax - Fuenlabrada
op 2u44'00"
121
Federico Colonna
Cantina Tollo - Regain
op 2u47'48"
122
Biagio Conte
Saeco - Valli & Valli
op 2u49'02"
123
Dirk Ronellenfitsch
Farm Frites
op 2u56'50"
124
Andres Bermejo Siller
Relax - Fuenlabrada
op 3u27'23"
Álvaro González de Galdeano
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Manuel Beltran Martinez
Mapei - Quick Step
DNF
Nicola Miceli
Alessio
DNF
Antonio Segismundo de la Torre Viel
LA - Pecol - Calbrita
DNS
Jörg Ludewig
Saeco - Valli & Valli
DNF
Marco Zanotti
Liquigas - Pata
DNF
David Etxebarria Alkorta
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Igor González de Galdeano
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Glenn Magnusson
Farm Frites
DNF
Christophe Oriol
Jean Delatour
DNF
Ellis Rastelli
Liquigas - Pata
DNF
Jan Svorada
Lampre - Daikin
DNF
Daniele Contrini
Liquigas - Pata
DNF
Rafael Mateos Perez
Team Polti
DNF
Andreas Klöden
Team Deutsche Telekom
DNF
Mirko Marini
Liquigas - Pata
DNF
Laurent Dufaux
Saeco - Valli & Valli
DNS
Giancarlo Raimondi
Liquigas - Pata
DNF
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom
DNS
Bruno Miguel Castanheira Gomes
LA - Pecol - Calbrita
DNF
Danilo Di Luca
Cantina Tollo - Regain
DNS
Christophe Bassons
Jean Delatour
DNF
Frédéric Bessy
Jean Delatour
DNF
Gilles Bouvard
Jean Delatour
DNF
Florent Brard
Festina
DNF
Gabriele Colombo
Cantina Tollo - Regain
DNF
Mirco Crepaldi
Team Polti
DNF
Inigo Cuesta Lopez de Castro
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Giuseppe Di Grande
Festina
DNF
Federico Giabbecucci
Cantina Tollo - Regain
DNF
Ramon Gonzalez Arrieta
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jans Koerts
Farm Frites
DNF
Peter Luttenberger
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Giuseppe Calcaterra
Saeco - Valli & Valli
DNF
Alessio Galletti
Saeco - Valli & Valli
DNF
Endrio Leoni
Alessio
DNF
Pedro Miguel Lopes Goncalves
LA - Pecol - Calbrita
DNF
Francesco Secchiari
Saeco - Valli & Valli
DNF
Geert Van Bondt
Farm Frites
DNF
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
DNF
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
DNF
José Maria Jimenez Sastre
Banesto
DNF
Eddy Seigneur
Jean Delatour
DNF
Ivan Gotti
Team Polti
DNS
Danilo Hondo
Team Deutsche Telekom
DNF
Alessandro Spezialetti
Liquigas - Pata
DNF
Bruno Thibout
Jean Delatour
DNF
Iñigo Chaurreau Bernardez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Mario Traversoni
Costa de Almeria
DNF
Gines Salmeron Martinez
Costa de Almeria
DNF
Mario Cipollini
Saeco - Valli & Valli
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares