En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro del Veneto
Result
1
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
5u22'10"
2
Juan Pablo Valencia
Colombia - Coldeportes
z.t
3
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
4
Francesco Reda
Acqua & Sapone
z.t
5
Gabriele Bosisio
Utensilnord Named
z.t
6
Simone Stortoni
Lampre - ISD
z.t
7
Peter Kusztor
Atlas Personal - Jakroo
z.t
8
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
9
Luca Dodi
Team Idea
op 30"
10
Gianluca Maggiore
Utensilnord Named
op 1'33"
11
Julian Kern
Leopard - Trek Continental Team
op 1'40"
12
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
z.t
13
Frederico Rocchetti
Utensilnord Named
z.t
14
Nurbolat Kulimbetov
Continental Team Astana
z.t
15
Alessandro Proni
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
16
Tomohiro Hayakawa
Team Nippo
op 1'42"
17
Jan Hirt
Leopard - Trek Continental Team
op 1'45"
18
Luca Barla
Team Idea
op 4'33"
19
Mariano Giallorenzo
Meridiana Kamen Team
z.t
20
Amedeo Tabini
Amore & Vita
z.t
21
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
22
Enrico Rossi
Meridiana Kamen Team
z.t
23
Kohei Uchima
Team Nippo
op 7'10"
24
Marco Canola
Colnago - CSF Inox
z.t
25
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
26
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
op 9'36"
27
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
op 9'38"
28
Enrico Battaglin
Colnago - CSF Inox
z.t
29
Pirmin Lang
Atlas Personal - Jakroo
z.t
30
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
31
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
32
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia - Coldeportes
z.t
33
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
34
Nikodemus Holler
Team Specialized Concept Store
z.t
35
Cristian Cominelli
Team Idea
z.t
36
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
z.t
37
Luca Wackermann
Lampre - ISD
z.t
38
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone
z.t
39
Yovcho Yovchev
Amore & Vita
z.t
40
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
z.t
41
Kanstantsin Klimiankou
Continental Team Astana
z.t
42
Roberto Ferrari
Androni Giocattoli
z.t
43
Junya Sano
Team Nippo
z.t
44
Alessandro Bisolti
Team Idea
z.t
45
Davide Rebellin
Meridiana Kamen Team
z.t
46
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
47
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
48
Ilya Davidenok
Continental Team Astana
op 10'02"
49
Francesco Ginanni
Acqua & Sapone
z.t
50
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
51
Christoph Springer
Team Specialized Concept Store
z.t
52
Oleksandr Sheydyk
Lampre - ISD
op 10'30"
53
Vincenzo Garofolo
Team Nippo
z.t
54
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
op 10'42"
55
Joël Zangerle
Leopard - Trek Continental Team
z.t
56
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
57
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
z.t
58
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
z.t
59
Emanuel Buchmann
Team Specialized Concept Store
z.t
60
Antonio Testa
Team Nippo
z.t
61
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
62
Miras Bederbekov
Continental Team Astana
z.t
63
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
z.t
64
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal - Jakroo
z.t
65
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
z.t
66
Maxim Averin
Amore & Vita
z.t
67
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
68
Aristide Ratti
Team Idea
z.t
69
Rafael Andriato
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
70
Viesturs Luksevics
Amore & Vita
z.t
71
Roberto Giacobazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
72
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
73
Paolo Bailetti
Utensilnord Named
z.t
74
Oleg Berdos
Utensilnord Named
z.t
75
Marino Palandri
Amore & Vita
z.t
76
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia - Coldeportes
z.t
77
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia - Coldeportes
z.t
78
Maurizio Biondo
Meridiana Kamen Team
z.t
79
Davide Mucelli
Utensilnord Named
z.t
80
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
z.t
81
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
82
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
op 11'48"
83
Niv Libner
Amore & Vita
op 11'54"
84
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
op 12'13"
85
Michele Viola
Lampre - ISD
z.t
86
Dmytro Krivtsov
Lampre - ISD
z.t
87
Uri Martins
Amore & Vita
z.t
88
Ruslan Tleubayev
Continental Team Astana
z.t
89
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
90
Marco Frapporti
Team Idea
z.t
91
Pierpaolo De Negri
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
92
Fabio Nappa
Team Specialized Concept Store
z.t
93
Ryohei Komori
Team Nippo
z.t
2023
2022
2021
2012
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1945
1942
1941
1939
1938
1936
1935
1934
1931
1930
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1912
1909
Info
Parcours
Result
Palmares