En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Ponente in Rosa
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
06/03
Bordighera
Pietra Ligure
112 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kim Cadzow
EF Education-Cannondale
2u46'01"
2
Kristen Faulkner
EF Education-Cannondale
op 1'00"
3
Linda Zanetti
Human Powered Health
op 1'15"
4
Monica Trinca Colonel
BePink - Bongioanni
op 1'17"
5
Jolanda Neff
Trek Factory Racing XC
z.t
6
Sina Frei
Specialized Factory Racing
z.t
7
Leonie Laubig
Primeau Vélo-Groupe Abadie
z.t
8
Clémence Latimier
z.t
9
Antonia Niedermaier
Canyon//SRAM Racing
z.t
10
Anastasiya Kolesava
Canyon//SRAM Generation
z.t
11
Jasmin Liechti
Wcc Team
z.t
12
Victoire Joncheray
Team Komugi - Grand Est
z.t
13
Ana Vitoria Magalhaes
BePink - Bongioanni
z.t
14
Elisa Valtulini
BePink - Bongioanni
z.t
15
Giorgia Bariani
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
16
Linda Indergand
Liv Factory Racing
z.t
17
Clara Koppenburg
EF Education-Cannondale
z.t
18
Magdeleine Vallieres Mill
EF Education-Cannondale
z.t
19
Clara Emond
EF Education-Cannondale
z.t
20
Alessandra Keller
op 1'26"
21
Yanina Kuskova
Tashkent City Women Professional Cycling Team
op 1'32"
22
Malwina Mul
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 1'17"
23
Nora Jencusová
BePink - Bongioanni
op 3'57"
24
Lea Fuchs
Maxx-Solar Rose Women Racing
z.t
25
Laury Milette
Team Komugi - Grand Est
z.t
26
Iris Monticolo
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
27
Alessia Missiaggia
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
28
Ema Comte
z.t
29
Miryam Nuñez
Primeau Vélo-Groupe Abadie
z.t
30
Noemi Lucrezia Eremita
A.S.D. K2 Women Team
z.t
31
Gaia Segato
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
32
Anabel Yapura
Team Komugi - Grand Est
z.t
33
Asia Zontone
Isolmant - Premac - Vittoria
z.t
34
Sandrine Etienne
z.t
35
Nikola Bajgerova
Mat Atom Deweloper Wroclaw
op 6'55"
36
Lorena Leu
Maxx-Solar Rose Women Racing
z.t
37
Lotta Lepistö - Henttala
EF Education-Cannondale
z.t
38
Nika Bobnar
Wcc Team
z.t
39
Michela De Grandis
Team Mendelspeck Ge-Man
z.t
40
Olga Wankiewicz
Mat Atom Deweloper Wroclaw
z.t
41
Jaqueline Jimena Tamez Escamilla
z.t
42
Jule Märkl
Canyon//SRAM Generation
z.t
43
Rasa Leleivyte
Aromitalia 3T Vaiano
z.t
44
Barbora Němcová
Team Dukla Praha
z.t
45
Elisa De Vallier
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
46
Serena Brillante Romeo
Aromitalia 3T Vaiano
z.t
47
Gemma Sernissi
A.S.D. K2 Women Team
z.t
48
Skylar Schneider
United States
z.t
49
Elisa Serné
z.t
50
Sanne Van Heel
z.t
51
Margarita Misyurina
Tashkent City Women Professional Cycling Team
z.t
52
Romina Costantini
Aromitalia 3T Vaiano
z.t
53
Romina Hinojosa Cruz
Boneshaker Project Presented By Roxo
op 6'59"
54
Špela Colnar
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
z.t
55
Argiro Milaki
z.t
56
Awen Roberts
Canyon//SRAM Generation
z.t
57
Natalia Krzeslak
z.t
58
Patrycja Lorkowska
z.t
59
Martina Testa
BePink - Bongioanni
z.t
60
Yelizaveta Sklyarova
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
op 7'02"
61
Tess Moerman
z.t
62
Samantha Scott
Lotto Dstny Ladies
z.t
63
Sara Piffer
Team Mendelspeck Ge-Man
z.t
64
Nele Laing
Maxx-Solar Rose Women Racing
z.t
65
Hanna Theys
z.t
66
Carlotta Borello
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
z.t
67
Nicole Steinmetz
Cynisca Cycling
z.t
68
Urska Pintar
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
z.t
69
Fariba Hashimi
Wcc Team
z.t
70
Monika Brzezna
Mat Atom Deweloper Wroclaw
z.t
71
Sophie Brouckaert
z.t
72
Larissa Tschenett
z.t
73
Sharni Morley
z.t
74
Jazmine Lavergne
Primeau Vélo-Groupe Abadie
z.t
75
Kayla Davis
z.t
76
Katarzyna Wilkos
Mat Atom Deweloper Wroclaw
z.t
77
Nikol Plosaj
Mat Atom Deweloper Wroclaw
z.t
78
Giulia Giuliani
A.S.D. K2 Women Team
z.t
79
Giada Borghesi
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
z.t
80
Valeria Curnis
Isolmant - Premac - Vittoria
z.t
81
Coralie Houde
Primeau Vélo-Groupe Abadie
z.t
82
Jarmila Machacova
Team Dukla Praha
z.t
83
Jessie Marrel
z.t
84
Ségolène Thomas
Team Komugi - Grand Est
op 7'09"
85
Selene Colombi
BePink - Bongioanni
z.t
86
Alice Capasso
Team Mendelspeck Ge-Man
z.t
87
Lara Crestanello
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
op 8'33"
88
Marie Vandecasteele
z.t
89
Anabelle Thomas
Primeau Vélo-Groupe Abadie
z.t
90
Giulia Vallotto
Team Mendelspeck Ge-Man
z.t
91
Sonia Rossetti
Isolmant - Premac - Vittoria
z.t
92
Demetra Koukouma
Primeau Vélo-Groupe Abadie
z.t
93
Iris Timmermans
z.t
94
Nicole Hartychová
Team Dukla Praha
z.t
95
Martina Silvestri
z.t
96
Madina Kakhkhorova
Tashkent City Women Professional Cycling Team
z.t
97
Chiara Reghini
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
98
Mille Troelsen
z.t
99
Letizia Marzani
z.t
100
Lydia Ventker
Maxx-Solar Rose Women Racing
z.t
101
Sara Mazzorana
Isolmant - Premac - Vittoria
z.t
102
Irene Affolati
Aromitalia 3T Vaiano
z.t
103
Alice Papo
A.S.D. K2 Women Team
z.t
104
Sofiya Karimova
Tashkent City Women Professional Cycling Team
op 9'11"
105
Gabriela Bártová
Team Dukla Praha
z.t
106
Janine Schneider
z.t
107
Nafosat Kozieva
Tashkent City Women Professional Cycling Team
op 9'16"
108
Izabela Janusz
z.t
109
Dziyana Lebedz
Wcc Team
z.t
110
Eliška Grulichová
Team Dukla Praha
z.t
111
Julie Stockman
op 10'37"
112
Jony Van Den Eijnden
z.t
113
Zuzanna Chylinska
z.t
114
Alphanie Midelet
z.t
115
Valeria Ponomarenko
z.t
116
Bodine Vollering
z.t
117
Kateryna Naberezhna
z.t
118
Yuliia Pchelintseva
z.t
119
Tess Edwards
Cynisca Cycling
z.t
120
Ilse Grit
z.t
121
Karin Prinsen
z.t
122
Shakhnoza Abdullaeva
Wcc Team
z.t
123
Emma Zanetti
Team Mendelspeck Ge-Man
z.t
124
Giulia Miotto
Team Mendelspeck Ge-Man
z.t
125
Valentina Trussardo
z.t
126
Amber Lacompte
z.t
127
Gaia Tormena
Isolmant - Premac - Vittoria
z.t
128
Vittoria Ruffilli
A.S.D. K2 Women Team
z.t
129
Daniela Schmidsberger
Canyon//SRAM Generation
op 10'44"
130
Tabea Huys
Maxx-Solar Rose Women Racing
op 13'58"
131
Helena Bieber
Maxx-Solar Rose Women Racing
z.t
132
Monia Garavaglia
z.t
133
Daryna Nahuliak
z.t
134
Claire Windsor
Cynisca Cycling
op 14'43"
135
Sara Pellegrini
A.S.D. K2 Women Team
op 15'54"
136
Sandra Geyer
op 19'03"
137
Fenna Hoegee
z.t
138
Katharina Becker
z.t
139
Eyeru Tesfoam Gebru
Team Komugi - Grand Est
z.t
140
Marie Maes
z.t
141
Fanni' Bonini
Aromitalia 3T Vaiano
z.t
142
Veronika Bartoniková
Team Dukla Praha
op 20'37"
143
Olha Dehtiar
z.t
144
Asal Rizaeva
Tashkent City Women Professional Cycling Team
z.t
145
Kirstine Frida Rysbjerg Munk
z.t
146
Marie Lagershausen
z.t
147
Daria Bilous
z.t
148
Monika Wegrzyn
z.t
149
Lara Scarselli
Aromitalia 3T Vaiano
z.t
150
Beatrice Roda
z.t
151
Valeria Leon Ordaz
z.t
152
Maria Nava Hinojoza
z.t
153
Emanuela Zanetti
Isolmant - Premac - Vittoria
z.t
154
Silvia Magri
Team Komugi - Grand Est
z.t
155
Anita Poletti
Bcl Factory Team
z.t
156
Eliza Rabazynska
z.t
157
Livielle Ongarato
z.t
158
Alice Petrucci
z.t
159
Vania Cardenas Magaña
z.t
160
Mayte Zamudio Garcia
op 20'43"
161
Aurora Cappelletti
z.t
162
Asia Ranucci
op 20'46"
163
Marine Ferre
op 0"
164
Terézia Ciriaková
Wcc Team
z.t
165
Anastasiya Plotsidym
z.t
166
Nina Schmidt
z.t
167
Yuliia Nilova
z.t
168
Viktoriia Parkhomiuk
z.t
169
Alina Bohdan
z.t
170
Alessia Foligno
z.t
171
Camilla Lazzari
z.t
2024
2023
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares