En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP Nobili Rubinetterie - Coppa Papa' Carlo
Result
1
Simone Ponzi
Liquigas - Cannondale
4u15'56"
2
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
3
Davide Rebellin
Miche
z.t
4
Francesco Gavazzi
Lampre - ISD
z.t
5
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 5"
6
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
7
Manuele Mori
Lampre - ISD
op 10"
8
Miguel Angel Rubiano Chavez
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
9
Fabio Felline
Geox - TMC
op 15"
10
Charles Wegelius
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
11
Mauro Finetto
Liquigas - Cannondale
op 50"
12
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli
z.t
13
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
14
Henry Frusto
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
15
Reto Hollenstein
Team Vorarlberg
z.t
16
Bernhard Oberholzer
Price Your Bike
z.t
17
Dmitry Ignatyev
Itera-Katusha
z.t
18
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
19
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
z.t
20
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
op 1'10"
21
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
22
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
23
Simone Campagnaro
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
24
Giuseppe De Maria
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 1'20"
25
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
op 2'00"
26
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
z.t
27
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
28
David De La Fuente Rasilla
Geox - TMC
z.t
29
Pedro Merino Criado
Miche
z.t
30
Ermanno Capelli
Team Vorarlberg
z.t
31
Matic Strgar
Team Vorarlberg
z.t
32
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
z.t
33
Michele Gaia
Miche
z.t
34
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
35
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
36
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
37
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
38
Valeriy Kobzarenko
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
39
Jure Kocjan
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
40
Daniele Colli
Geox - TMC
z.t
41
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
z.t
42
Davide Frattini
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
43
Matteo Fedi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
44
Alessandro Bisolti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
45
Davide Cimolai
Liquigas - Cannondale
z.t
46
Aristide Ratti
Wit
z.t
47
Rubens Bertogliati
Team Type 1 - Sanofi Aventis
op 2'30"
48
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
49
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
z.t
50
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
51
Stefan Schumacher
Miche
z.t
52
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
53
Daniele Ratto
Geox - TMC
z.t
54
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
55
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
56
Daniele Callegarin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
57
Sergio Laganà
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 4'00"
58
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
59
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Acqua & Sapone
z.t
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Result
Palmares