En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Poitou - Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/08
Villefagnan
Poitiers
166.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
16u01'28"
2
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 12"
3
Morten Hulgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 20"
4
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
op 24"
5
Anthony Turgis
TotalEnergies
op 30"
6
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
op 39"
7
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
op 44"
8
Simone Consonni
Cofidis
op 59"
9
Pier-André Coté
Rally Cycling
op 1'20"
10
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 1'23"
11
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 1'55"
12
Romain Cardis
St Michel - Auber 93
op 2'00"
13
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
op 2'03"
14
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'10"
15
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 2'18"
16
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 2'31"
17
Julien Trarieux
Delko
op 2'46"
18
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
op 2'51"
19
Evaldas Siskevicius
Delko
op 3'00"
20
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
op 3'01"
21
Clément Carisey
Delko
op 3'22"
22
Florian Maitre
TotalEnergies
op 3'25"
23
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 3'29"
24
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
op 3'46"
25
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 3'49"
26
Dusan Rajovic
Delko
z.t
27
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 3'52"
28
Colin Joyce
Rally Cycling
op 3'59"
29
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 4'01"
30
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
op 4'02"
31
Paul Penhoet
Groupama - FDJ CT
op 5'07"
32
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 5'30"
33
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
op 5'54"
34
Dylan Kowalski
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 5'58"
35
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
op 6'19"
36
Nicolas Dalla Valle
Bardiani CSF Faizane'
op 6'20"
37
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
op 6'50"
38
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
op 7'23"
39
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
op 7'26"
40
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
op 7'29"
41
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 7'37"
42
Emiel Vermeulen
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 7'38"
43
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
op 7'56"
44
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
op 8'19"
45
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 8'25"
46
Nicola Venchiarutti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 8'30"
47
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
op 8'41"
48
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
op 8'44"
49
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
op 8'47"
50
Axel Zingle
Cofidis
op 9'04"
51
Julien Duval
Ag2r Citroën Team
op 9'09"
52
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
op 9'19"
53
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
op 9'46"
54
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Auber 93
op 10'42"
55
Anthony Perez
Cofidis
op 10'51"
56
Joey Rosskopf
Rally Cycling
op 10'59"
57
Robin Carpenter
Rally Cycling
op 11'03"
58
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
op 11'10"
59
Mirco Maestri
Bardiani CSF Faizane'
op 11'13"
60
Luca Wackermann
EOLO - Kometa Cycling Team
op 11'45"
61
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 11'46"
62
Thibault Ferasse
B&B Hotels p/b KTM
op 12'29"
63
Donavan Vincent Grondin
Team Arkéa - Samsic
op 13'03"
64
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
op 13'06"
65
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
op 15'21"
66
Niki Terpstra
TotalEnergies
op 15'32"
67
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 16'38"
68
Adam De Vos
Rally Cycling
op 16'42"
69
Thomas Delphis
Ag2r Citroën Team
op 16'53"
70
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 17'22"
71
Mathias Le Turnier
Delko
op 17'28"
72
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
op 17'37"
73
Diego Lopez Fuentes
Equipo Kern Pharma
op 17'58"
74
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 18'16"
75
Valentin Tabellion
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 18'46"
76
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
op 19'06"
77
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
op 20'27"
78
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 20'34"
79
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
op 21'07"
80
Riccardo Lucca
Gazprom - Rusvelo
op 21'14"
81
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
op 21'51"
82
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
op 22'27"
83
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
op 22'48"
84
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
op 22'57"
85
August Jensen
Delko
op 23'53"
86
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
op 24'01"
87
Natnael Berhane
Cofidis
op 24'23"
88
Tony Hurel
St Michel - Auber 93
op 24'43"
89
Alberto Serrano Alvarez
Caja Rural - Seguros RGA
op 25'05"
90
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
op 26'44"
91
John Archibald
EOLO - Kometa Cycling Team
op 27'46"
92
Quentin Jauregui
B&B Hotels p/b KTM
op 27'48"
93
Thomas Denis
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 28'59"
94
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 29'00"
95
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 30'40"
96
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 31'23"
97
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 32'07"
98
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 33'06"
99
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 35'12"
100
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 36'22"
101
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
op 38'21"
102
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 41'44"
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
DNF
Clément Davy
Groupama - FDJ
DNF
Mickael Delage
Groupama - FDJ
DNF
Fabien Doubey
TotalEnergies
DNF
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
DNF
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
DNF
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jordan Levasseur
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Maximilien Picoux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Fabio Sabatini
Cofidis
DNF
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
DNF
Jason Tesson
St Michel - Auber 93
DNF
Elia Viviani
Cofidis
DNF
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
DNS
Dorian De Maeght
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
DNF
Baptiste Bleier
St Michel - Auber 93
DNF
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
DNF
Bryan Coquard
B&B Hotels p/b KTM
DNF
Eduard-Michael Grosu
Delko
DNF
Samuel Leroux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Tomas Trainini
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
DNS
William Bonnet
Groupama - FDJ
DNS
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
DNS
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
DNS
Arvid de Kleijn
Rally Cycling
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares