En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Poitou-Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
29/08
Leigné-les-bois
Pleumartin
23 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Christophe Laporte
Cofidis
27'28"
2
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
op 13"
3
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 21"
4
Miles Scotson
Groupama - FDJ
op 24"
5
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
op 27"
6
Anthony Perez
Cofidis
z.t
7
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 33"
8
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
op 34"
9
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 36"
10
Brandon McNulty
Rally UCH Cycling
op 39"
11
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
op 56"
12
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
op 58"
13
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 1'03"
14
Damien Gaudin
Total Direct Energie
op 1'04"
15
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
op 1'11"
16
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 1'15"
17
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'20"
18
Maxime Chevalier
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'21"
19
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
op 1'22"
20
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
op 1'27"
21
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 1'35"
22
Alexis Renard
Israel Cycling Academy
op 1'39"
23
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 1'41"
24
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 1'44"
25
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
op 1'45"
26
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'46"
27
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
op 1'47"
28
Svein Tuft
Rally UCH Cycling
z.t
29
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
30
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 1'48"
31
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 1'51"
32
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
op 1'53"
33
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
35
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'55"
36
Brian Nauleau
Total Direct Energie
op 1'58"
37
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 2'02"
38
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 2'04"
39
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
40
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'05"
41
Ziga Jerman
Groupama - FDJ
op 2'07"
42
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'08"
43
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
op 2'12"
45
Florentin Lecamus
Team Arkéa- Samsic
z.t
46
Loic Chetout
Cofidis
z.t
47
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 2'13"
48
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 2'14"
49
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'15"
50
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
op 2'18"
51
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
52
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
op 2'26"
53
Cyril Lemoine
Cofidis
op 2'27"
54
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
55
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
56
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 2'30"
57
Matteo Dal-Cin
Rally UCH Cycling
op 2'36"
58
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'40"
59
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
60
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 2'42"
61
Fabien Grellier
Total Direct Energie
z.t
62
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 2'43"
63
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'47"
64
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
z.t
65
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 2'48"
66
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
67
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
68
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'51"
69
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'54"
70
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 2'55"
71
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 2'58"
72
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
73
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
74
Laurens Huys
Wallonie Bruxelles
op 3'00"
75
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
op 3'01"
76
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'02"
77
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'07"
78
Théo Delacroix
Wanty - Gobert Cycling Team
op 3'09"
79
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
80
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
81
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'12"
82
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 3'14"
83
John Murphy
Rally UCH Cycling
op 3'17"
84
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
85
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 3'18"
86
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'29"
87
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
88
Marco Mathis
Cofidis
op 3'30"
89
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'34"
90
Pit Leyder
Cofidis
op 3'35"
91
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 3'38"
92
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'41"
93
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 3'42"
94
Romain Feillu
St Michel - Auber93
op 3'45"
95
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 3'51"
96
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'53"
97
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 3'54"
98
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
op 3'57"
99
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'59"
100
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'03"
101
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 4'05"
102
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'07"
103
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'10"
104
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
105
Francesco Romano
Bardiani CSF
op 4'17"
106
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'19"
107
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
op 4'30"
108
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
op 4'47"
109
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'48"
110
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'51"
111
Andrea Guardini
Bardiani CSF
op 4'53"
112
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 5'02"
113
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 5'10"
114
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5'26"
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
DNF
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares