En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Poitou-Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/08
Niort
Rochefort-sur-Mer
188.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Christophe Laporte
Cofidis
4u27'26"
2
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
3
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
4
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
5
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
6
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 3"
8
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
9
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
10
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
11
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
z.t
12
Ziga Jerman
Groupama - FDJ
z.t
13
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
14
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
15
Maxime Chevalier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
16
Brandon McNulty
Rally UCH Cycling
z.t
17
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
18
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
19
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
20
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
21
Loic Chetout
Cofidis
z.t
22
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
24
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
25
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 8"
26
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
28
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
29
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
30
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
31
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
32
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
33
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
34
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
35
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
37
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
38
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
40
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
41
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
42
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
44
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
45
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
46
Anthony Perez
Cofidis
z.t
47
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
z.t
48
John Murphy
Rally UCH Cycling
z.t
49
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
50
Damien Gaudin
Total Direct Energie
z.t
51
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
52
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
53
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
54
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
55
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
56
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
57
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
59
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
z.t
60
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
61
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
62
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
63
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
64
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
65
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
66
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
67
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
68
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
69
Laurens Huys
Wallonie Bruxelles
z.t
70
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
71
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
z.t
72
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
73
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
74
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
75
Théo Delacroix
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
76
Brian Nauleau
Total Direct Energie
z.t
77
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
78
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
80
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
81
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
82
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
83
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
op 18"
84
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
op 33"
85
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 8"
86
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 57"
87
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 59"
88
Svein Tuft
Rally UCH Cycling
op 1'37"
89
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
90
Alexis Renard
Israel Cycling Academy
op 1'52"
91
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
op 8"
92
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
93
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 1'52"
94
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
95
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
op 8"
96
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'52"
97
Fabien Grellier
Total Direct Energie
z.t
98
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 8"
99
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
op 9'42"
100
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
101
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
102
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
103
Romain Feillu
St Michel - Auber93
z.t
104
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
105
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
106
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
108
Matteo Dal-Cin
Rally UCH Cycling
z.t
109
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
110
Marco Mathis
Cofidis
z.t
111
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
112
Pit Leyder
Cofidis
z.t
113
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
114
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
115
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
116
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
117
Florentin Lecamus
Team Arkéa- Samsic
op 15'21"
118
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 18'03"
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares