En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
23/08
Pleumartin
La Roche-Posay
99.4 km
Result
Standings
1
Giacomo Nizzolo
RadioShack - Nissan
2u14'37"
2
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
z.t
3
Maxime Le Montagner
Veranda Rideau - Super U
z.t
4
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
5
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Yauheni Hutarovich
FDJ - BigMat
z.t
7
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
8
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
9
Alexander Serebryakov
Team Type 1
z.t
10
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
11
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
12
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
13
Kevin Peeters
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
14
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
15
Benoit Drujon
Auber '93
z.t
16
Adrien Petit
Cofidis
z.t
17
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
18
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
19
Martijn Verschoor
Team Type 1
z.t
20
Marco Haller
Katusha Team
z.t
21
Takashi Miyazawa
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
22
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
23
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
24
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
z.t
25
Luke Roberts
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
26
Steve Chainel
FDJ - BigMat
z.t
27
Marco Minnaard
Rabobank CT
z.t
28
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
29
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
30
Rick Zabel
Rabobank CT
z.t
31
Ivar Slik
Rabobank CT
z.t
32
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
33
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
z.t
34
Benoît Jarrier
Veranda Rideau - Super U
z.t
35
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
z.t
36
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
37
Jan Ghyselinck
Cofidis
z.t
38
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
39
Ben Hermans
RadioShack - Nissan
z.t
40
Laszlo Bodrogi
Team Type 1
z.t
41
Boris Zimine
Roubaix Lille Metropole
z.t
42
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
43
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
44
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
45
Jure Kocjan
Team Type 1
z.t
46
Mickael Delage
FDJ - BigMat
z.t
47
Jesse Sergent
RadioShack - Nissan
z.t
48
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
50
Kévin Denis
Veranda Rideau - Super U
z.t
51
Jenning Huizenga
Rabobank CT
z.t
52
Jérémy Roy
FDJ - BigMat
z.t
53
David Lelay
Saur - Sojasun
z.t
54
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
55
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
56
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
57
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
z.t
58
Kevin Claeys
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
59
Emmanuel Keo
Saur - Sojasun
z.t
60
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
61
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
62
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
63
Troels Ronning Vinther
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
64
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
66
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
67
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
z.t
68
Alexis Gougeard
Veranda Rideau - Super U
z.t
69
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
z.t
70
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
71
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
72
Philippe Legrand
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
73
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
74
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
75
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
z.t
76
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
77
Mathieu Teychenne
Ag2r - La Mondiale
z.t
78
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
79
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
80
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
81
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
z.t
82
Mathieu Drujon
Auber '93
z.t
83
Haimar Zubeldia Agirre
RadioShack - Nissan
z.t
84
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
85
Christophe Kern
Team Europcar
z.t
86
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
87
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
z.t
88
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
89
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Schuller
z.t
90
Tomasz Olejnick
Veranda Rideau - Super U
z.t
91
Christian Patron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
92
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
93
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
94
Damien Monier
Cofidis
z.t
95
Cédric Pineau
FDJ - BigMat
z.t
96
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
97
Nicolas Rousseau
Auber '93
z.t
98
Yaroslav Popovych
RadioShack - Nissan
z.t
99
Anthony Roux
FDJ - BigMat
z.t
100
Lars van der Haar
Rabobank CT
z.t
101
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
102
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
103
Boris Dron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
104
Gaylord Cumont
Veranda Rideau - Super U
z.t
105
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
106
Dylan van Baarle
Rabobank CT
z.t
107
Flavien Dassonville
Auber '93
z.t
108
Petr Ignatenko
Katusha Team
z.t
109
Ronan Racault
Auber '93
z.t
110
Marc Goos
Rabobank CT
z.t
111
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
113
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
z.t
114
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
115
Alliaume Leblond
Auber '93
z.t
116
Jonathan Breyne
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
117
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
118
Sven Vanthourenhout
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
119
Vladimir Karpets
Movistar Team
z.t
120
Rémi Cusin
Team Type 1
z.t
121
Jimmy Casper
Ag2r - La Mondiale
z.t
122
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
z.t
123
Karsten Kroon
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
124
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
125
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
126
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
127
Yury Trofimov
Katusha Team
z.t
128
Ilnur Zakarin
Katusha Team
z.t
129
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
130
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
131
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
z.t
132
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
133
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
134
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
135
Julien Antomarchi
Team Type 1
z.t
136
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
137
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
138
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
139
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
140
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
141
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
142
Robert Wagner
RadioShack - Nissan
z.t
143
Victor Cabedo
Euskaltel - Euskadi
z.t
144
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
145
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
146
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
op 1'01"
147
Tomas Vaitkus
Orica-GreenEDGE
op 0"
148
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
149
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 5'36"
150
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
op 11'24"
151
Nicolas Bazin
Auber '93
z.t
152
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
153
Daniele Callegarin
Team Type 1
z.t
Bobbie Traksel
Landbouwkrediet - Euphony
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares