En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou-Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
23/08
Surgères
Cognac
184.2 km
Result
Standings
1
Davide Appollonio
Sky Procycling
4u19'25"
2
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
3
Arnaud Démare
FDJ
z.t
4
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
5
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
6
Jetse Bol
Rabobank CT
z.t
7
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
9
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
10
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
11
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
z.t
12
Adrien Petit
Cofidis
z.t
13
Robert Hunter
Team RadioShack
op 3"
14
Gregory Henderson
Sky Procycling
z.t
15
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
16
Barry Markus
Rabobank CT
z.t
17
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
18
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
19
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
20
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
21
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
23
Michal Kwiatkowski
Team RadioShack
z.t
24
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
25
Tom Stamsnijder
Team Leopard - Trek
z.t
26
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
z.t
27
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
28
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
30
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
31
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
32
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
35
Tom Dumoulin
Rabobank CT
z.t
36
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
37
Alex Dowsett
Sky Procycling
z.t
38
Gilles Devillers
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
39
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
40
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
41
Alexander Porsev
Katusha Team
z.t
42
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
43
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Alexander Mironov
Katusha Team
z.t
45
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
z.t
46
Damien Gaudin
Team Europcar
z.t
47
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
48
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
49
Alexandr Pliuschin
Katusha Team
z.t
50
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Kevyn Ista
Cofidis
z.t
52
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
53
Giacomo Nizzolo
Team Leopard - Trek
z.t
54
Artem Ovechkin
Katusha Team
z.t
55
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
56
Michael Rogers
Sky Procycling
z.t
57
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
58
Rudiger Selig
Team Leopard - Trek
z.t
59
Mathieu Claude
Team Europcar
z.t
60
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
61
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
62
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
63
Jonas Vangenechten
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
64
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
65
Sam Bewley
Team RadioShack
z.t
66
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
67
Jens Keukeleire
Cofidis
z.t
68
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
70
Anthony Roux
FDJ
z.t
71
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Kevin Peeters
Landbouwkrediet
z.t
73
Grégory Barteau
z.t
74
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
75
Evgeny Shalunov
Team RadioShack
z.t
76
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
z.t
77
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
78
Juan Villegas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
79
David Veilleux
Team Europcar
z.t
80
Dominic Klemme
Team Leopard - Trek
z.t
81
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
82
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
84
Boris Zimine
Roubaix Lille Metropole
z.t
85
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
86
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
87
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
88
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Katusha Team
z.t
89
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
z.t
90
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
91
Jeremy Hunt
Sky Procycling
z.t
92
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
z.t
93
Romain Delalot
Cofidis
z.t
94
Rémi Cusin
Cofidis
z.t
95
Jesse Sergent
Team RadioShack
z.t
96
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
z.t
97
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
98
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
99
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
100
Florent Barle
Cofidis
z.t
101
Filippo Pozzato
Katusha Team
z.t
102
Anthony Colin
Roubaix Lille Metropole
z.t
103
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
104
Matti Helminen
Landbouwkrediet
z.t
105
Nicolas Rousseau
Big Mat - Auber 93
z.t
106
Michael Barry
Sky Procycling
z.t
107
Dominique Rollin
FDJ
z.t
108
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
109
Brice Feillu
Team Leopard - Trek
z.t
110
Dylan van Baarle
Rabobank CT
z.t
111
Christophe Premont
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
112
Mickael Delage
FDJ
z.t
113
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
114
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
115
Nicolas Bazin
Big Mat - Auber 93
z.t
116
Sven Vanthourenhout
Landbouwkrediet
z.t
117
Aidis Kruopis
Landbouwkrediet
z.t
118
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
119
Rudy Rouet
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
120
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
121
Florian Mallegol
Bretagne - Schuller
z.t
122
Egidijus Juodvalkis
Landbouwkrediet
z.t
123
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
124
Petr Ignatenko
Katusha Team
op 24"
125
Sergueï Ivanov
Katusha Team
op 46"
126
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
127
Carlos Andres Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 55"
128
Julio Alexis Camacho Bernal
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
129
Jonathan Dewitte
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
130
William Valencia
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
131
Michael Rodriguez Galindo
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
132
Joost Posthuma
Team Leopard - Trek
op 58"
133
William Clarke
Team Leopard - Trek
op 1'20"
134
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
op 1'36"
135
Gaetan Bille
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
136
Steve Chainel
FDJ
z.t
137
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
z.t
138
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 1'57"
139
Vincent Baestaens
Landbouwkrediet
op 2'06"
140
Jonathan Breyne
Landbouwkrediet
op 2'54"
141
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
op 4'31"
142
Martin Pedersen (1)
Team Leopard - Trek
op 5'12"
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares