En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou-Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
26/08
Latillé
Vouillé
22.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
26'01"
2
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Haimar Zubeldia Agirre
Team RadioShack
op 1"
4
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
op 17"
5
Jesse Sergent
Team RadioShack
op 23"
6
Rafaa Chtioui
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 29"
7
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 33"
8
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team RadioShack
op 36"
9
Paul Poux
Saur - Sojasun
op 39"
10
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
op 40"
11
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
op 44"
12
David Boucher
Landbouwkrediet
op 45"
13
Eric Berthou
CarmioOro - NGC
op 50"
14
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
z.t
15
Anthony Roux
FDJ
op 51"
16
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 52"
17
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
18
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
op 53"
19
Romain Lemarchand
Big Mat - Auber 93
op 54"
20
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
op 56"
21
Raivis Belohvosciks
Ceramica Flaminia
op 1'04"
22
Daniele Colli
Ceramica Flaminia
op 1'05"
23
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
op 1'06"
24
Julien Fouchard
Cofidis
op 1'08"
25
Edward King
Cervélo Test Team
op 1'09"
26
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
27
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
op 1'10"
28
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
op 1'11"
29
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
op 1'13"
30
Joost van Leijen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'14"
31
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
op 1'15"
32
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 1'16"
33
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
op 1'19"
34
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
op 1'21"
35
Jarlinson Pantano Gomez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
op 1'22"
36
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
op 1'25"
37
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'26"
38
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia
op 1'27"
39
José Luis Rubiera Vigil
Team RadioShack
z.t
40
Niels Brouzes
Big Mat - Auber 93
op 1'29"
41
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
op 1'31"
42
Martijn Keizer
Rabobank CT
op 1'32"
43
Steven Caethoven
Landbouwkrediet
op 1'33"
44
Nairo Quintana Rojas
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
op 1'35"
45
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 1'36"
46
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 1'38"
47
Camilo Andres Suarez Albarracin
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
48
Stephane Rossetto
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
49
Alessandro Fantini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 1'40"
50
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
51
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
52
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
op 1'46"
54
Sebastien Fournet Fayard
CarmioOro - NGC
z.t
55
Enrico Peruffo
CarmioOro - NGC
z.t
56
Thibaut Pinot
FDJ
op 1'48"
57
Christofer Stevensson
z.t
58
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet
z.t
59
Anthony Geslin
FDJ
op 1'49"
60
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
op 1'51"
61
Rony Martias
Saur - Sojasun
op 1'52"
62
Adrien Petit
Cofidis
op 1'53"
63
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
op 1'54"
64
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
z.t
65
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
op 1'57"
66
Florian Stalder
BMC Racing Team
op 1'58"
67
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 1'59"
68
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
z.t
69
Filip Eidsheim
Sparebanken Vest - Ridley
op 2'00"
70
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
71
Brice Feillu
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 2'01"
72
Bart Dockx
Landbouwkrediet
op 2'02"
73
Francisco José Ventoso Alberdi
CarmioOro - NGC
op 2'05"
74
Tom-Jelte Slagter
Rabobank CT
op 2'06"
75
Arnaud Molmy
Roubaix Lille Metropole
op 2'07"
76
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
op 2'10"
77
Michael Stevensson
z.t
78
Yoann Bagot
Cofidis
op 2'12"
79
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
op 2'16"
80
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 2'17"
81
Tony Hurel
Bbox Bouygues Telecom
z.t
82
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
op 2'18"
83
Moreno Hofland
Rabobank CT
op 2'20"
84
Jetse Bol
Rabobank
op 2'21"
85
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
op 2'28"
86
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
z.t
87
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
op 2'30"
88
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
89
Amaël Moinard
Cofidis
op 2'31"
90
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
91
Eduardo Gonzalo Ramirez
Bretagne - Schuller
op 2'32"
92
Alexandre Lemair
Roubaix Lille Metropole
op 2'33"
93
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
94
Rob Ruijgh
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 2'35"
95
Roy Hegreberg
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
96
Alessandro Maserati
Ceramica Flaminia
op 2'36"
97
Mathieu Teychenne
Ag2r - La Mondiale
z.t
98
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
99
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 2'37"
100
Cedric Coutouly
Saur - Sojasun
z.t
101
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
102
Johan Fredrik Ziesler
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
103
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
op 2'39"
104
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
105
Jens Keukeleire
Cofidis
op 2'41"
106
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
op 2'44"
107
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
op 2'45"
108
Barry Markus
Rabobank CT
op 2'49"
109
Nacer Bouhanni
FDJ
z.t
110
Grégory Barteau
Landbouwkrediet
op 2'51"
111
Romain Matheou
Saur - Sojasun
op 2'52"
112
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
op 2'53"
113
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
op 2'54"
114
Sven Nys
Landbouwkrediet
op 2'59"
115
Edoardo Girardi
Ceramica Flaminia
op 3'00"
116
Daniel Egeland Jarstø
Sparebanken Vest - Ridley
op 3'04"
117
Koen Barbé
Landbouwkrediet
op 3'05"
118
Mirko Tedeschi
op 3'07"
119
Boy van Poppel
Rabobank CT
op 3'08"
120
Geir Inge Berg
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
121
Diego Alejandro Tamayo Martinez
CarmioOro - NGC
z.t
122
João Correia
z.t
123
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
op 3'09"
124
Cristiano Fumagalli
Ceramica Flaminia
op 3'11"
125
Mathieu Claude
Bbox Bouygues Telecom
op 3'16"
126
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
op 3'17"
127
Benoît Daeninck
Roubaix Lille Metropole
z.t
128
William Clarke
Ag2r - La Mondiale
op 3'26"
129
Julien Mazet
Big Mat - Auber 93
op 3'30"
130
Nadir Haddou
Big Mat - Auber 93
op 3'32"
131
Mathias Frank
BMC Racing Team
op 3'35"
132
Laurent Beuret
CarmioOro - NGC
op 3'36"
133
Jhoan Esteban Chaves Rubio
op 3'42"
134
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
135
Reinier Honig
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 3'46"
136
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 3'53"
137
Cole House
BMC Racing Team
op 3'57"
138
Jussi Veikkanen
FDJ
z.t
139
Christophe Kern
Cofidis
op 4'01"
140
Francis Mourey
FDJ
op 4'03"
141
Alessandro Raisoni
CarmioOro - NGC
op 4'11"
142
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 4'26"
John Darwin Atapuma Hurtado
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares