En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UAE Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/02
Al Ain
Jebel Hafeet
107 km
Result
Standings
Points
1
Elisa Longo Borghini
Trek - Segafredo Ladies
2u48'24"
2
Gaia Realini
Trek - Segafredo Ladies
z.t
3
Silvia Persico
UAE Team ADQ
op 1'11"
4
Esmée Peperkamp
Team DSM - Firmenich
op 1'13"
5
Mikayla Harvey
UAE Team ADQ
op 1'18"
6
Eider Merino Cortazar
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 1'19"
7
Anna Shackley
Team SD Worx
op 1'22"
8
Elise Chabbey
Canyon//Sram Racing
op 1'45"
9
Soraya Paladin
Canyon//Sram Racing
op 1'53"
10
Julie Van De Velde
Fenix-Deceuninck
op 1'55"
11
Claire Steels
Israel-Premier Tech Roland
op 2'16"
12
Mareille Meijering
Zaaf Cycling Team
op 2'24"
13
Liane Lippert
Movistar Team Women
op 2'25"
14
Arianna Fidanza
Ceratizit - WNT Pro Cycling Team
op 3'42"
15
Dilyxine Miermont
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
16
Hannah Ludwig
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
17
Nikola Noskova
Zaaf Cycling Team
op 3'48"
18
Georgi Pfeiffer
Team DSM - Firmenich
op 4'06"
19
Petra Stiasny
Fenix-Deceuninck
z.t
20
Nadine Michaela Gill
Ceratizit - WNT Pro Cycling Team
z.t
21
Camille Fahy
St Michel - Mavic - Auber93
op 4'19"
22
Eugenia Bujak
UAE Team ADQ
op 4'21"
23
Marta Cavalli
FDJ-SUEZ
z.t
24
Simone Boilard
St Michel - Mavic - Auber93
op 4'26"
25
Nina Buijsman
Human Powered Health
op 5'19"
26
Kristen Faulkner
Team Jayco AlUla
op 5'42"
27
Tiffany Cromwell
Canyon//Sram Racing
op 6'19"
28
Mari Hole Mohr
Team Coop - Hitec Products
op 6'36"
29
Maria Giulia Confalonieri
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
op 6'56"
30
Anne Dorthe Ysland
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
31
Alba Teruel Ribes
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 7'29"
32
Josie Nelson
Team Coop - Hitec Products
op 7'50"
33
Pauliena Rooijakkers
Canyon//Sram Racing
op 8'04"
34
Silke Smulders
Liv Racing TeqFind
op 8'55"
35
Christina Schweinberger
Fenix-Deceuninck
op 9'27"
36
Danielle De Francesco
Zaaf Cycling Team
op 9'58"
37
Marta Jaskulska
Liv Racing TeqFind
op 10'04"
38
Amelie Lutro
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
39
Aileen Schweikart
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
40
Coralie Demay
St Michel - Mavic - Auber93
op 10'44"
41
India Grangier
Team Coop - Hitec Products
op 10'47"
42
Marta Bastianelli
UAE Team ADQ
op 11'54"
43
Anna Trevisi
UAE Team ADQ
z.t
44
Lily Williams
Human Powered Health
z.t
45
Agnieszka Skalniak - Sojka
Canyon//Sram Racing
z.t
46
Thi That Nguyen
Israel-Premier Tech Roland
z.t
47
Alessia Vigilia
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
48
Kaia Schmid
Human Powered Health
op 12'25"
49
Maelle Grossetete
FDJ-SUEZ
op 15'10"
50
Audrey Cordon-Ragot
Zaaf Cycling Team
z.t
51
Marta Lach
Ceratizit - WNT Pro Cycling Team
z.t
52
Caroline Baur
Israel-Premier Tech Roland
z.t
53
Valerie Demey
Liv Racing TeqFind
z.t
54
Maggie Coles-Lyster
Zaaf Cycling Team
z.t
55
Ingvild Gaskjenn
Team Jayco AlUla
z.t
56
Grace Brown
FDJ-SUEZ
z.t
57
Lara Vieceli
Israel-Premier Tech Roland
z.t
58
Lonneke Uneken
Team SD Worx
z.t
59
Lauretta Hanson
Trek - Segafredo Ladies
z.t
60
Nina Kessler
Team Jayco AlUla
z.t
61
Gladys Verhulst-Wild
FDJ-SUEZ
z.t
62
Georgia Baker
Team Jayco AlUla
z.t
63
Victorie Guilman
FDJ-SUEZ
z.t
64
Roxane Fournier
St Michel - Mavic - Auber93
z.t
65
Femke Markus
Team SD Worx
z.t
66
Lorena Wiebes
Team SD Worx
z.t
67
Barbara Guarischi
Team SD Worx
z.t
68
Eri Yonamine
Human Powered Health
z.t
69
Tereza Neumanová
Liv Racing TeqFind
z.t
70
Chiara Consonni
UAE Team ADQ
z.t
71
Ilaria Sanguineti
Trek - Segafredo Ladies
z.t
72
Alice Palazzi
Top Girls Fassa Bortolo
op 15'57"
73
Alessia Patuelli
BePink
op 16'14"
74
Emanuela Zanetti
Zaaf Cycling Team
op 17'19"
75
Franziska Koch
Team DSM - Firmenich
op 17'51"
76
Sarah Roy
Canyon//Sram Racing
op 18'25"
77
Prisca Savi
BePink
z.t
78
Marthe Truyen
Fenix-Deceuninck
op 20'44"
79
Meave Plouffe-Moroney
Team DSM - Firmenich
z.t
80
Daniek Hengeveld
Team DSM - Firmenich
z.t
81
Vanessa Michieletto
Top Girls Fassa Bortolo
z.t
82
Emma Norsgaard - Bjerg
Movistar Team Women
z.t
83
Alicia Gonzalez Blanco
Movistar Team Women
z.t
84
Sheyla Gutierrez Ruiz
Movistar Team Women
z.t
85
Idoia Eraso Lasa
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
86
Charlotte Kool
Team DSM - Firmenich
z.t
87
Lija Laizane
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
88
Kim de Baat
Fenix-Deceuninck
z.t
89
Evy Kuijpers
Fenix-Deceuninck
z.t
90
Cristina Tonetti
Top Girls Fassa Bortolo
op 21'32"
91
Valentina Basilico
BePink
z.t
92
Giorgia Bariani
Top Girls Fassa Bortolo
op 21'35"
93
Marjolein Van 't Geloof
Human Powered Health
z.t
94
Sofia Collinelli
Israel-Premier Tech Roland
z.t
95
Elynor Backstedt
Trek - Segafredo Ladies
z.t
96
Hannah Barnes
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
op 21'41"
97
Alice Barnes -Wood
Human Powered Health
z.t
98
Anniina Ahtosalo
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
99
Ines Cantera Carrasco
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 22'32"
100
Laura Asencio
Ceratizit - WNT Pro Cycling Team
op 22'54"
101
Mylene De Zoete
Ceratizit - WNT Pro Cycling Team
z.t
102
Iris Monticolo
Top Girls Fassa Bortolo
op 24'00"
103
Emilia Fahlin
FDJ-SUEZ
z.t
104
Emma Boogaard
Team Coop - Hitec Products
op 24'45"
105
Eva Buurman
Liv Racing TeqFind
z.t
106
Sandra Alonso
Ceratizit - WNT Pro Cycling Team
op 26'13"
107
Aude Biannic
Movistar Team Women
z.t
108
Gloria Rodriguez Sanchez
Movistar Team Women
z.t
109
Lara Crestanello
BePink
op 26'31"
110
Nora Tveit
Team Coop - Hitec Products
op 26'54"
Thalita de Jong
Liv Racing TeqFind
DNF
Margot Pompanon
St Michel - Mavic - Auber93
DNS
Urska Zigart
Team Jayco AlUla
DNS
2024
2023
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares