En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde van Drenthe
Result
1
Pim Ligthart
Total Direct Energie
5u15'49"
2
Robbert de Greef
Alecto Cycling Team
op 3"
3
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 38"
4
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
op 39"
5
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 41"
6
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
z.t
7
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Pawel Bernas
CCC Team
z.t
9
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
10
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
11
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 3'13"
12
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
13
Lukasz Owsian
CCC Team
op 3'15"
14
Elmar Reinders
Roompot - Charles
op 4'12"
15
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 4'52"
16
Barnabas Peak
SEG Racing Academy
z.t
17
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 4'57"
18
None None
z.t
19
Piotr Havik
Beat Cycling Club
z.t
20
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
op 5'01"
21
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
22
Coen Vermeltfoort
Alecto Cycling Team
z.t
23
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
24
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
25
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
26
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
27
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
29
Hartthijs de Vries
Vlasman Track/Road CT
z.t
30
Martijn Budding
Beat Cycling Club
z.t
31
Justin Timmermans
Roompot - Charles
z.t
32
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
34
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
35
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
36
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
op 5'04"
37
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
38
Rick Ottema
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
39
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
40
Kamil Gradek
CCC Team
z.t
41
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
42
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5'06"
43
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
op 5'30"
44
Josef Cerny
CCC Team
op 5'39"
45
Stijn Devolder
Corendon - Circus
op 5'54"
46
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
op 8'09"
47
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
48
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
op 10'43"
49
Bas van der Kooij
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
50
Daan van Sintmaartensdijk
Alecto Cycling Team
z.t
51
Folkert Oostra
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
52
Jason van Dalen
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
53
Maarten de Jonge
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
54
Ian Garrison
z.t
55
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
z.t
56
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
57
Dylan Bouwmans
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
58
Stef Krul
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
59
Guillaume Seye
Beat Cycling Club
z.t
60
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
61
Filippo Fortin
Cofidis
z.t
62
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
63
Jonas Koch
CCC Team
z.t
64
Andre Carvalho
Hagens Berman Axeon
z.t
65
Beau Duvigneau
Vlasman Track/Road CT
z.t
66
Yohann Gène
Total Direct Energie
z.t
67
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
68
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
69
Damien Touzé
Cofidis
z.t
70
Loic Chetout
Cofidis
z.t
71
Yves Coolen
Beat Cycling Club
z.t
72
Alex Mengoulas
Beat Cycling Club
z.t
73
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
op 10'47"
74
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
75
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 13'22"
Jesper Asselman
Roompot - Charles
DNF
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
DNF
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
DNF
Jetse Bol
Burgos - BH
DNF
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Jasper Bovenhuis
Vlasman Track/Road CT
DNF
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Jonathan Brown
Hagens Berman Axeon
DNF
Luuc Bugter
Beat Cycling Club
DNF
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
DNF
Abe Celi
Alecto Cycling Team
DNF
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
William Clarke
Trek - Segafredo
DNF
Jerome Cousin
Total Direct Energie
DNF
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
DNF
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
DNF
Kenny Dehaes
Wallonie Bruxelles
DNF
Marco Doets
Alecto Cycling Team
DNF
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Jakob Egholm
Hagens Berman Axeon
DNF
Corentin Ermenault
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
DNF
Alex Frame
Trek - Segafredo
DNF
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Matthew Gibson
Burgos - BH
DNF
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Kaden Groves
SEG Racing Academy
DNF
Yoeri Havik
Vlasman Track/Road CT
DNF
Daan Hoeyberghs
Beat Cycling Club
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNF
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
DNF
Daan Hoole
SEG Racing Academy
DNF
Wim Kleiman
Monkey Town-à Bloc CT
DNF
Jaap Kooijman
Vlasman Track/Road CT
DNF
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
DNF
Adne Koster
Alecto Cycling Team
DNF
Victor Lafay
Cofidis
DNF
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
DNF
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Marco Mathis
Cofidis
DNF
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
DNF
Martins Pluto
Monkey Town-à Bloc CT
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Michael Rice
DNF
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
DNF
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
DNF
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Angelo Tulik
Total Direct Energie
DNF
Joost Van der Burg
Vlasman Track/Road CT
DNF
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
DNF
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
DNF
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Troels Ronning Vinther
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
DNF
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Marijn van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
DNF
Dennis van der Horst
Metec - TKH CT p/b Mantel
DNF
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Maarten Van Trijp
Corendon - Circus
DNF
Robert Bovenhuis
Vlasman Track/Road CT
DNS
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
DNS
2019
2018
2016
2015
2014
2012
2010
Info
Parcours
Result
Palmares