En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eneco Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
10/08
Bolsward
Bolsward
183.5 km
Result
Standings
Points
1
Elia Viviani
Team Sky
4u06'18"
2
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
3
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
4
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
5
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
6
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
7
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
8
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
9
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
10
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
11
Tom Boonen
Etixx - Quick Step
z.t
12
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
13
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
14
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
15
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
16
Rudiger Selig
Katusha
z.t
17
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
z.t
18
Arnaud Démare
FDJ
z.t
19
André Looij
Roompot Oranje Peloton
z.t
20
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
22
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
z.t
23
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
24
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
25
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
26
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
28
Yves Lampaert
Etixx - Quick Step
z.t
29
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
30
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Wesley Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
32
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
z.t
34
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
35
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
36
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
37
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
38
Nikolas Maes
Etixx - Quick Step
z.t
39
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
40
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
41
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
42
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
43
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
44
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
z.t
45
Luka Pibernik
Lampre - Merida
z.t
46
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
47
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
49
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
50
Stijn Vandenbergh
Etixx - Quick Step
z.t
51
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
z.t
52
Mickael Delage
FDJ
z.t
53
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Julian Alaphilippe
Etixx - Quick Step
z.t
55
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
z.t
56
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
57
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
58
Niki Terpstra
Etixx - Quick Step
z.t
59
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
60
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
61
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
z.t
62
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
63
Jacopo Guarnieri
Katusha
z.t
64
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
65
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
66
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
67
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
z.t
68
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
69
Martin Velits
Etixx - Quick Step
z.t
70
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
71
Jos van Emden
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
72
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
73
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
74
Lasse Norman Hansen
Team Cannondale - Garmin
z.t
75
Alexander Porsev
Katusha
z.t
76
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
77
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
78
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
79
Robert Wagner
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
80
David Boucher
FDJ
z.t
81
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
82
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
83
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
84
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
85
Gatis Smukulis
Katusha
z.t
86
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
87
Simon Spilak
Katusha
z.t
88
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
89
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
90
Lars Boom
Astana Pro Team
z.t
91
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
92
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
93
Bernhard Eisel
Team Sky
z.t
94
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
95
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
96
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
97
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
98
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
99
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
100
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
101
Lieuwe Westra
Astana Pro Team
z.t
102
Tom-Jelte Slagter
Team Cannondale - Garmin
z.t
103
Johan Le Bon
FDJ
z.t
104
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
105
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
z.t
106
Cédric Pineau
FDJ
z.t
107
Wilco Kelderman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
108
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
109
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
110
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
111
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
112
David Tanner
IAM Cycling
z.t
113
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
114
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
115
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
116
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
117
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
118
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
120
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
z.t
121
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
122
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
z.t
123
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
124
Alan Marangoni
Team Cannondale - Garmin
z.t
125
Nathan Earle
Team Sky
z.t
126
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
127
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
z.t
128
Nathan Haas
Team Cannondale - Garmin
z.t
129
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
130
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
z.t
131
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
132
Lars Petter Nordhaug
Team Sky
z.t
133
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
134
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
135
Simon Geschke
Team Giant - Alpecin
z.t
136
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
137
Andrew Fenn
Team Sky
z.t
138
Christopher Sutton
Team Sky
z.t
139
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
140
Adriano Malori
Movistar Team
z.t
141
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
142
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
143
Michael Rogers
Tinkoff - Saxo
z.t
144
Marco Coledan
Trek Factory Racing
z.t
145
Tom Leezer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
146
Chad Haga
Team Giant - Alpecin
z.t
147
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
148
Danny Pate
Team Sky
z.t
149
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
z.t
150
Francis Mourey
FDJ
z.t
151
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
152
Ian Stannard
Team Sky
z.t
153
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
154
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
155
Rick Flens
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
156
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
z.t
157
Yoann Offredo
FDJ
z.t
158
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
Anthony Geslin
FDJ
DNF
Daniel Oss
BMC Racing Team
DNS
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares