En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eneco Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
10/08
Aalter
Ardooie
173.7 km
Result
Standings
Points
Young Riders
1
André Greipel
Omega Pharma - Lotto
4u07'21"
2
Tyler Farrar
Garmin - Cervélo
z.t
3
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
4
Jean-Pierre Drucker
Veranda's Willems - Accent
z.t
5
Baden Cooke
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
6
Taylor Phinney
BMC Racing Team
z.t
7
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
8
Grega Bole
Lampre - ISD
z.t
9
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
10
Mark Renshaw
Team HTC - Highroad
z.t
11
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
z.t
12
Denis Galimzyanov
Katusha Team
z.t
13
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Robbie McEwen
Team RadioShack
z.t
16
Allan Davis
Astana Pro Team
z.t
17
Tomas Vaitkus
Astana Pro Team
z.t
18
Jos van Emden
Rabobank
z.t
19
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
20
Zdenek Stybar
Quick Step Cycling Team
z.t
21
Geraint Thomas
Sky Procycling
z.t
22
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
23
Theo Bos
Rabobank
z.t
24
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
25
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Jan Ghyselinck
Team HTC - Highroad
z.t
27
Andreas Stauff
Quick Step Cycling Team
z.t
28
Nikolas Maes
Quick Step Cycling Team
z.t
29
James Vanlandschoot
Veranda's Willems - Accent
z.t
30
Maxime Vantomme
Katusha Team
z.t
31
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
32
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
33
Stefan van Dijk
Veranda's Willems - Accent
z.t
34
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
35
Guillaume Van Keirsbulck
Quick Step Cycling Team
z.t
36
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
37
Bram Tankink
Rabobank
z.t
38
Robert Wagner
Team Leopard - Trek
z.t
39
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
40
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
41
David Millar
Garmin - Cervélo
z.t
42
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
43
Vladimir Gusev
Katusha Team
z.t
44
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Cervélo
z.t
45
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
46
Alex Rasmussen
Team HTC - Highroad
z.t
47
Manuele Mori
Lampre - ISD
z.t
48
Dries Devenyns
Quick Step Cycling Team
z.t
49
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
50
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
z.t
51
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
z.t
52
Francesco Bellotti
Liquigas - Cannondale
z.t
53
Bert Grabsch
Team HTC - Highroad
z.t
54
Jens Mouris
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
55
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
56
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
57
Linus Gerdemann
Team Leopard - Trek
z.t
58
Maarten Wynants
Rabobank
z.t
59
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
z.t
60
Wim De Vocht
Veranda's Willems - Accent
z.t
61
Mauro Finetto
Liquigas - Cannondale
z.t
62
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
63
Robert Hunter
Team RadioShack
z.t
64
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
z.t
66
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
67
Ben Hermans
Team RadioShack
z.t
68
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Klaas Lodewyck
Omega Pharma - Lotto
z.t
70
Lars Ytting Bak
Team HTC - Highroad
z.t
71
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
72
Gregory Henderson
Sky Procycling
z.t
73
Joost van Leijen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
74
Dmytro Krivtsov
Lampre - ISD
z.t
75
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
76
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Astana Pro Team
z.t
77
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
78
Daniele Pietropolli
Lampre - ISD
z.t
79
Vladimir Isaychev
Katusha Team
z.t
80
Kevyn Ista
Cofidis
z.t
81
Artem Ovechkin
Katusha Team
z.t
82
Tom Stamsnijder
Team Leopard - Trek
z.t
83
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
84
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
87
Valentin Iglinskiy
Astana Pro Team
z.t
88
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
89
Simone Ponzi
Liquigas - Cannondale
z.t
90
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
91
Jens Debusschere
Omega Pharma - Lotto
z.t
92
Luke Roberts
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
93
Mauro Da Dalto
Liquigas - Cannondale
z.t
94
Stijn Vandenbergh
Katusha Team
z.t
95
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
96
Jesse Sergent
Team RadioShack
z.t
97
Laurens De Vreese
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
98
Roger Kluge
Skil - Shimano
z.t
99
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
100
Dominique Cornu
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
101
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
102
Aleksejs Saramotins
Cofidis
z.t
103
Maxim Gourov
Astana Pro Team
z.t
104
Gabriel Rasch
Garmin - Cervélo
z.t
105
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
106
Mikhail Ignatyev
Katusha Team
z.t
107
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
108
Romain Zingle
Cofidis
z.t
109
Karsten Kroon
BMC Racing Team
z.t
110
Sergey Renev
Astana Pro Team
z.t
111
Matteo Trentin
Quick Step Cycling Team
z.t
112
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
z.t
113
Jurgen Van Goolen
Veranda's Willems - Accent
z.t
114
Alexander Mironov
Katusha Team
z.t
115
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
116
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
117
Lars Boom
Rabobank
z.t
118
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Enrico Magazzini
Lampre - ISD
z.t
120
Arnoud van Groen
Veranda's Willems - Accent
z.t
121
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
122
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
123
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
124
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
125
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
126
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
127
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
z.t
128
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
129
David Boucher
Omega Pharma - Lotto
z.t
130
Dominic Klemme
Team Leopard - Trek
z.t
131
Andreas Klier
Garmin - Cervélo
z.t
132
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
z.t
133
Stijn Devolder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
134
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
135
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
136
Frantisek Rabon
Team HTC - Highroad
z.t
137
Simon Zahner
BMC Racing Team
z.t
138
Matthew Brammeier
Team HTC - Highroad
z.t
139
Marco Bandiera
Quick Step Cycling Team
z.t
140
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
141
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
142
Rick Flens
Rabobank
z.t
143
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
144
Michael Barry
Sky Procycling
z.t
145
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
146
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
147
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
148
Sam Bewley
Team RadioShack
z.t
149
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
150
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
151
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
152
Marcel Sieberg
Omega Pharma - Lotto
op 28"
153
David Loosli
Lampre - ISD
op 30"
154
Matteo Bono
Lampre - ISD
op 37"
155
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Cannondale
op 51"
156
Bernhard Eisel
Team HTC - Highroad
op 55"
157
William Clarke
Team Leopard - Trek
op 1'09"
158
Matthew Wilson
Garmin - Cervélo
z.t
159
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
160
Johan Vansummeren
Garmin - Cervélo
op 3'12"
161
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
op 3'31"
162
Rob Goris
Veranda's Willems - Accent
op 6'16"
163
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
164
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
165
Han Feng
Skil - Shimano
op 10'55"
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares