En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eneco Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
22/08
Hasselt
Libramont
215 km
Result
Standings
Points
1
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
5u27'01"
2
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
3
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
z.t
4
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
5
Kristof Goddaert
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
6
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
7
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
8
Roy Sentjens
Silence - Lotto
z.t
9
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
10
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
z.t
11
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
12
Jurgen Van Goolen
Team Saxo Bank
z.t
13
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
14
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
15
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
16
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
17
Nikolas Maes
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
18
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
z.t
19
Maxime Vantomme
Team Katusha
z.t
20
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
21
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
z.t
22
Anthony Geslin
Française des Jeux
z.t
23
Jan Bakelants
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
24
Simon Spilak
Lampre - NGC
z.t
25
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
26
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
27
Tomas Vaitkus
Astana
z.t
28
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
30
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
31
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
z.t
32
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
33
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
34
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
35
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
37
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
38
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
39
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
40
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
41
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
42
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
44
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
z.t
45
Guennadi Mikhailov
Team Katusha
z.t
46
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
47
Steve Morabito
Astana
z.t
48
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
49
Staf Scheirlinckx
Silence - Lotto
z.t
50
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
51
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
z.t
53
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
54
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
55
Bolat Raimbekov
Astana
z.t
56
Ben Hermans
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
57
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
z.t
58
Andrey Zeits
Astana
z.t
59
Michiel Elijzen
Silence - Lotto
z.t
60
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
61
Brian Bach Vandborg
Liquigas
z.t
62
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
z.t
63
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Tanel Kangert
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Maryan Hary
Cofidis
z.t
66
Gert Dockx
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
67
Dmitriy Muravyev
Astana
z.t
68
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
69
Florent Brard
Cofidis
z.t
70
Sergey Renev
Astana
z.t
71
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
72
Romain Villa
Cofidis
z.t
73
Marcin Sapa
Lampre - NGC
z.t
74
Tom Boonen
Quick Step
z.t
75
Jacopo Guarnieri
Liquigas
z.t
76
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
77
Branislau Samoilau
Quick Step
z.t
78
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
79
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
80
Jurgen Van De Walle
Quick Step
op 19"
81
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
op 24"
82
Marco Bandiera
Lampre - NGC
op 28"
83
Svein Tuft
Garmin - Slipstream
z.t
84
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
op 31"
85
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
op 1'34"
86
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
op 2'02"
87
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
op 2'52"
88
Frederik Willems
Liquigas
z.t
89
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
op 3'07"
90
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
op 3'50"
91
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
op 6'48"
92
Markus Eichler
Team Milram
z.t
93
Nikolay Trusov
Team Katusha
op 13'28"
94
Vitaliy Buts
Lampre - NGC
z.t
95
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
op 17'09"
96
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
97
Fabrice Piemontesi
Fuji - Servetto
z.t
98
Alexey Markov
Team Katusha
z.t
99
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
100
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
102
Gregory Henderson
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
103
Matthew Harley Goss
Team Saxo Bank
z.t
104
Kevin Hulsmans
Quick Step
z.t
105
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
op 19'23"
106
Alexander Serov
Team Katusha
z.t
107
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
108
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
109
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
110
Servais Knaven
Team Milram
z.t
111
Aart Vierhouten
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
112
Kenny Dehaes
Silence - Lotto
z.t
113
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
114
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
115
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
118
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
119
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
120
Addy Engels
Quick Step
z.t
121
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
122
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
123
Francesco Chicchi
Liquigas
z.t
124
Cameron Wurf
Fuji - Servetto
z.t
125
Daniel Oss
Liquigas
z.t
126
Maciej Bodnar
Liquigas
z.t
127
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
128
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
129
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
z.t
130
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
131
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
132
Andrea Tonti
Fuji - Servetto
z.t
133
Robert Förster
Team Milram
z.t
134
Alexandre Blain
Cofidis
z.t
135
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
136
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
137
Timothy Gudsell
Française des Jeux
z.t
138
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
z.t
139
Sébastien Portal
Cofidis
z.t
140
Mirco Lorenzetto
Lampre - NGC
z.t
141
Ermanno Capelli
Fuji - Servetto
z.t
142
Angelo Furlan
Lampre - NGC
z.t
143
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
z.t
144
David Deroo
Skil - Shimano
z.t
145
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
146
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
147
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
op 22'08"
148
Martin Müller
Team Milram
z.t
149
Rick Flens
Rabobank
z.t
150
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
z.t
151
Steven Cozza
Garmin - Slipstream
z.t
152
Graeme Brown
Rabobank
z.t
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
DNF
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares