En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Oberösterreichrundfahrt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/06
Traun
Windischgarsten
156.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Lukas Pöstlberger
Bora - Argon 18
4u05'04"
2
Nicholas Schultz
SEG Racing Academy
op 2"
3
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
4
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
5
Patrick Schelling
Team Vorarlberg
op 5"
6
Sébastian Baldauf
Hrinkow Advarica Cycleangteam
op 7"
7
Michael Schwarzmann
Bora - Argon 18
op 14"
8
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
z.t
9
Vincenzo Albanese
z.t
10
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
11
Martijn de Jong
SEG Racing Academy
z.t
12
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
z.t
13
Silvio Herklotz
Bora - Argon 18
z.t
14
Jonas Rapp
Team Heizomat
z.t
15
Sylwester Janiszewski
Wibatech Fuji
z.t
16
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
17
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
z.t
18
Bartosz Warchol
Whirlpool - Author
z.t
19
Kobe Goossens
Telenet Fidea Lions
z.t
20
Patrick Olesen
Leopard Pro Cycling
z.t
21
Jacek Morajko
Wibatech Fuji
z.t
22
Raffael Freienstein
Team Kuota-Lotto
op 32"
23
Patrick Bosman
Tirol Cycling Team
op 2'06"
24
Mario Kienzl
op 2'25"
25
Lorenzo Fortunato
z.t
26
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
27
Martin Hunal
Whirlpool - Author
z.t
28
Daan Soete
Telenet Fidea Lions
z.t
29
Andreas Graf
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
30
Ronan van Zandbeek
z.t
31
Michael Kucher
Team Vorarlberg
z.t
32
Davide Ballerini
op 2'55"
33
Freddy Ovett
SEG Racing Academy
z.t
34
Corné Van Kessel
Telenet Fidea Lions
z.t
35
Magnus Bak Klaris
SEG Racing Academy
z.t
36
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
37
Martin Weiss
Tirol Cycling Team
z.t
38
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
z.t
39
Frederik Dombrowski
Team Kuota-Lotto
z.t
40
Lukas Pössl
z.t
41
Jim Aernouts
Telenet Fidea Lions
z.t
42
Tom Meeusen
Telenet Fidea Lions
z.t
43
Daniel Katzmayer
Tirol Cycling Team
op 4'09"
44
Stefan Poll
WSA - Greenlife
z.t
45
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 4'56"
46
Florian Nowak
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
47
Rob van Broekhoven
Iko Enertherm-Beobank
z.t
48
Michael Gaubitzer
z.t
49
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
50
James McLaughlin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
51
Koen van de Klundert
z.t
52
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
op 6'32"
53
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
op 6'56"
54
Florian Gaugl
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
55
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
56
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
57
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
58
Paul Redtenbacher
op 10'25"
59
Zhi Hui Jiang
SEG Racing Academy
z.t
60
Lukas Dunser
z.t
61
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
62
Lukas Grunwalder
z.t
63
Aksel Nommela
Leopard Pro Cycling
z.t
64
Daniel Eichinger
z.t
65
Przemyslaw Sobieraj
Wibatech Fuji
z.t
66
Jakob Frandsen
z.t
67
Carmelo Foti
Leopard Pro Cycling
z.t
68
Martin Steiner
z.t
69
Robert Müller
Team Heizomat
z.t
70
Dorian Lübbers
Team Heizomat
z.t
71
Andreas Hofer
Hrinkow Advarica Cycleangteam
z.t
72
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
z.t
73
Thomas Zechmeister
z.t
74
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
75
Christiana Haas
z.t
76
Phil Bauhaus
Bora - Argon 18
z.t
77
Daniel Reiter
z.t
78
Markus Kopfauf
WSA - Greenlife
z.t
79
Massimo Rosa
z.t
80
Zolt Der
Team Vorarlberg
z.t
81
Alexander Wachter
Tirol Cycling Team
z.t
82
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
z.t
83
Nathan Müller
Team Heizomat
z.t
84
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
85
Joshua Stritzinger
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
86
Frederik Muff
op 13'22"
87
Michael Konczer
op 15'59"
88
Bram Van Der Zwet
z.t
89
Laurent Vandenbak
Leopard Pro Cycling
op 18'07"
90
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
z.t
91
Simon Redmers
Team Heizomat
z.t
92
Lukas Baumann
z.t
93
Jurriaan Vos
z.t
Till Drobisch
Christina Jewelry Pro Cycling
DNF
Patrik Ericsson
DNF
Arnold Fiek
Christina Jewelry Pro Cycling
DNF
Moritz Fussnegger
Christina Jewelry Pro Cycling
DNF
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarica Cycleangteam
DNF
Andrea Montagnoli
DNF
August Poulsen
DNF
Jonas Romby Rernboch
DNF
Daniel Savini
DNF
Nils Schomber
Rad-Net Rose Team
DNF
Julian Schulze
Christina Jewelry Pro Cycling
DNF
Daniel Tschany
DNF
Tobias Wauch
Wibatech Fuji
DNF
Thijs van Amerongen
Telenet Fidea Lions
DNF
Josef Benetseder
Hrinkow Advarica Cycleangteam
DNS
Jan Sokol
WSA - Greenlife
DNS
Nikolaj Henning
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares