En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/02
Almuñécar
Adra
161.8 km
Result
Standings
1
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
4u20'25"
2
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
3
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
4
Stijn Devolder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
5
Sergueï Ivanov
Katusha Team
z.t
6
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
7
Juan José Cobo Acebo
Geox - TMC
z.t
8
Jurgen Van den Broeck
Omega Pharma - Lotto
z.t
9
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
10
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
11
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
12
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
13
Leopold Konig
Team Netapp
z.t
14
Arkaitz Duran Aroca
Geox - TMC
z.t
15
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
16
Marcos García Fernandez
KTM - Murcia
z.t
17
Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
z.t
18
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Orbea Continental
z.t
19
Fränk Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
20
Haimar Zubeldia Agirre
Team RadioShack
z.t
21
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
22
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
23
Yury Trofimov
Katusha Team
z.t
24
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
25
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
26
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
27
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
28
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
29
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
30
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
31
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
32
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
33
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
34
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
z.t
35
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
36
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
37
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
38
Fabio Andres Duarte Arevalo
Geox - TMC
z.t
39
Vladimir Karpets
Katusha Team
z.t
40
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
41
Joan Horrach Rippoll
Katusha Team
z.t
42
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
43
Levi Leipheimer
Team RadioShack
z.t
44
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'34"
45
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
op 2'00"
46
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
47
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
48
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Caja Rural
z.t
49
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
z.t
50
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
z.t
51
Victor Cabedo
Orbea Continental
z.t
52
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
z.t
54
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 15'17"
55
Hector Gonzalez Baeza
KTM - Murcia
z.t
56
David De La Fuente Rasilla
Geox - TMC
z.t
57
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
59
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
op 19'45"
60
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea Continental
z.t
61
Daniel Schorn
Team Netapp
z.t
62
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
z.t
63
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
64
Matthias Brandle
Geox - TMC
z.t
65
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
66
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
67
Egor Silin
Katusha Team
z.t
68
Artem Ovechkin
Katusha Team
z.t
69
Vladimir Isaychev
Katusha Team
z.t
70
Salvador Guardiola Tora
KTM - Murcia
z.t
71
Tom Stamsnijder
Team Leopard - Trek
z.t
72
Oscar Garcia-Casarrubios Pintor
KTM - Murcia
z.t
73
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
74
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
75
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
76
Alexander Gottfried
Team Netapp
z.t
77
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
Jan Barta
Team Netapp
z.t
79
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
80
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
81
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
z.t
82
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
z.t
83
Robert Hunter
Team RadioShack
op 22'57"
84
Andy Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
85
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
86
Javier Benitez Pomares
KTM - Murcia
z.t
87
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
z.t
88
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
89
Giacomo Nizzolo
Team Leopard - Trek
z.t
90
Jesús Del Nero Montes
Team Netapp
z.t
91
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
z.t
92
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
93
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
94
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
95
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
96
Jaume Rovira Pous
KTM - Murcia
z.t
97
Dominic Klemme
Team Leopard - Trek
z.t
98
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
99
Anders Lund
Team Leopard - Trek
z.t
100
Alex Dowsett
Sky Procycling
z.t
101
Jens Voigt
Team Leopard - Trek
z.t
102
Benat Urain Epelde
Orbea Continental
z.t
103
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
104
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
105
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
106
Tom Leezer
Rabobank
z.t
107
José Antonio Carrasco Ramírez
KTM - Murcia
z.t
108
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
109
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
110
Han Feng
Skil - Shimano
z.t
111
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
z.t
112
Yann Huguet
Skil - Shimano
z.t
113
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
114
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
115
José Vicente Garcia Acosta
Movistar Team
z.t
116
Gorik Gardeyn
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
117
Mario Aerts
Omega Pharma - Lotto
z.t
118
Davide Appollonio
Sky Procycling
z.t
Marcello Pavarin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares