En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/08
Saint-Léonard-de-Noblat
Limoges
185.3 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Sonny Colbrelli
Bardiani - CSF
4u28'10"
2
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
3
Romain Feillu
HP-BTP Auber '93
z.t
4
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
5
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
z.t
6
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
7
Mirko Selvaggi
Androni Giocattoli
z.t
8
Andrea Pasqualon
Team Roth
z.t
9
Julien El Fares
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
10
Michel Kreder
Roompot - Oranje Peloton
z.t
11
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
12
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
13
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Oranje Peloton
z.t
14
Nicky van der Lijke
Roompot - Oranje Peloton
z.t
15
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Steven Tronet
Fortuneo-Vital Concept
z.t
17
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
18
Julien Duval
Armee de Terre
z.t
19
Anthony Delaplace
Fortuneo-Vital Concept
z.t
20
Rafal Majka
Tinkoff
z.t
21
Alberto Nardin
Androni Giocattoli
z.t
22
Julien Loubet
Fortuneo-Vital Concept
z.t
23
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Lorenzo Fortunato
Tinkoff
z.t
25
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
26
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
27
Quentin Pacher
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
28
David Menut
HP-BTP Auber '93
z.t
29
Guillaume Martin
Wanty - Groupe Gobert
z.t
30
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
32
Fabien Doubey
FDJ
z.t
33
Romain Combaud
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
34
Alexander Kolobnev
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
36
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
37
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
39
Jérémy Maison
FDJ
z.t
40
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
41
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
z.t
42
Jérémy Roy
FDJ
z.t
43
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
45
Théo Vimpere
HP-BTP Auber '93
z.t
46
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
47
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
48
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
49
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
50
Dimitri Claeys
Wanty - Groupe Gobert
z.t
51
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
z.t
52
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
z.t
53
Nicolas Baldo
Team Roth
z.t
54
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 9"
55
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Southeast
op 11"
56
Matteo Busato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
57
Jerome Mainard
Armee de Terre
z.t
58
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 13"
59
Xandro Meurisse
Wanty - Groupe Gobert
op 16"
60
Romain Guillemois
Direct Energie
op 17"
61
Florian Vachon
Fortuneo-Vital Concept
op 20"
62
Pieter Weening
Roompot - Oranje Peloton
op 28"
63
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 53"
64
Lorenzo Rota
Bardiani - CSF
op 1'09"
65
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina - Southeast
z.t
66
Marc Soler
Movistar Team
z.t
67
Yonder Godoy
Wilier Triestina - Southeast
op 1'35"
68
Andrea Fedi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
69
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 1'42"
70
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
71
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
72
Francis Mourey
Fortuneo-Vital Concept
z.t
73
Raffaello Bonusi
z.t
74
Maxime Renault
HP-BTP Auber '93
z.t
75
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'50"
76
Kevin Lebreton
Armee de Terre
op 2'18"
77
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'51"
78
Rafael Andriato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
79
Colin Chris Stüssi
Team Roth
z.t
80
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
81
Pavel Brutt
Tinkoff
op 3'15"
82
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'41"
83
Enrique Sanz
Wilier Triestina - Southeast
z.t
84
Roland Thalmann
Team Roth
z.t
85
Andrea Montagnoli
Tinkoff
z.t
86
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Brenton Jones
Drapac Professional Cycling
z.t
88
Nico Brüngger
Team Roth
z.t
89
Alo Jakin
HP-BTP Auber '93
z.t
90
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
91
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
92
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
93
Anthony Perez
Cofidis
z.t
94
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
95
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
z.t
96
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
z.t
97
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
op 4'02"
98
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
op 6'26"
99
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
100
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
101
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'29"
102
Fabien Grellier
Direct Energie
op 7'19"
103
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
104
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 7'20"
105
Aimé Degendt
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
106
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
107
Yoann Barbas
Armee de Terre
z.t
108
Clément Penven
Armee de Terre
z.t
109
Brad Evans
Drapac Professional Cycling
op 8'19"
110
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 8'23"
111
Rick Zabel
BMC Racing Team
op 9'21"
112
Manuel Senni
BMC Racing Team
z.t
113
Etienne van Empel
Roompot - Oranje Peloton
op 10'58"
114
Simone Andreetta
Bardiani - CSF
op 13'23"
115
Nicola Boem
Bardiani - CSF
z.t
116
Samuel Spokes
Drapac Professional Cycling
op 14'34"
117
Tom Scully
Drapac Professional Cycling
z.t
118
Dieter Bouvry
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
119
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
120
Fabian Lienhard
BMC Racing Team
z.t
121
Taylor Eisenhart
BMC Racing Team
op 15'37"
122
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
123
Peter Velits
BMC Racing Team
z.t
124
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
z.t
125
Paolo Simion
Bardiani - CSF
z.t
126
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
Davide Ballerini
Tinkoff
DNF
Jeremy Cornu
Direct Energie
DNF
Huub Duyn
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Marlon Gaillard
Direct Energie
DNF
Gert Joeaar
Cofidis
DNF
Wesley Kreder
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Evgeny Petrov
Tinkoff
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares