En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/08
Pompadour
Lissac-sur-Couze
188.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
4u50'03"
2
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
op 10"
3
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
4
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
5
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
6
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
7
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
8
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
9
Sonny Colbrelli
Bardiani CSF
z.t
10
Andrea Pasqualon
Roth - Skoda
z.t
11
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
12
Quentin Pacher
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
13
Mauro Finetto
SouthEast
z.t
14
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
15
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
16
Rudy Molard
Cofidis
z.t
17
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
18
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Théo Vimpere
Auber 93
z.t
20
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
z.t
21
Steven Tronet
Auber 93
z.t
22
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
24
Guillaume Levarlet
Auber 93
z.t
25
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
26
John Gadret
Movistar Team
z.t
27
Clément Saint Martin
Team Marseille 13 KTM
z.t
28
Thomas Damuseau
Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
30
Luca Chirico
Bardiani CSF
z.t
31
Ignatas Konovalovas
Team Marseille 13 KTM
z.t
32
Francis De Greef
Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Julien Guay
Auber 93
z.t
34
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
36
Romain Combaud
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
37
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
39
Maxime Renault
Auber 93
z.t
40
Florent Pereira
Ag2r - La Mondiale
op 22"
41
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
op 25"
42
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
43
Enrico Battaglin
Bardiani CSF
op 26"
44
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
45
Jerome Mainard
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
op 31"
46
Anthony Roux
FDJ
z.t
47
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 36"
49
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
50
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
51
Etienne van Empel
Roompot Oranje Peloton
z.t
52
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
Yoann Barbas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
54
David Menut
Auber 93
z.t
55
Carlos Jimenez Lozano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
56
Pierrick Fédrigo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
57
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
58
Jérémy Roy
FDJ
z.t
59
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani CSF
op 40"
60
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
z.t
61
Simone Ponzi
SouthEast
op 57"
62
Julien El Fares
Team Marseille 13 KTM
z.t
63
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
64
Stefano Pirazzi
Bardiani CSF
op 1'05"
65
Jan Ghyselinck
Wanty - Groupe Gobert
op 1'09"
66
Matthieu Boulo
Bretagne - Séché Environnement
op 1'17"
67
Eros Capecchi
Movistar Team
op 1'25"
68
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Jimmy Raibaud
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
70
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Fernando Grijalba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
72
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 1'33"
73
Vincent Jérôme
Team Europcar
op 1'39"
74
Lukas Jaun
Roth - Skoda
z.t
75
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 1'43"
76
Arnold Jeannesson
FDJ
op 1'46"
77
Maxime Mederel
Team Europcar
z.t
78
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 2'04"
79
Yannick Martinez
Team Europcar
op 2'16"
80
Clément Penven
Team Marseille 13 KTM
op 2'23"
81
Romain Barroso
Wanty - Groupe Gobert
z.t
82
Gregoire Tarride
Team Marseille 13 KTM
z.t
83
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
op 2'26"
84
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
z.t
85
Florian Sénéchal
Cofidis
op 2'34"
86
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Andrea Fedi
SouthEast
op 2'42"
88
Arthur Vichot
FDJ
op 2'44"
89
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
op 2'52"
90
Kevin Lebreton
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
op 2'56"
91
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
op 3'27"
92
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 3'54"
93
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
op 4'17"
96
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 4'40"
97
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
98
Evaldas Siskevicius
Team Marseille 13 KTM
op 5'12"
99
Raymond Kreder
Roompot Oranje Peloton
op 5'23"
100
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 5'26"
101
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
102
Alessandro Malaguti
Nippo - Vini Fantini
z.t
103
Elia Favilli
SouthEast
op 5'28"
104
Nico Brüngger
Roth - Skoda
op 6'01"
105
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 6'16"
106
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
op 6'50"
107
César Bihel
Auber 93
op 7'29"
108
Louis Verhelst
Cofidis
z.t
109
Alo Jakin
Auber 93
z.t
110
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Anthony Geslin
FDJ
z.t
112
Tomas Aurelio Gil Martinez
SouthEast
z.t
113
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
114
Etienne Tortelier
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
115
Giorgio Cecchinel
SouthEast
z.t
116
Yannick Eijssen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
117
Yohann Gène
Team Europcar
op 7'33"
118
Alexandre Pichot
Team Europcar
op 7'34"
119
Nicola Ruffoni
Bardiani CSF
op 9'11"
120
Mattia Pozzo
Nippo - Vini Fantini
op 11'41"
121
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
122
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
z.t
123
Michael Bresciani
Roth - Skoda
z.t
124
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
125
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
126
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
127
Loic Chetout
Cofidis
z.t
128
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
129
Temesgen Teklehaymanot
Roth - Skoda
z.t
130
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
131
Christian Delle Stelle
CCC Sprandi Polkowice
op 12'13"
132
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 12'14"
133
Tristan Marguet
Roth - Skoda
op 14'02"
134
Silvan Dietrich
Roth - Skoda
z.t
135
Manabu Ishibashi
Nippo - Vini Fantini
op 16'25"
136
Julien Duval
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
op 17'22"
137
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 21'20"
Fabien Doubey
FDJ
DNF
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Francesco Gavazzi
SouthEast
DNF
Julien Loubet
Team Marseille 13 KTM
DNF
Jérémy Leveau
Roubaix Lille Metropole
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares