En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
24/02
Rubavu
Gicumbi
157 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matteo Badilatti
Q36.5 - Qhubeka
4u11'05"
2
Walter Calzoni
Q36.5 - Qhubeka
op 10"
3
Kent Main
op 12"
4
Henok Mulubrhan
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 14"
5
Joseph Blackmore
z.t
6
Mark Stewart
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
7
William Junior Lecerf
Soudal - Quick Step Devo Team
z.t
8
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
9
Anatolii Budiak
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
10
Eric Muhoza
Bike Aid
z.t
11
Metkel Eyob
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
12
Dawit Yemane
Bike Aid
z.t
13
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
14
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
15
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
16
Alex Tolio
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 19"
17
Zeray Nahom Araya
Q36.5 Continental Cycling Team
op 22"
18
Callum Ormiston
Global 6 Cycling
z.t
19
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 24"
20
Vaincaire Masengesho
op 29"
21
Henrik Teslo Fjellheim
Ef Education - Nippo Development Team
op 33"
22
Daniel Teklehaimanot Girmazion
op 38"
23
Nasr Eddine Maatougui
Sidi Ali - Unlock Team
op 46"
24
Gil Gelders
Soudal - Quick Step Devo Team
op 52"
25
James Gene Piccoli
China Glory Continental Cycling Team
op 1'05"
26
Samuel Niyonkuru
z.t
27
Jean Bosco Nsengimana
z.t
28
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
op 1'58"
29
Thomas Bonnet
TotalEnergies
op 2'50"
30
Arefayne Aklilu Gebretinsae
op 4'55"
31
James Oram
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 4'56"
32
Manuele Tarozzi
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 5'22"
33
Roi Weinberg
Israel Premier Tech Academy
op 7'45"
34
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
35
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
z.t
36
Davide Gabburo
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
37
Jack Brough
z.t
38
Marc Oliver Pritzen
Ef Education - Nippo Development Team
op 7'48"
39
Xabier Berasategi Garmendia
Euskaltel - Euskadi
z.t
40
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
op 8'11"
41
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 10'00"
42
Filippo Fiorelli
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 10'49"
43
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
44
James Fouche
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
45
Oliver Mattheis
Bike Aid
op 11'07"
46
Jeroen Meijers
Terengganu Polygon Cycling Team
op 12'18"
47
Shemu Nsengiyumva
May Stars
op 14'18"
48
Christopher Froome
Israel - Premier Tech
z.t
49
Yuhi Todome
Ef Education - Nippo Development Team
z.t
50
Ed Doghmy Achraf
z.t
51
Felicien Hakizimana
May Stars
z.t
52
Bigirimana Jean Nepomuscene
May Stars
z.t
53
Emilien Jeannière
TotalEnergies
op 19'59"
54
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
55
Ethan Vernon
Soudal - Quick Step
z.t
56
Ryan Christensen
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
57
Habteab Yoel Ghebregergish
z.t
58
Pedri Crause
z.t
59
Jiankun Liu
China Glory Continental Cycling Team
z.t
60
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
61
Francis Juneau
Bike Aid
z.t
62
Alekss Krasts
Tartu2024 Cycling Team
z.t
63
Markus Pajur
Tartu2024 Cycling Team
z.t
64
Pepijn Reinderink
Soudal - Quick Step Devo Team
op 20'32"
65
Siim Kiskonen
Tartu2024 Cycling Team
op 38'11"
Corran Carrick-Anderson
DNF
James Dylan Hicks
Development Team DSM - Firmenich
DNF
Eric Kros
DNF
Moise Mugisha
DNF
Mattéo Vercher
TotalEnergies
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares