En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
23/02
Kigali
Gicumbi
124.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kent Main
ProTouch
3u17'40"
2
Anatolii Budiak
Terengganu Polygon Cycling Team
op 2"
3
Alan Boileau
B&B Hotels - KTM
op 3"
4
Metkel Eyob
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
5
Eric Muhoza
z.t
6
Henok Mulubrhan
Bike Aid
z.t
7
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
z.t
8
Natnael Tesfatsion Ocbit
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
9
Leo Hayter
Hagens Berman Axeon
z.t
10
Andreas Stokbro Nielsen
Team Coop
z.t
11
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
12
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
z.t
13
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
z.t
14
Sandy Dujardin
TotalEnergies
z.t
15
Axel Laurance
B&B Hotels - KTM
z.t
16
Jonathan Clarke
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
17
Jesse James Ewart
Bike Aid
z.t
18
Johannes Adamietz
Saris Rouvy Sauerland Team
op 10"
19
Eric Manizabayo
Benediction Ignite
z.t
20
Didier Norberto Merchan Cardona
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
21
Juan Diego Alba Bolivar
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
22
Callum Ormiston
ProTouch
op 18"
23
Paul Ourselin
TotalEnergies
op 20"
24
Jean Bosco Nsengimana
Benediction Ignite
op 25"
25
Pierre Rolland
B&B Hotels - KTM
op 28"
26
Moise Mugisha
ProTouch
op 36"
27
Nasr Eddine Maatougui
Sidi Ali - Unlock Team
op 49"
28
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
op 58"
29
Abram Stockman
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
30
Emmanuel Iradukunda
op 1'00"
31
Uwiduhaye -
Benediction Ignite
z.t
32
Jeroen Eyskens
Tarteletto - Isorex
op 1'03"
33
Charles Kagimu
ProTouch
z.t
34
André Drege
Team Coop
z.t
35
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
z.t
36
Omer Goldstein
Israel - Premier Tech
z.t
37
Samuel Niyonkuru
op 1'09"
38
Hamza Mansouri
op 1'13"
39
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 1'26"
40
Michiel Stockman
Saris Rouvy Sauerland Team
op 1'33"
41
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 2'24"
42
Louis Bendixen
Team Coop
op 2'52"
43
Jon Knolle
Saris Rouvy Sauerland Team
op 2'54"
44
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 3'01"
45
Noah Granigan
Wildlife Generation Pro Cycling
op 3'07"
46
Scott McGill
Wildlife Generation Pro Cycling
op 3'26"
47
Daniel Munoz Giraldo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 4'30"
48
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
49
Alexandre Geniez
TotalEnergies
z.t
50
Alan Jousseaume
TotalEnergies
op 5'37"
51
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
op 5'39"
52
Wesley Mol
Bike Aid
op 5'43"
53
Samuel Mugisha
ProTouch
z.t
54
Cole Kessler
Israel Cycling Academy
op 6'28"
55
Ed Doghmy Achraf
z.t
56
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite
z.t
57
Islam Mansouri
z.t
58
Nadav Raisberg
Israel Cycling Academy
z.t
59
Adrien Lagree
B&B Hotels - KTM
z.t
60
Seth Hakizimana
z.t
61
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
62
Oscar Pelegri
Burgos - BH
z.t
63
Robert Donaldson
z.t
64
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
65
Jack Brough
op 10'43"
66
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
67
Byiza Renus Uhiriwe
Team Qhubeka
z.t
68
Lucas Dauge
Team Novo Nordisk
z.t
69
Azzedine Lagab
z.t
70
Janvier Rugamba
Benediction Ignite
z.t
71
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
72
El Houçaine Sebbahi
z.t
73
Oscar Nilsson-Julien
z.t
74
Kent Ross
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
75
Jhonatan Restrepo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
76
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Polygon Cycling Team
op 17'58"
77
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 18'16"
78
Per Christian Münstermann
Saris Rouvy Sauerland Team
z.t
79
Sahiri Ayoub
op 32'18"
Oussama Khafi
DNS
Nassim Saidi
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares