En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
04/05
Nyanze
Gicumbi
171.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Team Medellin
10u05'02"
2
Alex Hoehn
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
3
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
4
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
5
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
6
Oscar Sevilla Ribera
Team Medellin
z.t
7
Carlos Julian Quintero Norena
Terengganu Cycling Team
z.t
8
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
9
Metkel Eyob
Terengganu Cycling Team
z.t
10
Zeray Nahom Araya
op 6"
11
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
op 9"
12
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
op 33"
13
Erik Bergström Frisk
Bike Aid
op 55"
14
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Team Medellin
op 57"
15
Kent Main
ProTouch
op 58"
16
Callum Ormiston
ProTouch
op 1'00"
17
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1'52"
18
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 2'32"
19
Marlon Gaillard
TotalEnergies
z.t
20
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
op 3'14"
21
Sela Weldemicael
op 3'25"
22
Artem Ovechkin
Terengganu Cycling Team
op 3'36"
23
Jonathan Hivert
B&B Hotels p/b KTM
op 3'38"
24
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
op 3'55"
25
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Team Medellin
op 4'15"
26
Mehari Tewelde
op 5'10"
27
Eric Muhoza
op 5'16"
28
Azzedine Lagab
op 6'17"
29
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 6'35"
30
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 6'54"
31
Jean Bosco Nsengimana
op 7'19"
32
Andries Nigrini
ProTouch
op 7'30"
33
Valentin Ferron
TotalEnergies
op 7'57"
34
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
35
Walter Alejandro Vargas Alzate
Team Medellin
op 8'51"
36
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
op 8'54"
37
Charles Kagimu
Bike Aid
op 9'40"
38
Eric Manizabayo
Benediction Ignite
op 10'08"
39
Uhoraningoga Barnabe Gahemba
op 10'11"
40
Shem Nsengiyumva
op 10'14"
41
Jason Saltzman
Wildlife Generation Pro Cycling
op 10'41"
42
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
43
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
op 10'58"
44
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Cycling Team
op 11'13"
45
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
46
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
op 12'30"
47
Samuel Mugisha
z.t
48
Jean Baptiste Nsabimana
op 12'58"
49
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
op 13'21"
50
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 15'18"
51
Tomas Goytom
z.t
52
Alexandre Geniez
TotalEnergies
z.t
53
Xxx Dukuzumuremyi
z.t
54
Habimana Jean Eric
z.t
55
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
op 16'49"
56
Seth Hakizimana
op 17'23"
57
Nassim Saidi
z.t
58
Omer Lahav
Israel Cycling Academy
z.t
59
Calvin Beneke
ProTouch
z.t
60
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
61
Martí Vigo Del Arco
Androni Giocatolli - Sidermec
op 17'59"
62
Alfdan De Decker
Tarteletto - Isorex
op 18'17"
63
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
op 23'10"
64
Spencer Petrov
Wildlife Generation Pro Cycling
op 23'15"
65
Gustav Basson
ProTouch
op 23'43"
66
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
op 24'32"
67
Mohamed Amine Nehari
op 30'20"
68
Uwiduhaye -
op 31'19"
69
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite
op 32'31"
70
Byiza Renus Uhiriwe
Team Qhubeka
op 37'46"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares