En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
04/05
Nyanze
Gicumbi
171.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
4u23'57"
2
Carlos Julian Quintero Norena
Terengganu Cycling Team
z.t
3
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
4
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Team Medellin
z.t
5
Metkel Eyob
Terengganu Cycling Team
z.t
6
Alex Hoehn
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
7
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
z.t
8
Oscar Sevilla Ribera
Team Medellin
z.t
9
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
10
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
11
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
12
Zeray Nahom Araya
op 6"
13
Sela Weldemicael
op 9"
14
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
z.t
15
Artem Ovechkin
Terengganu Cycling Team
op 20"
16
Jonathan Hivert
B&B Hotels p/b KTM
op 24"
17
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Team Medellin
op 29"
18
Callum Ormiston
ProTouch
op 37"
19
Erik Bergström Frisk
Bike Aid
op 55"
20
Kent Main
ProTouch
op 58"
21
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Team Medellin
op 59"
22
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1'54"
23
Mehari Tewelde
z.t
24
Eric Muhoza
op 2'02"
25
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 2'32"
26
Marlon Gaillard
TotalEnergies
z.t
27
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 3'21"
28
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
op 3'55"
29
Jean Bosco Nsengimana
op 4'03"
30
Walter Alejandro Vargas Alzate
Team Medellin
op 5'35"
31
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
op 6'14"
32
Azzedine Lagab
op 6'17"
33
Shem Nsengiyumva
op 6'28"
34
Charles Kagimu
Bike Aid
z.t
35
Andries Nigrini
ProTouch
op 6'52"
36
Eric Manizabayo
Benediction Ignite
op 6'54"
37
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
38
Uhoraningoga Barnabe Gahemba
op 6'57"
39
Jean Baptiste Nsabimana
op 7'02"
40
Jason Saltzman
Wildlife Generation Pro Cycling
op 7'25"
41
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
z.t
42
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Cycling Team
op 7'57"
43
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
44
Valentin Ferron
TotalEnergies
z.t
45
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
46
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
op 8'26"
47
Xxx Dukuzumuremyi
op 12'02"
48
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
49
Habimana Jean Eric
z.t
50
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
51
Tomas Goytom
z.t
52
Alexandre Geniez
TotalEnergies
z.t
53
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
54
Samuel Mugisha
z.t
55
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
56
Seth Hakizimana
op 14'07"
57
Uwiduhaye -
z.t
58
Martí Vigo Del Arco
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
59
Omer Lahav
Israel Cycling Academy
z.t
60
Alfdan De Decker
Tarteletto - Isorex
z.t
61
Nassim Saidi
z.t
62
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
63
Calvin Beneke
ProTouch
z.t
64
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
op 19'54"
65
Gustav Basson
ProTouch
op 20'27"
66
Spencer Petrov
Wildlife Generation Pro Cycling
op 22'27"
67
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
op 24'32"
68
Mohamed Amine Nehari
op 27'04"
69
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite
op 29'15"
70
Byiza Renus Uhiriwe
Team Qhubeka
op 37'46"
Hamza Mansouri
DNF
Didier Munyaneza
Benediction Ignite
DNF
Sahiri Ayoub
DNF
Sirak Tesfom
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares