En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
09/05
Kigali
Kigali
75.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
22u49'51"
2
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
op 17"
3
Alex Hoehn
Wildlife Generation Pro Cycling
op 50"
4
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
op 51"
5
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
6
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
op 1'05"
7
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
op 1'23"
8
Oscar Sevilla Ribera
Team Medellin
op 1'25"
9
Zeray Nahom Araya
op 1'37"
10
Kent Main
ProTouch
op 2'44"
11
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
op 4'21"
12
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 4'26"
13
Erik Bergström Frisk
Bike Aid
op 4'32"
14
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Team Medellin
op 4'35"
15
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
op 4'52"
16
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
op 6'06"
17
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Team Medellin
op 10'04"
18
Mehari Tewelde
op 11'00"
19
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
op 11'31"
20
Marlon Gaillard
TotalEnergies
op 12'01"
21
Azzedine Lagab
op 12'47"
22
Jonathan Hivert
B&B Hotels p/b KTM
op 13'23"
23
Eric Muhoza
op 13'51"
24
Valentin Ferron
TotalEnergies
op 15'25"
25
Eric Manizabayo
Benediction Ignite
op 15'52"
26
Charles Kagimu
Bike Aid
op 16'04"
27
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
op 16'33"
28
Callum Ormiston
ProTouch
op 16'44"
29
Metkel Eyob
Terengganu Cycling Team
op 17'58"
30
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 19'44"
31
Serghei Tvetcov
Wildlife Generation Pro Cycling
op 22'15"
32
Artem Ovechkin
Terengganu Cycling Team
op 22'21"
33
Jean Bosco Nsengimana
op 23'34"
34
Habimana Jean Eric
op 24'51"
35
Sela Weldemicael
op 24'52"
36
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
op 25'20"
37
Samuel Mugisha
op 25'59"
38
Alexandre Geniez
TotalEnergies
op 26'20"
39
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
op 28'02"
40
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Team Medellin
op 28'40"
41
Shem Nsengiyumva
op 28'46"
42
Jason Saltzman
Wildlife Generation Pro Cycling
op 30'24"
43
Uhoraningoga Barnabe Gahemba
op 32'45"
44
Walter Alejandro Vargas Alzate
Team Medellin
op 33'52"
45
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
op 33'57"
46
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
op 35'49"
47
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite
op 37'30"
48
Seth Hakizimana
op 38'55"
49
Jean Baptiste Nsabimana
op 42'03"
50
Xxx Dukuzumuremyi
op 45'00"
51
Cormac McGeough
Wildlife Generation Pro Cycling
op 45'31"
52
Tomas Goytom
op 48'16"
53
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 48'20"
54
Martí Vigo Del Arco
Androni Giocatolli - Sidermec
op 49'39"
55
Omer Lahav
Israel Cycling Academy
op 50'10"
56
Uwiduhaye -
op 50'33"
57
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Cycling Team
op 52'49"
58
Andries Nigrini
ProTouch
op 59'00"
59
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
op 1u02'22"
60
Mohamed Amine Nehari
op 1u11'40"
61
Calvin Beneke
ProTouch
op 1u14'37"
Gustav Basson
ProTouch
DNF
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
DNF
Carlos Julian Quintero Norena
Terengganu Cycling Team
DNF
Nassim Saidi
DNF
Byiza Renus Uhiriwe
Team Qhubeka
DNF
Alfdan De Decker
Tarteletto - Isorex
DNF
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
DNF
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
DNS
Spencer Petrov
Wildlife Generation Pro Cycling
DNF
Hamza Mansouri
DNF
Didier Munyaneza
Benediction Ignite
DNF
Sahiri Ayoub
DNF
Sirak Tesfom
DNF
Joseph Areruya
Benediction Ignite
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares