En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
HEW-Cyclassics
Result
1
Stuart O'Grady
Cofidis
5u51'39"
2
Paolo Bettini
Quick Step - Davitamon
z.t
3
Igor Astarloa Ascasibar
Lampre
z.t
4
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
5
Gerben Löwik
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
z.t
6
Davide Rebellin
Gerolsteiner
z.t
7
Erik Zabel
Team T-Mobile
z.t
8
Fabrizio Guidi
Team CSC
z.t
9
Andrej Hauptman
Lampre
z.t
10
Paolo Bossoni
Lampre
z.t
11
Erik Dekker
Rabobank
z.t
12
Mirko Celestino
Saeco
z.t
13
Philippe Gilbert
FDjeux.com
z.t
14
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
z.t
15
Kim Kirchen
Fassa Bortolo
z.t
16
Oscar Camenzind
Phonak Hearing Systems
z.t
17
Serhiy Honchar
De Nardi
z.t
18
Laurent Brochard
Ag2r Prevoyance
z.t
19
Vladimir Gusev
Team CSC
z.t
20
Axel Merckx
Lotto - Domo
z.t
21
Matthieu Sprick
Brioches La Boulangère
z.t
22
Michele Gobbi
De Nardi
z.t
23
Danilo Di Luca
Saeco
z.t
24
Andrey Kashechkin
Crédit Agricole
z.t
25
Matthew White
Cofidis
z.t
26
Volodymir Gustov
Fassa Bortolo
z.t
27
Ruslan Ivanov
Alessio-Bianchi
z.t
28
Sergio Barbero
Lampre
z.t
29
Francesco Failli
Domina Vacanze
z.t
30
Jan Ullrich
Team T-Mobile
z.t
31
Luca Paolini
Quick Step - Davitamon
z.t
32
Danilo Hondo
Gerolsteiner
op 9"
33
Ronny Scholz
Gerolsteiner
op 14"
34
Salvatore Commesso
Saeco
op 4'04"
35
Markus Zberg
Gerolsteiner
z.t
36
Fabio Baldato
Alessio-Bianchi
z.t
37
Jörg Ludewig
Saeco
z.t
38
Anthony Geslin
Brioches La Boulangère
z.t
39
Michael Barry
US Postal Service Presented by Berry Floor
z.t
40
Rolf Aldag
Team T-Mobile
z.t
41
Michael Skelde
Alessio-Bianchi
z.t
42
Pablo Lastras Garcia
Illes Balears - Banesto
z.t
43
Karsten Kroon
Rabobank
z.t
44
Enrico Poitschke
Team Wiesenhof
z.t
45
Mikhail Timochine
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
46
Cédric Vasseur
Cofidis
z.t
47
Rafael Nuritdinov
De Nardi
z.t
48
Roberto Petito
Fassa Bortolo
z.t
49
Nick Nuyens
Quick Step - Davitamon
z.t
50
Unai Yus Kerejeta
Brioches La Boulangère
z.t
51
Juan Antonio Flecha Giannoni
Fassa Bortolo
z.t
52
Guennadi Mikhailov
US Postal Service Presented by Berry Floor
z.t
53
Christophe Mengin
FDjeux.com
z.t
54
Gianluca Bortolami
Lampre
z.t
55
Thierry Marichal
Lotto - Domo
op 4'09"
56
Filippo Pozzato
Fassa Bortolo
op 4'11"
57
Michele Bartoli
Team CSC
z.t
58
Sergueï Ivanov
Team T-Mobile
op 7'23"
59
Steven de Jongh
Rabobank
z.t
60
Sebastian Siedler
Team Wiesenhof
z.t
61
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
62
Murilo Antonio Fischer
Domina Vacanze
z.t
63
Martin Derganc
Domina Vacanze
z.t
64
Christian Knees
Team Wiesenhof
z.t
65
Alexandre Bazhenov
Domina Vacanze
z.t
66
Aart Vierhouten
Lotto - Domo
z.t
67
Matej Jurco
De Nardi
z.t
68
Michael Albasini
Phonak Hearing Systems
z.t
69
Vicente Reynes Mimo
Illes Balears - Banesto
z.t
70
Erki Pütsep
Ag2r Prevoyance
z.t
71
Alessandro Ballan
Lampre
z.t
72
Maryan Hary
Brioches La Boulangère
z.t
73
Marco Serpellini
Gerolsteiner
z.t
74
Max van Heeswijk
US Postal Service Presented by Berry Floor
z.t
75
Frank Høj
Team CSC
z.t
76
Benoît Joachim
US Postal Service Presented by Berry Floor
z.t
77
Geoffroy Lequatre
Crédit Agricole
z.t
78
Stéphane Berges
Ag2r Prevoyance
z.t
79
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
z.t
80
Frédéric Guesdon
FDjeux.com
z.t
81
Christophe Agnolutto
Ag2r Prevoyance
z.t
82
Lilian Jégou
Crédit Agricole
z.t
83
Antonio Colom Mas
Illes Balears - Banesto
z.t
84
Nicolas Portal
Ag2r Prevoyance
z.t
85
Fabian Cancellara
Fassa Bortolo
z.t
86
Kevin Hulsmans
Quick Step - Davitamon
z.t
87
Peter Van Petegem
Lotto - Domo
z.t
88
Tom Boonen
Quick Step - Davitamon
z.t
89
Cristian Moreni
Alessio-Bianchi
z.t
90
Ellis Rastelli
Alessio-Bianchi
z.t
91
Mark Scanlon
Ag2r Prevoyance
z.t
92
Tristan Hoffman
Team CSC
z.t
93
Carlos Da Cruz
FDjeux.com
z.t
94
Grégory Rast
Phonak Hearing Systems
z.t
95
Andreas Klöden
Team T-Mobile
z.t
96
Stefano Zanini
Quick Step - Davitamon
z.t
97
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
98
Uros Murn
Phonak Hearing Systems
z.t
99
Alessandro Spezialetti
Saeco
z.t
100
Unai Osa Eizaguirre
Illes Balears - Banesto
z.t
101
Thomas Bruun Eriksen
Team CSC
z.t
102
Rony Martias
Brioches La Boulangère
z.t
103
Ralf Grabsch
Team Wiesenhof
z.t
104
Marzio Bruseghin
Fassa Bortolo
z.t
105
Chris Peers
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
z.t
106
Janek Tombak
Cofidis
z.t
107
Alessandro Vanotti
De Nardi
z.t
108
Julian Dean
Crédit Agricole
z.t
109
Roy Sentjens
Rabobank
z.t
110
Geert Van Bondt
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
111
Ludovic Capelle
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
112
Tom Steels
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
113
Jimmy Casper
Cofidis
op 16'59"
114
Yuriy Metlushenko
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares