En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
05/08
Torresandino
Ciudad Romana de Clunia
169 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
14u53'57"
2
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 23"
3
Ruben Guerreiro
EF Education - EasyPost
op 26"
4
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
5
Jai Hindley
Bora - HansGrohe
z.t
6
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
op 28"
7
Vincenzo Nibali
Astana Qazaqstan Team
z.t
8
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
z.t
9
Ilan Van Wilder
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
10
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
z.t
11
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 33"
12
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
13
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
op 42"
14
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
João Almeida
UAE Team Emirates
z.t
16
Miguel Angel López Moreno
Astana Qazaqstan Team
z.t
17
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
18
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
19
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
z.t
20
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
op 47"
21
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 1'13"
22
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
op 1'17"
23
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
op 1'58"
24
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
op 2'17"
25
Omer Goldstein
Israel - Premier Tech
op 2'28"
26
Pieter Serry
Quick Step - Alpha Vinyl
op 3'10"
27
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 3'13"
28
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'18"
29
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
30
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
31
Fausto Masnada
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
32
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
33
Bastien Tronchon
Ag2r Citroën Team
op 3'25"
34
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 3'27"
35
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
36
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
37
James Gene Piccoli
Israel - Premier Tech
z.t
38
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
39
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 4'14"
40
Matthew Riccitello
Israel - Premier Tech
op 4'18"
41
Jetse Bol
Burgos - BH
op 5'17"
42
Brandon Rivera
Ineos Grenadiers
op 5'20"
43
Mikel Nieve Ituralde
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'25"
44
Mason Hollyman
Israel - Premier Tech
op 5'31"
45
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 5'34"
46
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
op 5'37"
47
Merhawi Kudus Ghebremedhin
EF Education - EasyPost
op 6'02"
48
Alex Martin Gutierrez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 6'44"
49
Marco Frigo
Israel - Premier Tech
op 7'17"
50
Chris Harper
Jumbo - Visma
op 7'18"
51
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
op 7'20"
52
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 8'10"
53
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
op 9'10"
54
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 9'28"
55
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 9'29"
56
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 9'33"
57
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
op 9'39"
58
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 9'44"
59
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
op 11'12"
60
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'16"
61
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
op 11'25"
62
Wout Poels
Bahrain Victorious
op 13'14"
63
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
64
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 13'16"
65
Ben Hermans
Israel - Premier Tech
op 13'18"
66
Ander Okamika
Burgos - BH
op 13'38"
67
James Callum Shaw
EF Education - EasyPost
op 13'42"
68
Simon Pellaud
Trek - Segafredo
op 13'45"
69
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 15'48"
70
Iñigo Elosegui Momeñe
Movistar Team
op 16'02"
71
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 16'12"
72
Yuriy Natarov
Astana Qazaqstan Team
op 16'31"
73
Stefan De Bod
Astana Qazaqstan Team
op 16'37"
74
Dario Cataldo
Trek - Segafredo
op 16'50"
75
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 16'52"
76
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
op 16'59"
77
Alessandro Fedeli
EOLO - Kometa Cycling Team
op 17'04"
78
Timo Roosen
Jumbo - Visma
op 17'13"
79
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
David Martin Romero
EOLO - Kometa Cycling Team
op 17'31"
81
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
op 18'41"
82
Luis Mas Bonet
Movistar Team
op 18'48"
83
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
op 18'59"
84
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
op 19'45"
85
Jon Aberasturi Izaga
Trek - Segafredo
op 20'39"
86
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 20'49"
87
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
op 21'04"
88
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën Team
op 21'35"
89
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
z.t
90
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
op 21'56"
91
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 22'14"
92
Oliver Knight
UAE Team Emirates
op 23'08"
93
Martin Laas
Bora - HansGrohe
op 23'09"
94
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 23'15"
95
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 26'21"
96
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 26'40"
97
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 27'02"
98
Joel Suter
UAE Team Emirates
op 27'54"
99
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 27'59"
100
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
op 28'46"
101
James Knox
Quick Step - Alpha Vinyl
op 30'49"
102
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
op 32'31"
103
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
op 33'40"
104
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
op 33'53"
105
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
op 34'43"
106
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
op 35'35"
107
Rudy Barbier
Israel - Premier Tech
op 44'11"
108
Tom Scully
EF Education - EasyPost
op 51'43"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares