En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/08
Roa
Aranda de Duero
149 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
3u20'28"
2
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
3
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
4
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
5
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
6
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
z.t
7
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
8
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
9
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
10
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
11
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
12
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
13
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
14
Adrien Petit
TotalEnergies
z.t
15
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
z.t
16
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
z.t
17
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
18
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
19
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
20
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
21
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
22
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
23
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
24
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
25
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
26
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
27
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
28
Florian Maitre
TotalEnergies
z.t
29
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
30
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
33
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
34
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
35
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
z.t
36
Romain Bardet
Team DSM
z.t
37
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
38
Nico Denz
Team DSM
z.t
39
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
40
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
41
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
42
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
43
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
44
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
45
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
46
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
47
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
48
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Arkéa - Samsic
z.t
49
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
50
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
51
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
52
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
53
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
54
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
55
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
op 8"
56
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
57
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
58
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
59
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
60
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
61
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
z.t
63
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
64
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
66
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
67
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
68
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
69
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
70
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
71
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
72
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
73
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
z.t
74
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
75
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
76
François Bidard
Ag2r Citroën Team
z.t
77
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
78
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
79
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana - Premier Tech
z.t
80
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
81
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 17"
82
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
83
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
84
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 20"
85
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
86
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
87
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
89
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
90
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
91
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
92
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
93
Simon Carr
EF Education - Nippo
op 28"
94
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
z.t
95
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 51"
96
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
97
Chad Haga
Team DSM
z.t
98
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
op 58"
99
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
op 1'05"
100
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
101
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
102
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
103
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
104
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
105
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
106
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
107
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
108
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 1'36"
110
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 1'46"
111
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 1'57"
112
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 2'00"
113
Stephen Williams
Bahrain Victorious
op 2'10"
114
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'18"
115
Simon Yates
Team BikeExchange
op 2'24"
116
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
117
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
118
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
119
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
120
Damien Howson
Team BikeExchange
op 3'11"
121
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
122
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
123
Gregor Muhlberger
Movistar Team
z.t
124
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
125
Damien Gaudin
TotalEnergies
z.t
126
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
127
Marlon Gaillard
TotalEnergies
z.t
128
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
129
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
z.t
130
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
131
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 5'32"
132
Christopher Lawless
TotalEnergies
z.t
133
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 5'43"
134
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
135
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'03"
136
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
op 7'16"
Jeremy Cabot
TotalEnergies
DNF
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
DNF
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares