En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
05/08
Busto de Bureba
Espinosa de los Monteros
173 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Romain Bardet
Team DSM
4u14'14"
2
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
op 39"
3
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
4
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
5
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
op 50"
6
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
7
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
8
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
9
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
10
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
11
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
12
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
13
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 53"
14
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
op 1'20"
15
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
op 1'35"
16
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
17
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
18
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
19
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
20
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
21
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
22
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
23
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
24
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
25
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
26
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 2'12"
27
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'33"
28
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Arkéa - Samsic
z.t
29
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
30
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
31
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
32
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
33
Gregor Muhlberger
Movistar Team
z.t
34
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
36
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
37
Jetse Bol
Burgos - BH
op 2'49"
38
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
39
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
40
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
41
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 3'58"
42
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
43
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 4'28"
44
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
op 4'32"
45
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
46
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
47
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
48
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
49
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
50
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
51
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 4'37"
52
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
53
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 4'51"
54
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
55
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'37"
56
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
57
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
59
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
60
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 6'19"
62
François Bidard
Ag2r Citroën Team
op 7'11"
63
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
64
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
65
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
66
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
67
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
68
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
69
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 7'54"
70
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
71
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
z.t
72
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
z.t
73
Chad Haga
Team DSM
z.t
74
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
75
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
76
Marlon Gaillard
TotalEnergies
z.t
77
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
78
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
79
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
80
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
81
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 8'06"
82
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
83
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 8'25"
84
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
op 8'57"
85
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
86
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana - Premier Tech
z.t
87
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'45"
88
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 11'19"
89
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
90
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
91
Florian Maitre
TotalEnergies
z.t
92
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
93
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
z.t
94
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
95
Jay Vine
Alpecin - Fenix
z.t
96
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
97
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
98
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
99
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
z.t
100
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
101
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 12'44"
102
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
103
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
104
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
105
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
106
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
107
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
108
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
109
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
110
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
111
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 13'26"
112
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
z.t
113
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
114
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
115
Stephen Williams
Bahrain Victorious
z.t
116
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 14'01"
117
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
op 15'22"
118
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
119
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
120
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
121
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
z.t
122
Adrien Petit
TotalEnergies
op 16'59"
123
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
124
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
125
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
126
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
127
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
128
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
129
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
130
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 17'17"
131
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
132
Nico Denz
Team DSM
z.t
133
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
134
Christopher Lawless
TotalEnergies
z.t
135
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
136
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
137
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
z.t
138
Jeremy Cabot
TotalEnergies
op 19'54"
139
Damien Gaudin
TotalEnergies
z.t
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
DNF
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
DNF
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares