En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
03/08
Burgos
Burgos
161 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Edward Planckaert
Alpecin - Fenix
3u34'42"
2
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
3
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1"
4
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
5
Romain Bardet
Team DSM
op 3"
6
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 9"
7
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Arkéa - Samsic
z.t
8
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
9
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
10
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
11
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 13"
13
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
14
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
15
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
16
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
17
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
18
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
19
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
20
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
21
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 18"
22
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 20"
23
Gregor Muhlberger
Movistar Team
op 22"
24
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
25
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
26
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
z.t
27
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
28
Christopher Lawless
TotalEnergies
op 25"
29
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 30"
30
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
op 32"
31
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
32
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 34"
33
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 39"
34
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
35
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
36
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
37
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
38
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
op 43"
39
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
op 46"
41
Alberto Dainese
Team DSM
op 51"
42
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
43
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 55"
44
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 57"
45
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana - Premier Tech
op 1'13"
46
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
47
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
48
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
49
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
51
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
op 1'24"
52
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
53
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
54
François Bidard
Ag2r Citroën Team
z.t
55
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
56
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'28"
57
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
op 1'36"
58
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
59
Scott Thwaites
Alpecin - Fenix
op 1'39"
60
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 1'43"
61
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
z.t
62
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1'48"
64
Chad Haga
Team DSM
z.t
65
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 1'53"
66
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 1'59"
67
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
68
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
69
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 2'13"
70
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 2'16"
71
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
op 2'22"
72
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 2'28"
73
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
z.t
74
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
75
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
76
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
op 2'43"
77
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
op 2'48"
78
Jeremy Cabot
TotalEnergies
z.t
79
Nico Denz
Team DSM
z.t
80
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'54"
81
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
op 2'59"
82
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
op 3'09"
83
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 3'28"
84
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 3'51"
85
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 4'01"
86
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
87
Marlon Gaillard
TotalEnergies
z.t
88
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
op 4'37"
89
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
op 4'43"
90
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 4'56"
91
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 5'48"
92
Damien Howson
Team BikeExchange
op 6'56"
93
Adrien Petit
TotalEnergies
op 8'04"
94
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 8'21"
95
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 8'23"
96
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
op 8'37"
97
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
op 8'40"
98
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
op 8'48"
99
Lawson Craddock
EF Education - Nippo
z.t
100
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 8'49"
101
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
102
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
op 9'00"
103
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 9'05"
104
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
105
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
106
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
107
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
z.t
108
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
109
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
op 9'18"
110
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
z.t
111
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 9'30"
112
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
113
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 9'40"
114
William Barta
EF Education - Nippo
op 9'48"
115
Sacha Modolo
Alpecin - Fenix
op 9'50"
116
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 9'51"
117
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
op 11'46"
118
Florian Maitre
TotalEnergies
op 11'53"
119
Chris Hamilton
Team DSM
op 11'56"
120
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
op 12'08"
121
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
122
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
123
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
124
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
125
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
126
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
127
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
128
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
129
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
130
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
131
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
z.t
132
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
133
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 12'15"
134
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
135
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana - Premier Tech
z.t
136
Simon Carr
EF Education - Nippo
op 12'18"
137
Damien Gaudin
TotalEnergies
op 12'21"
138
Stephen Williams
Bahrain Victorious
op 12'23"
139
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
op 12'34"
140
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
op 13'23"
141
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 15'31"
142
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
143
Jay Vine
Alpecin - Fenix
op 18'26"
Sam Bewley
Team BikeExchange
DNF
Choon Huat Goh
Team BikeExchange
DNF
Lionel Taminiaux
Alpecin - Fenix
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares