En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
11/08
Salas de los Infantes
Lagunas de Neila
120 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
19u00'37"
2
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
op 17"
3
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
op 53"
4
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
op 1'04"
5
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 1'25"
6
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'27"
7
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 1'41"
8
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 2'23"
9
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 2'33"
10
Kenny Elissonde
Team Sky
op 2'34"
11
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'04"
12
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
op 3'05"
13
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'07"
14
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'11"
15
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'17"
16
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 3'24"
17
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
op 3'31"
18
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'32"
19
Rein Taaramae
Direct Energie
op 3'34"
20
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
op 3'43"
21
Jetse Bol
Burgos - BH
op 3'48"
22
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 4'11"
23
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 4'25"
24
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
op 5'13"
25
Miguel Angel Reyes Vergare
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 5'49"
26
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 6'26"
27
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 7'08"
28
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 7'20"
29
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
op 7'25"
30
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'26"
31
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 8'34"
32
Brian Nauleau
Direct Energie
op 8'44"
33
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 9'33"
34
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
op 10'16"
35
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
op 10'28"
36
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 10'49"
37
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 11'09"
38
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 12'05"
39
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 12'27"
40
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
op 13'10"
41
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
op 14'35"
42
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 15'36"
43
Benjamin King
Team Dimension Data
op 15'48"
44
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 16'32"
45
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 16'56"
46
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
op 17'23"
47
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 18'13"
48
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 18'24"
49
Stephen Cummings
Team Dimension Data
op 18'41"
50
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'08"
51
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
op 19'18"
52
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 19'43"
53
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'45"
54
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
op 20'21"
55
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 20'27"
56
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 20'59"
57
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 21'05"
58
Johann van Zyl
Team Dimension Data
op 21'45"
59
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 22'10"
60
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 22'41"
61
Patrick Gamper
Polartec Kometa
op 23'04"
62
Sindre Skjoestad Lunke
Team Fortuneo - Samsic
op 23'10"
63
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 23'24"
64
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 23'36"
65
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 23'37"
66
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
op 23'54"
67
David Lopez Garcia
Team Sky
op 24'21"
68
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 24'49"
69
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 24'58"
70
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
op 25'40"
71
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 26'04"
72
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 26'30"
73
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
op 26'34"
74
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 28'08"
75
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
op 28'52"
76
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 29'25"
77
Juan Pedro Lopez Perez
op 31'25"
78
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
op 31'29"
79
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 32'07"
80
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
81
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 32'20"
82
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 33'01"
83
Yohann Gène
Direct Energie
op 33'05"
84
Iker Azkarate Ramirez
Team Euskadi
op 34'26"
85
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 34'48"
86
Diego Rosa
Team Sky
op 35'02"
87
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
op 38'29"
88
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 39'56"
89
Michele Gazzoli
Polartec Kometa
op 40'06"
90
Alejandro Ropero Molina
op 41'12"
91
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
op 43'36"
92
Thibault Guernalec
Team Fortuneo - Samsic
op 44'32"
93
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 45'14"
94
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 57'42"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares