En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/08
Roa de Duero
Clunia
168 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
3u44'28"
2
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 1"
3
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
4
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea Continental
z.t
5
Juan José Cobo Acebo
Geox - TMC
z.t
6
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
7
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
8
David Blanco Rodriguez
Geox - TMC
z.t
9
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
10
Denis Menchov
Geox - TMC
z.t
11
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
12
David Lopez Garcia
Movistar Team
z.t
13
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Jordi Simon Casulleras
Caja Rural
op 7"
15
Tobias Ludvigsson
Skil - Shimano
z.t
16
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
op 15"
17
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
z.t
18
Arnaud Gérard
FDJ
z.t
19
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
20
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Acqua & Sapone
z.t
21
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
op 20"
22
Arturo Mora Ortiz
Caja Rural
op 24"
23
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
24
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
25
Jesus Rosendo Prado
Andalucia Caja Granada
z.t
26
Yann Huguet
Skil - Shimano
z.t
27
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli
op 35"
28
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
op 39"
29
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
30
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
31
Fabio Felline
Geox - TMC
op 59"
32
Vladimir Karpets
Katusha Team
z.t
33
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
34
Martin Reimer
Skil - Shimano
z.t
35
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
36
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
37
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
38
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
39
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
40
Sander Oostlander
Skil - Shimano
z.t
41
Benat Urain Epelde
Orbea Continental
op 1'02"
42
David De La Fuente Rasilla
Geox - TMC
z.t
43
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
z.t
44
Ramon Domene Reyes
Androni Giocattoli
z.t
45
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
46
Mauricio Alberto Ardila Cano
Geox - TMC
z.t
47
Kenny Elissonde
FDJ
z.t
48
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
49
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
z.t
50
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
51
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
52
Luca Solari
Androni Giocattoli
z.t
53
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
54
Dalivier Ospina Navarro
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'11"
55
Leonardo Hector Paez Leon
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
56
José Herrada Lopez
Caja Rural
z.t
57
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
58
Luis Mas Bonet
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
59
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
60
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Orbea Continental
op 1'15"
61
Jérôme Baugnies
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
62
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
63
Noel Martin Infante
Orbea Continental
z.t
64
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
op 1'29"
65
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
op 1'39"
66
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
67
Camilo Andres Suarez Albarracin
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'45"
68
Luca Barla
Androni Giocattoli
z.t
69
Joan Horrach Rippoll
Katusha Team
op 1'47"
70
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
op 2'02"
71
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
op 2'10"
72
Carlos Verona Quintanilla
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
73
Frédéric Guesdon
FDJ
z.t
74
Yoann Offredo
FDJ
z.t
75
Angel Vicioso Arcos
Androni Giocattoli
op 2'14"
76
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
op 2'35"
77
Ruben Jimenez Ventosa
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 3'19"
78
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
79
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 3'22"
80
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 3'23"
81
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
82
Juan Pablo Forero Carreno
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
83
Dominique Rollin
FDJ
z.t
84
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
z.t
85
Manuel Anton
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
86
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
87
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
88
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
op 3'28"
89
Etienne Tortelier
Saur - Sojasun
z.t
90
Igor Romero Etxebarria
Caja Rural
op 3'31"
91
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'49"
92
Daniele Ratto
Geox - TMC
z.t
93
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
94
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
op 4'07"
95
José Vicente Garcia Acosta
Movistar Team
op 4'17"
96
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
97
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Caja Rural
op 4'19"
98
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
op 4'20"
99
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
100
Pascual Orengo Lopez
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 4'43"
101
Massimo Codol
Acqua & Sapone
op 4'44"
102
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
103
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
op 4'46"
104
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
op 4'47"
105
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
106
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
107
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
op 4'49"
108
Christopher Jennings
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
109
David Belda Garcia
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
110
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 4'52"
111
Victor Cabedo
Orbea Continental
op 4'55"
112
Egor Silin
Katusha Team
op 6'48"
113
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
114
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
115
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 6'50"
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
DNF
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares