En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista Andalucia Ruta Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
02/06
Nerja
Álora
134 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marta Romeu Solaz
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
3u09'12"
2
Tamara Dronova-Balabolina
Israel-Premier Tech Roland
op 1"
3
Katrine Aalerud
Movistar Team Women
op 4"
4
Mie Ottestad
Norway
z.t
5
Barbara Malcotti
Human Powered Health
op 9"
6
Debora Silvestri
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 16"
7
Jessenia Meneses
Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
op 18"
8
Julia Biryukova
UAE Development Team
op 21"
9
Rasa Leleivyte
Aromitalia Basso Vaiano
op 23"
10
Lotte Claes
Stade Rochelais Charente Maritime
z.t
11
Marte Berg Edseth
Norway
op 24"
12
Maeva Squiban
Stade Rochelais Charente Maritime
op 38"
13
Ariana Gilabert Vilaplana
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 53"
14
Elizabeth Stannard
Israel-Premier Tech Roland
op 1'21"
15
Sara Martín Martín
Movistar Team Women
op 2'05"
16
Carlotta Cipressi
UAE Development Team
z.t
17
Agua Marina Espínola Salinas
Canyon//Sram Generation
z.t
18
Karolina Perekitko
Team Groupe Abadie
op 2'08"
19
Federica Piergiovanni
UAE Development Team
z.t
20
Sigrid Ytterhus Haugset
Norway
z.t
21
Leonie Laubig
Team Groupe Abadie
op 2'18"
22
Eri Yonamine
Human Powered Health
op 2'23"
23
Idoia Eraso Lasa
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 2'31"
24
Emma Dyrhovden
Norway
op 2'42"
25
Mareille Meijering
Movistar Team Women
op 3'50"
26
Michaela Drummond
Farto-Btc Women's Cycling Team
op 5'23"
27
Susana Perez Conejero
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
z.t
28
Stefania Sanchez Zapata
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
29
Maria Paula Latriglia Alarcon
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
30
Irene Mendez Melgarejo
Bizkaia - Durango
z.t
31
Aranza Valentina Villalón
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
32
Lourdes Oyarbide Jimenez
Movistar Team Women
op 5'32"
33
Ariadna Gutierrez Arzaluz
Farto-Btc Women's Cycling Team
op 5'34"
34
Juliana Sara Moreno Benitez
Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
op 5'36"
35
Cristiana Valente
Glassdrive – Chanceplus – Allegro
z.t
36
Miryam Nuñez
Massi Tactic Women's Team
z.t
37
Iurani Blanco Calbet
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 6'06"
38
Alice Sharpe
Israël Premier Tech - Roland Development
op 6'50"
39
Henrietta Christie
Human Powered Health
z.t
40
Justyna Czapla
Canyon//Sram Generation
op 9'44"
41
Francesca Baroni
Aromitalia Basso Vaiano
z.t
42
Irene Affolati
Aromitalia Basso Vaiano
z.t
43
Antri Christoforou
Human Powered Health
z.t
44
Alessia Bulleri
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
45
Maggie Coles-Lyster
Israel-Premier Tech Roland
z.t
46
Catalina Anais Soto Campos
Bizkaia - Durango
z.t
47
Isabel Martin
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
48
Ana Vitoria Magalhaes
Bizkaia - Durango
z.t
49
Alicia Gonzalez Blanco
Movistar Team Women
z.t
50
Daniela Schmidsberger
Canyon//Sram Generation
op 9'48"
51
Ana Cristina Sanabria Sanchez
Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
z.t
52
Marina Garau Roca
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
z.t
53
Georgia Whitehouse
ARA | Skip Capital
z.t
54
Anastasia Carbonari
UAE Development Team
z.t
55
Lija Laizane
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
56
Nofar Maoz
Israël Premier Tech - Roland Development
op 12'46"
57
Lina Marcela Hernandez Gomez
Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
z.t
58
Frances Janse Van Rensburg
Stade Rochelais Charente Maritime
z.t
59
Malin Eriksen
Norway
z.t
60
Diane Ingabire
Canyon//Sram Generation
z.t
61
Jennifer Tatiana Ducuara Acevedo
Massi Tactic Women's Team
op 12'48"
62
Maria Esther Maqueda Perez
Prolongo Al-Andalus Woman
z.t
63
Maria Camila Atahualpa Ortiz
Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
z.t
64
Marine Allione
Stade Rochelais Charente Maritime
op 12'52"
65
Floraine Bernard
Stade Rochelais Charente Maritime
op 15'42"
66
Lucinda Stewart
ARA | Skip Capital
op 18'41"
67
Alli Anderson
ARA | Skip Capital
z.t
68
Beatriz Pereira
Bizkaia - Durango
op 19'42"
69
Maria Del Pilar Jimenez Martinez
Farto-Btc Women's Cycling Team
z.t
70
Andrea Perez Figueroa
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
z.t
71
Lara Vieceli
Israel-Premier Tech Roland
z.t
72
Llori Sharpe
Canyon//Sram Generation
z.t
73
Elisabet Escursell Valero
Massi Tactic Women's Team
z.t
74
Petra Zsanko
Massi Tactic Women's Team
z.t
75
Andrea Ramirez Fregoso
z.t
76
Sandra Gutierrez Conde
Bizkaia - Durango
z.t
77
Estefania Herrera
Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
op 19'44"
78
Gloria Rodriguez Sanchez
Movistar Team Women
op 19'46"
79
Noemie Daumas
Team Groupe Abadie
op 19'48"
80
Marie Dezandez
Team Groupe Abadie
op 27'27"
81
Makayla MacPherson
Human Powered Health
z.t
82
Laura Marti Selles
Team Groupe Abadie
op 27'29"
83
Liliana Domingues Jesus
Glassdrive – Chanceplus – Allegro
op 31'57"
84
Tamára Branco
Glassdrive – Chanceplus – Allegro
op 32'38"
2024
2023
2022
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares