En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
15/08
Lagnieu
Lélex
141.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Bert-Jan Lindeman
Rabobank Development Team
3u53'06"
2
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 57"
3
Daniel Martin
Garmin - Sharp
op 2'24"
4
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
z.t
6
Pierre-Roger Latour
op 3'23"
7
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Gregoire Tarride
Team La Pomme Marseille 13
z.t
9
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
10
Julian Alaphilippe
Omega Pharma - Quick Step
z.t
11
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
12
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
op 3'26"
13
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
14
Artur Fedosseyev
Continental Team Astana
op 4'08"
15
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 4'10"
17
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
18
Christophe Le Mével
Cofidis
z.t
19
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
op 4'12"
20
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
op 4'19"
21
Guillaume Levarlet
Cofidis
op 5'53"
22
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
op 6'21"
23
Jérôme Coppel
Cofidis
op 6'32"
24
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 7'37"
25
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step
z.t
26
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
z.t
29
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
op 8'40"
30
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
op 9'38"
31
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
32
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
z.t
33
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
z.t
34
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
35
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
36
Jerome Mainard
z.t
37
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
38
Derk Abel Beckeringh
Rabobank Development Team
op 11'31"
39
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
op 14'41"
40
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
41
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
op 15'48"
42
Timo Roosen
Rabobank Development Team
z.t
43
Dylan Girdlestone
Garmin - Sharp
z.t
44
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 20'28"
45
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step
z.t
46
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step
z.t
47
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
48
Fabrice Jeandesboz
Team Europcar
z.t
49
Tom-Jelte Slagter
Garmin - Sharp
z.t
50
Lilian Calmejane
z.t
51
Jaume Rovira Pous
Team Ecuador
z.t
52
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
53
Viktor Okishev
Continental Team Astana
z.t
54
Romain Hardy
Cofidis
z.t
55
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
56
Frédéric Brun
Big Mat - Auber 93
z.t
57
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Quentin Pacher
z.t
59
Julien Loubet
z.t
60
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
z.t
62
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
63
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
64
Jonathan Paredes
Colombia
z.t
65
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
66
Roman Semyonov
Continental Team Astana
z.t
67
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
68
Galym Akhmetov
Continental Team Astana
z.t
69
Jeremy Cornu
Team Europcar
z.t
70
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
71
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 24'38"
72
Romain Zingle
Cofidis
op 26'26"
73
Maxime Renault
Big Mat - Auber 93
op 26'27"
74
Pavel Gatskiy
Continental Team Astana
op 29'27"
75
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
z.t
76
Jérôme Gilbert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
77
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
z.t
78
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
z.t
79
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
z.t
80
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
z.t
81
Jérémy Leveau
Roubaix Lille Metropole
z.t
82
Alexis Dulin
z.t
83
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
84
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
z.t
85
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
z.t
86
Olivier Le Gac
FDJ.fr
z.t
87
Marc Sarreau
FDJ.fr
z.t
88
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
89
Dan Craven
Team Europcar
z.t
90
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
op 29'32"
91
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
op 29'57"
92
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step
z.t
93
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
op 30'36"
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
DNF
Mike Teunissen
Rabobank Development Team
DNF
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares