En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Saint-Amour
Saint-Amour
4.6 km
Result
Standings
Points
1
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step
5'22"
2
Julian Alaphilippe
Omega Pharma - Quick Step
op 2"
3
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step
op 3"
4
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
z.t
5
Jérôme Coppel
Cofidis
op 5"
6
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
7
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
op 6"
8
Timo Roosen
Rabobank Development Team
op 7"
9
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step
op 8"
10
Tom-Jelte Slagter
Garmin - Sharp
op 9"
11
Julien Loubet
op 11"
12
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
13
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
op 12"
14
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
z.t
15
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
16
Romain Sicard
Team Europcar
op 13"
17
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step
z.t
18
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 14"
19
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
z.t
20
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Pierre-Roger Latour
z.t
22
Romain Guillemois
Team Europcar
op 15"
23
Artur Fedosseyev
Continental Team Astana
op 16"
24
Gregoire Tarride
Team La Pomme Marseille 13
z.t
25
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
26
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Derk Abel Beckeringh
Rabobank Development Team
z.t
28
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
29
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
z.t
30
Christophe Le Mével
Cofidis
z.t
31
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
op 17"
32
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
z.t
33
Quentin Pacher
z.t
34
Dylan Girdlestone
Garmin - Sharp
op 18"
35
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
36
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
37
Lilian Calmejane
z.t
38
Jeremy Cornu
Team Europcar
op 19"
39
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
42
Jerome Mainard
z.t
43
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
op 20"
44
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
45
Bert-Jan Lindeman
Rabobank Development Team
op 21"
46
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
47
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 22"
48
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
49
Romain Hardy
Cofidis
z.t
50
Romain Zingle
Cofidis
z.t
51
Mike Teunissen
Rabobank Development Team
op 23"
52
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
z.t
53
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
z.t
54
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
55
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
op 24"
56
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
z.t
57
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
58
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
59
Jérémy Leveau
Roubaix Lille Metropole
op 25"
60
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
op 26"
61
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
62
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Fabrice Jeandesboz
Team Europcar
z.t
64
Frédéric Brun
Big Mat - Auber 93
z.t
65
Alexis Dulin
z.t
66
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
op 27"
67
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
z.t
68
Roman Semyonov
Continental Team Astana
z.t
69
Guillaume Levarlet
Cofidis
op 28"
70
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
71
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
72
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
op 29"
73
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
z.t
74
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
z.t
75
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
76
Francis Mourey
FDJ.fr
op 30"
77
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
79
Viktor Okishev
Continental Team Astana
z.t
80
Pavel Gatskiy
Continental Team Astana
op 31"
81
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
z.t
82
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
83
Jaume Rovira Pous
Team Ecuador
z.t
84
Dan Craven
Team Europcar
op 33"
85
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
op 34"
86
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
87
Jonathan Paredes
Colombia
op 35"
88
Marc Sarreau
FDJ.fr
op 37"
89
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
op 38"
90
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
op 40"
91
Jérôme Gilbert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 45"
92
Segundo Navarrete
Team Ecuador
op 46"
93
Olivier Le Gac
FDJ.fr
op 49"
94
Maxime Renault
Big Mat - Auber 93
op 52"
95
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
op 1'03"
96
Galym Akhmetov
Continental Team Astana
op 1'09"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares