En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/08
Courtes
Oyonnax
149.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
3u35'04"
2
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
3
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
4
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
z.t
5
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
6
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
7
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
8
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
9
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
z.t
11
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
12
Dries Devenyns
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
13
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
14
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
15
Diego Antonio Ochoa Camargo
472 - Colombia
z.t
16
Luis Léon Sanchez Gil
Belkin Pro Cycling Team
z.t
17
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
18
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
472 - Colombia
z.t
19
Tom-Jelte Slagter
Belkin Pro Cycling Team
z.t
20
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Bretagne - Séché Environnement
z.t
21
Alexis Vuillermoz
Sojasun
z.t
22
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
23
Guillaume Faucon
BigMat - Auber 93
z.t
24
Clément Chevrier
z.t
25
Théo Vimpere
BigMat - Auber 93
z.t
26
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Guillaume Martin
Sojasun
z.t
28
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
29
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
30
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia
z.t
32
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
33
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
34
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
35
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
36
Stephane Rossetto
BigMat - Auber 93
z.t
37
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
38
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
39
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
41
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team Saxo - Tinkoff
z.t
42
Marc Goos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
43
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
44
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
45
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
46
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
47
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
op 33"
48
Antoine Lavieu
La Pomme Marseille
z.t
49
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
50
Nathan Haas
Garmin - Sharp
op 3'10"
51
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
52
Lars van der Haar
Rabobank Development Team
z.t
53
Niels Wubben
Rabobank Development Team
z.t
54
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
55
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Séché Environnement
z.t
56
Rémi Pauriol
Sojasun
z.t
57
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
58
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
z.t
59
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
z.t
60
Alexis Guerin
FDJ.fr
z.t
61
Christophe Laborie
Sojasun
z.t
62
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
63
Diego Rosa
Androni Giocattoli
z.t
64
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
65
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
66
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
z.t
67
Kevyn Ista
IAM Cycling
z.t
68
Gaël Malacarne
Bretagne - Séché Environnement
z.t
69
David Lelay
Sojasun
z.t
70
Fernando Orjuela Gutierrez
472 - Colombia
z.t
71
Juan Ernesto Chamorro Chitan
472 - Colombia
z.t
72
Jérémie Galland
Sojasun
z.t
73
Ever Alexander Rivera Guerrero
472 - Colombia
z.t
74
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
75
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
76
Dylan van Baarle
Rabobank Development Team
z.t
77
Cyril Bessy
Cofidis
z.t
78
José Gonçalves
La Pomme Marseille
z.t
79
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
z.t
80
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
81
Steven Tronet
BigMat - Auber 93
z.t
82
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
op 4'20"
83
Julian Alaphilippe
Etixx - iHNed
z.t
84
Dimitri Le Boulch
BigMat - Auber 93
z.t
85
Pierre-Henri Lecuisinier
Team Europcar
z.t
86
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia
op 8'03"
87
Marco Bandiera
IAM Cycling
z.t
88
Brice Feillu
Sojasun
z.t
89
Rick Zabel
Rabobank Development Team
z.t
90
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
91
Rémi Cusin
IAM Cycling
z.t
92
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
93
Juan Pablo Suarez Suarez
Colombia
z.t
94
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
95
Alexandre Billon
BigMat - Auber 93
z.t
96
Cyrille Patoux
Roubaix Lille Metropole
z.t
97
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
98
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
z.t
99
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
100
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
101
Nikolas Maes
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
102
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
103
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
104
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
106
Anthony Charteau
Team Europcar
z.t
107
Alexandre Pichot
Team Europcar
op 10'41"
108
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
109
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
110
Bryan Coquard
Team Europcar
z.t
111
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
112
Juan Diego Quintero Gil
472 - Colombia
z.t
113
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
114
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
115
Adrien Petit
Cofidis
z.t
116
Anders Lund
Team Saxo - Tinkoff
z.t
117
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
118
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares