En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Nantua
Lélex
131.3 km
Result
Standings
1
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
3u16'04"
2
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
3
David Moncoutié
Cofidis
op 2"
4
Romain Bardet
op 24"
5
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
6
Warren Barguil
Bretagne - Schuller
z.t
7
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
9
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
10
Leopold Konig
Team Netapp
z.t
11
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
12
Svein Tuft
Team Spidertech Powered By C10
z.t
13
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 28"
16
Emilien Viennet
op 1'44"
17
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 2'05"
18
Sander Oostlander
Skil - Shimano
op 2'11"
19
Rein Taaramae
Cofidis
op 2'28"
20
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 3'04"
21
Yoann Bagot
Cofidis
op 3'55"
22
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 4'41"
23
Leonardo Hector Paez Leon
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 5'37"
24
Daan Olivier
Rabobank CT
op 5'53"
25
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
26
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
27
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
28
Daryl Impey
Team Netapp
z.t
29
John Edibberto Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 8'36"
30
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
31
Jan Barta
Team Netapp
z.t
32
Sylvain Georges
Big Mat - Auber 93
op 10'36"
33
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
34
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
z.t
35
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
op 15'52"
36
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
37
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
38
Roman Kireyev
Astana Pro Team
z.t
39
Nazar Jumabekov
Astana Pro Team
z.t
40
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Florian Le Corre
Roubaix Lille Metropole
z.t
42
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
43
Tom Dumoulin
Rabobank CT
z.t
44
Yoann Michaud
z.t
45
Rudy Molard
Cofidis
z.t
46
Martin Reimer
Skil - Shimano
z.t
47
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
48
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
49
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
51
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
52
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
53
Yann Huguet
Skil - Shimano
z.t
54
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
z.t
55
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
56
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
57
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
z.t
58
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
59
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
60
Robert Retschke
Team Netapp
op 18'39"
61
Cesare Benedetti
Team Netapp
z.t
62
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 22'24"
63
Juan Villegas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
64
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
65
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
66
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
z.t
67
Damien Monier
Cofidis
z.t
68
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
69
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
70
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
71
Hugo Houle
Team Spidertech Powered By C10
z.t
72
Francis Mourey
FDJ
z.t
73
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
74
Arthur Vichot
FDJ
z.t
75
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
76
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
77
Cédric Pineau
FDJ
z.t
78
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
z.t
79
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
81
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
82
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
op 23'31"
83
Martin Gilbert
Team Spidertech Powered By C10
z.t
84
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
z.t
85
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
86
Ryan Anderson
Team Spidertech Powered By C10
z.t
87
Zachary Bell
Team Spidertech Powered By C10
z.t
88
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
89
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
z.t
90
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
91
Alexandre Shushemoin
Astana Pro Team
op 26'16"
92
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
op 26'48"
93
Geoffrey Soupe
FDJ
z.t
Guillaume Boivin
Team Spidertech Powered By C10
DNF
Sébastien Joly
Saur - Sojasun
DNF
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares