En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Calvia
Result
1
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
3u57'37"
2
Joel Suter
UAE Team Emirates
op 1'17"
3
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
4
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
5
Simon Clarke
Israel - Premier Tech
z.t
6
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
7
Kobe Goossens
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
8
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
9
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
10
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
op 2'54"
11
Michael Matthews
Team BikeExchange - Jayco
op 2'55"
12
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
13
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
14
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
15
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
16
Laurens Huys
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
17
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
18
Davide Villella
Cofidis
z.t
19
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
20
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
21
Ben Hermans
Israel - Premier Tech
z.t
22
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
23
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
24
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
z.t
25
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
26
James Gene Piccoli
Israel - Premier Tech
z.t
27
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
28
Gregor Muhlberger
Movistar Team
z.t
29
Matteo Jorgenson
Movistar Team
op 2'59"
30
Simon Geschke
Cofidis
z.t
31
Kevin Colleoni
Team BikeExchange - Jayco
op 7'31"
32
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
33
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
34
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
35
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
36
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
op 9'06"
37
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
38
Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
39
Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
40
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
41
Nils Politt
Bora - HansGrohe
z.t
42
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
43
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
44
Biniam Girmay Hailu
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
45
Daan Hoole
Trek - Segafredo
z.t
46
Oier Lazkano
Movistar Team
z.t
47
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
48
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
49
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
50
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
51
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
52
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'43"
53
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 12'10"
54
Jordy Bouts
Beat Cycling
z.t
55
Stijn Daemen
Beat Cycling
z.t
56
Barnabas Peak
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
57
Thibaut Ponsaerts
Minerva Cycling Team
z.t
58
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
59
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
60
Jens Schuermans
Beat Cycling
z.t
61
Luis-Joe Lührs
Bora - HansGrohe
z.t
62
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
63
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
64
Jenthe Biermans
Israel - Premier Tech
z.t
65
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
66
Simon Pellaud
Trek - Segafredo
z.t
67
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
68
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
69
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
70
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
71
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
72
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Arkéa - Samsic
z.t
73
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
74
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
75
Thomas Joseph
Minerva Cycling Team
z.t
76
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
z.t
77
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
78
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
79
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
80
Omar El Gouzi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
81
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
z.t
82
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
83
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
84
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
85
Gijs Van Hoecke
Ag2r Citroën Team
z.t
86
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
87
Andres Camilo Ardila Ordoñez
UAE Team Emirates
z.t
88
Eddy Fine
Cofidis
z.t
89
Thomas Champion
Cofidis
z.t
90
Daniel Hoyos Largo
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
91
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
92
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
93
Sander Armée
Cofidis
z.t
94
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
95
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
96
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
97
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
98
Riccardo Lucca
Work Service - Vitalcare - Dynatek
z.t
99
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
100
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
101
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Lorenzo Ginestra
Work Service - Vitalcare - Dynatek
z.t
103
William Barta
Movistar Team
z.t
104
André Domingues
Burgos - BH
z.t
105
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
106
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
107
Simon Guglielmi
Team Arkéa - Samsic
z.t
108
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
110
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
111
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
112
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
113
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
114
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
115
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
116
Damien Howson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
117
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
118
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
119
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
op 11'30"
120
Jack Bauer
Team BikeExchange - Jayco
op 12'10"
121
Dion Smith
Team BikeExchange - Jayco
z.t
122
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
z.t
123
Harry Sweeny
Lotto Soudal
z.t
124
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
op 17'30"
125
Thimo Willems
Minerva Cycling Team
z.t
126
Robbe Van Praet
Minerva Cycling Team
z.t
127
Sven Burger
Beat Cycling
z.t
128
Joan Marti Bennassar Rossello
Manuela Fundacion
z.t
129
Alexander Edmondson
Team BikeExchange - Jayco
z.t
130
Milan Fretin
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
131
Isaac Canton Serrano
Manuela Fundacion
z.t
132
Gilles Borra
Minerva Cycling Team
z.t
133
Jorre Debaele
Minerva Cycling Team
z.t
134
Omer Goldstein
Israel - Premier Tech
z.t
135
Francesco Zandri
Work Service - Vitalcare - Dynatek
z.t
136
Kamil Malecki
Lotto Soudal
z.t
137
Andreas Miltiadis
Java Kiwi Atlantico
z.t
138
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
139
Tuur Dens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
Sam Bewley
Team BikeExchange - Jayco
DNF
Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jente Boons
Beat Cycling
DNF
Giovanni Bortoluzzi
Work Service - Vitalcare - Dynatek
DNF
Federico Burchio
Work Service - Vitalcare - Dynatek
DNF
Xavier Canellas Sanchez
Java Kiwi Atlantico
DNF
Francisco Jose Casaus Medina
Manuela Fundacion
DNF
Alexander Cataford
Israel - Premier Tech
DNF
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Bram Dissel
Beat Cycling
DNF
Alessio Gasparini
Java Kiwi Atlantico
DNF
Gaizka Gurrutxaga Etxeberria
Java Kiwi Atlantico
DNF
Jules Hesters
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Juan Diego Hoyos Cano
Electro Hiper Europa - Caldas
DNF
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
DNF
Yuki Ishihara
Java Kiwi Atlantico
DNF
Daniel Jimenez Martinez
Manuela Fundacion
DNF
Taj Jones
Israel - Premier Tech
DNF
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
DNF
Jochem Kerckhaert
Beat Cycling
DNF
Tomoya Koyama
Java Kiwi Atlantico
DNF
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
DNF
Luis Mas Bonet
Movistar Team
DNF
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
DNF
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Santiago Mesa Pietralunga
Manuela Fundacion
DNF
Christian Danilo Pase
Work Service - Vitalcare - Dynatek
DNF
Eric Paties Montagner
Work Service - Vitalcare - Dynatek
DNF
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Simone Ravanelli
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Michael Schwarzmann
Lotto Soudal
DNF
Edwin Yair Torres
Java Kiwi Atlantico
DNF
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
DNF
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Matthew Van Schoor
Minerva Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2000
Info
Parcours
Result
Palmares