En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Deutschland Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
29/08
Erlangen
Nürnberg
154.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
3u33'25"
2
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
3
Luca Mozzato
B&B Hotels p/b KTM
z.t
4
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
5
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
6
Marco Haller
Bahrain Victorious
z.t
7
Jannik Steimle
Deceuninck - Quick Step
z.t
8
Valentin Retailleau
Ag2r Citroën Team
z.t
9
John Degenkolb
Germany
z.t
10
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
11
Juri Hollmann
Movistar Team
z.t
12
Marcel Meisen
Alpecin - Fenix
z.t
13
Tom Lindner
P & S Metalltechnik
z.t
14
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Nils Politt
Bora - HansGrohe
z.t
16
Ben Tulett
Alpecin - Fenix
z.t
17
Fredrik Dversnes
Gazprom - Rusvelo
z.t
18
Jonas Rutsch
Germany
z.t
19
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
20
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
22
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
23
Dylan Teuns
Bahrain Victorious
z.t
24
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
25
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
26
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
27
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
28
David van der Poel
Alpecin - Fenix
z.t
29
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
30
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
op 5"
31
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
op 7"
32
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
33
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
34
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
op 13"
35
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
op 1'48"
36
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
37
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 2'05"
38
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
op 2'15"
39
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
op 8'50"
40
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
op 18'36"
41
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
42
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
43
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
z.t
44
Clement Berthet
Ag2r Citroën Team
z.t
45
Max Kanter
Team DSM
z.t
46
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Pirmin Benz
Germany
z.t
48
Jannis Peter
Germany
z.t
49
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
50
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
51
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
52
Carl Fredrik Hagen
Israel Start-Up Nation
z.t
53
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
z.t
54
Marc Soler
Movistar Team
z.t
55
Mark Cavendish
Deceuninck - Quick Step
z.t
56
Niklas Markl
Team DSM
z.t
57
André Greipel
Israel Start-Up Nation
z.t
58
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
59
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
60
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
z.t
61
Marco Brenner
Team DSM
z.t
62
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
63
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
64
Frederik Raßmann
Team Dauner | Akkon
z.t
65
Eirik Lunder
Gazprom - Rusvelo
op 22'06"
66
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
z.t
67
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Jakob Geßner
Germany
z.t
69
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
70
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
z.t
71
Alexandar Richardson
Alpecin - Fenix
z.t
72
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
73
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
74
Syver Westgaard Waersted
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
75
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
76
Emerson Oronte
Rally Cycling
z.t
77
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
z.t
78
Benjamin King
Rally Cycling
z.t
79
Kyle Murphy
Rally Cycling
z.t
80
Michiel Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
81
Maxime Jarnet
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
82
Julian Lino
Bike Aid
z.t
83
Johannes Adamietz
Team SKS Sauerland NRW
z.t
84
Abram Stockman
Team SKS Sauerland NRW
op 25'33"
85
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
z.t
86
Mario Spengler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
87
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
z.t
88
Christian Maximilian Koch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
89
Pierre-Pascal Keup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
90
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
91
Stephen Bassett
Rally Cycling
z.t
92
Felix Gross
UAE Team Emirates
z.t
93
Julius Johansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
94
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
95
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
z.t
96
Henri Uhlig
Germany
z.t
97
Roman Duckert
Team Dauner | Akkon
z.t
98
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
z.t
99
Michel Giesselmann
Team SKS Sauerland NRW
z.t
100
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
z.t
101
Dawit Yemane
Bike Aid
z.t
102
Bert De Backer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
103
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
DNF
Henning Bommel
Team Dauner | Akkon
DNF
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
DNF
Lucas Carstensen
Bike Aid
DNF
Jens Debusschere
B&B Hotels p/b KTM
DNF
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Azzedine Lagab
Bike Aid
DNF
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
DNF
Pierre Rolland
B&B Hotels p/b KTM
DNF
Martin Salmon
Team DSM
DNF
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
DNF
Jan-Marc Temmen
Team Dauner | Akkon
DNF
Sven Thurau
Team Dauner | Akkon
DNF
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
DNS
Sebastian Mora Vedri
Movistar Team
DNS
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
DNS
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
DNS
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares