En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Poly Normande
Result
1
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
3u56'40"
2
Antoine Duchesne
Team Europcar
op 8"
3
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
op 12"
4
Yann Guyot
z.t
5
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
6
Romain Hardy
Cofidis
z.t
7
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
9
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
z.t
10
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
11
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
op 25"
12
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
op 36"
13
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'50"
14
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
15
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
op 1'52"
16
Julien Simon
Cofidis
z.t
17
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
z.t
20
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
21
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
22
Jérémy Leveau
Roubaix Lille Metropole
z.t
23
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
24
Clément Saint Martin
Team La Pomme Marseille 13
z.t
25
Romain Combaud
z.t
26
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
27
Maxime Renault
Big Mat - Auber 93
z.t
28
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Christophe Premont
Wallonie Bruxelles
z.t
30
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
31
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'57"
32
Michel Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
34
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
35
Yoann Offredo
FDJ.fr
op 1'58"
36
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
37
Paulius Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
z.t
38
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
z.t
39
Cédric Delaplace
z.t
40
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
41
Anthony Geslin
FDJ.fr
z.t
42
Frédéric Brun
Big Mat - Auber 93
z.t
43
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
z.t
45
Pierre-Roger Latour
z.t
46
Vincent Jérôme
Team Europcar
op 2'05"
47
Alexis Dulin
z.t
48
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
49
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
op 2'08"
50
Yoann Bagot
Cofidis
op 2'10"
51
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 2'19"
52
Jimmy Raibaud
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Loic Pestiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
54
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
55
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
op 2'26"
57
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
z.t
58
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 2'31"
59
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
op 2'35"
60
Loic Chetout
Cofidis
z.t
61
Yannis Yssaad
Big Mat - Auber 93
z.t
62
Yves Lampaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 2'37"
63
Stéphane Poulhiès
Cofidis
op 2'43"
64
Romain Guillemois
Team Europcar
op 2'44"
65
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
66
Joaquin Sobrino Martinez
Team Differdange - Losch
op 3'49"
67
Ruben Menendez Velasco
Team Differdange - Losch
z.t
68
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
69
Vitaliy Marukhin
Vino 4Ever
z.t
70
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
71
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
72
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
op 4'36"
73
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
74
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
75
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
76
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 13'12"
77
Evaldas Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
op 15'07"
Maxime Anciaux
Wallonie Bruxelles
DNF
Stepan Astafyev
Vino 4Ever
DNF
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
DNF
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
DNF
Julien Fouchard
Cofidis
DNF
Sebastiano Frassetto
Team Differdange - Losch
DNF
Sven Fritsch
Team Differdange - Losch
DNF
Jérôme Gilbert
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
DNF
Justin Jules
Team La Pomme Marseille 13
DNF
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Losch
DNF
Timur Kazantsev
Vino 4Ever
DNF
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
DNF
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Morgan Lamoisson
Team Europcar
DNF
Christophe Laporte
Cofidis
DNF
Francis Mourey
FDJ.fr
DNF
Kirill Prolubnikov
Vino 4Ever
DNF
Thomas Rostollan
Team La Pomme Marseille 13
DNF
Marc Sarreau
FDJ.fr
DNF
Florian Sénéchal
Cofidis
DNF
Alexandre Shushemoin
Vino 4Ever
DNF
Kevin Suarez Martinez
Team Differdange - Losch
DNF
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
DNF
Taras Voropayev
Vino 4Ever
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
Info
Parcours
Result
Palmares