En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
09/09
Tianjin
Tianjin
109.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
2u13'29"
2
Paolo Lunardon
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
3
Eugenio Bani
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
4
Andriy Kulyk
Kolss-BDC Team
z.t
5
Neil Van der Ploeg
Avanti Isowhey Sport
z.t
6
Sanghong Park
LX Cycling Team
z.t
7
Grigoriy Shtein
Astana City
z.t
8
Alex Rasmussen
Team Coloquick
z.t
9
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
10
Meron Teshome Hagos
Stradalli - Bike Aid
z.t
11
Maris Bogdanovics
Rietumu - Delfin
z.t
12
Artem Tesler
Team Lvshan Landscape
z.t
13
Louis Bendixen
Team Coloquick
z.t
14
Nikita Stalnov
Astana City
z.t
15
Deins Kanepejs
Rietumu - Delfin
z.t
16
Quentin Valognes
Team Novo Nordisk
z.t
17
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
18
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
19
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
20
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
21
Yuriy Metlushenko
Jilun - Shakeland Cycling Team
z.t
22
Shijin Zhang
Hy Sport - Look Continental Cycling
z.t
23
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
z.t
24
Xin Wang
Hy Sport - Look Continental Cycling
z.t
25
Shin Dong Hyun
LX Cycling Team
z.t
26
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli
z.t
27
Kristian Haugaard Jensen
Team Coloquick
z.t
28
Luke Mudgway
Avanti Isowhey Sport
z.t
29
Nikodemus Holler
Stradalli - Bike Aid
z.t
30
Sun Jae Jang
LX Cycling Team
z.t
31
Bum-Jin Yoo
LX Cycling Team
z.t
32
Tino Thömel
RTS - Santic Racing Team
z.t
33
Byung Suk Park
LX Cycling Team
z.t
34
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
35
Kristofers Racenajs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
36
Sean Lake
Avanti Isowhey Sport
z.t
37
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
38
Mykhaylo Kononenko
Kolss-BDC Team
z.t
39
Justin Taylor Pfaff
Stradalli - Bike Aid
z.t
40
Volodymyr Gomenyuk
Team Lvshan Landscape
z.t
41
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
42
Jason Christie
Kenyan Riders Downunder
z.t
43
Davis Persevics
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
44
Suleiman Kangangi
Kenyan Riders Downunder
z.t
45
Nick Miller
Kenyan Riders Downunder
z.t
46
Mathew Zenovich
Avanti Isowhey Sport
z.t
47
Andris Vosekalns
Rietumu - Delfin
z.t
48
Vitalii Popkov
Team Lvshan Landscape
z.t
49
Oleksandr Polivoda
Kolss-BDC Team
z.t
50
Yuriy Natarov
Astana City
z.t
51
Morgan Smith
Kenyan Riders Downunder
z.t
52
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
53
Mohammad Gharehbaghi Pouri
Hy Sport - Look Continental Cycling
z.t
54
Sung Yeon Je
LX Cycling Team
z.t
55
Armands Becis
Rietumu - Delfin
z.t
56
David Galarreta Ugarte
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
57
Viesturs Luksevics
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
58
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
59
Daniele Colli
Nippo - Vini Fantini
z.t
60
Volodymyr Kogut
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
61
Ying Hon Yeung
Hengxiang Cycling Team
z.t
62
Andris Smirnovs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
63
Sergiy Grechyn
Jilun - Shakeland Cycling Team
z.t
64
Mattia De Marchi
Androni Giocattoli
z.t
65
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
66
Kwun Wan Law
HKSI Pro Cycling Team
z.t
67
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
68
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
69
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
z.t
70
Rino Gasparrini
Androni Giocattoli
z.t
71
Geoffrey Kiprotich Langat
Kenyan Riders Downunder
z.t
72
Fraser Gough
Avanti Isowhey Sport
z.t
73
Ali Nemati Khiavi
Hy Sport - Look Continental Cycling
z.t
74
Vitalijs Kornilovs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
75
Zhao Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
z.t
76
Emils Liepins
Rietumu - Delfin
z.t
77
Daniel Bichlmann
Stradalli - Bike Aid
z.t
78
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Maratoni.lv
z.t
79
En Huang
Hy Sport - Look Continental Cycling
z.t
80
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
81
Liam Aitcheson
Avanti Isowhey Sport
z.t
82
Daniel Whitehouse
Terengganu Cycling Team
z.t
83
Thomas Rabou
Hengxiang Cycling Team
z.t
84
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
85
Lu Cheng Zhou
Jilun - Shakeland Cycling Team
z.t
86
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
87
Yong Jian Wu
Jilun - Shakeland Cycling Team
z.t
88
Uri Martins
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
89
Corentin Cherhal
Team Novo Nordisk
z.t
90
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
91
ZhengShuai Sun
Beijng Innova Cycling Team
z.t
92
Muhamad Adiq Husainie Othman
Terengganu Cycling Team
z.t
93
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
94
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
95
Chun Zhi Li
Beijng Innova Cycling Team
z.t
96
Francisco Jarley Colorado Hernandez
RTS - Santic Racing Team
z.t
97
Mykyta Skorenko
Kolss-BDC Team
z.t
98
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
99
Samwel Mwangi
Kenyan Riders Downunder
z.t
100
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
101
Raman Ramanau
Minsk Cycling Club
z.t
102
Manabu Ishibashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
103
Alisher Zhumakan
Astana City
z.t
104
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
105
Jinchun Liu
Team Lvshan Landscape
z.t
106
Frederik Wilmann
Team Coloquick
z.t
107
Maksym Vasilyev
Kolss-BDC Team
z.t
108
Oleksandr Golovash
Minsk Cycling Club
z.t
109
Victor Niño Corredor
RTS - Santic Racing Team
z.t
110
Mauricio Ortega Ramirez
RTS - Santic Racing Team
z.t
111
Georgi Petrov Georgiev
Team Lvshan Landscape
z.t
112
Volodymyr Fredyuk
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
113
Oleksii Kasianov
Jilun - Shakeland Cycling Team
z.t
114
Antonio Nibali
Nippo - Vini Fantini
z.t
115
Timo Schäfer
Stradalli - Bike Aid
op 18"
116
Aleh Ahiyevich
Minsk Cycling Club
z.t
117
Géraud Flores-couderc
Hy Sport - Look Continental Cycling
z.t
118
Lu Peng Zhang
Beijng Innova Cycling Team
z.t
119
Vasyl Malynivskyi
Kolss-BDC Team
op 20"
120
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
z.t
121
Aleksandrs Rublevskis
Rietumu - Delfin
z.t
122
Wan Hei Lau
Jilun - Shakeland Cycling Team
z.t
123
Dominik Merseburg
Stradalli - Bike Aid
op 40"
124
Shan Li
Ningxia Sports Lottery - Focus
op 45"
125
Rune Almindso Andersen
Team Coloquick
op 50"
126
Pedro Antonio Herrera Moreno
RTS - Santic Racing Team
op 1'07"
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares