En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
17/09
Chengdu Pengzhou
Chengdu Pengzhou
151 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alois Kankovsky
ASC Dukla Praha
3u30'10"
2
Daniel Biedermann
Team Vorarlberg
z.t
3
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
4
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
5
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
z.t
6
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
7
Daniele Aldegheri
Christina Watches - Onfone
z.t
8
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
9
Juan Carlos Riutort Martinez
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
10
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
z.t
11
Francisco Jose Pacheco Torres
Christina Watches - Onfone
z.t
12
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
13
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
14
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
15
Anuar Manan
Synergy Baku Cycling Project
z.t
16
Unai Iparragirre
Euskadi
z.t
17
Ho Ting Kwok
z.t
18
Yat Wai Chan
z.t
19
Reinis Andrijanovs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
20
Jesús Ezquerra Muela
Leopard - Trek Continental Team
z.t
21
Ondrej Rybin
ASC Dukla Praha
z.t
22
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
23
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
z.t
24
Anatoliy Pakhtusov
ISD Continental Team
z.t
25
Rico Dene Thomas Rogers
Synergy Baku Cycling Project
z.t
26
Maarten de Jonge
Team Vorarlberg
z.t
27
Jiri Hochmann
ASC Dukla Praha
z.t
28
Dmytro Krivtsov
ISD Continental Team
z.t
29
Maris Bogdanovics
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
30
Constantino Zaballa Gutierrez
Christina Watches - Onfone
z.t
31
Khangarid Naran
z.t
32
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
33
Tuulkhangai Tuguldur
z.t
34
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
35
Siu Wai Ko
z.t
36
Sun Jae Jang
RTS Racing Team
z.t
37
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
38
Jason Bakke
La Pomme Marseille
z.t
39
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
40
Christoph Springer
Team Vorarlberg
z.t
41
Indulis Bekmanis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
42
Denys Karnulin
ISD Continental Team
z.t
43
Yilin Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
44
Ying Chuan Gu
Max Success Sports
z.t
44
Shan Shuang
Hengxiang Cycling Team
z.t
46
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
47
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
z.t
48
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
49
Suhardi Hassan
z.t
50
Daniel Klemme
Leopard - Trek Continental Team
z.t
51
Chun Wing Leung
z.t
52
Mohd Fauzan Ahmad Lutfi
z.t
53
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi
z.t
54
Zhi Hui Jiang
Max Success Sports
z.t
55
Aritz Bagües
Euskadi
z.t
56
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
z.t
57
Altanzul Altansukh
z.t
58
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
59
Kristofers Racenajs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
60
Dmytro Volovod
ISD Continental Team
z.t
61
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
62
José Gonçalves
La Pomme Marseille
z.t
63
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
64
Rasim Reis
Torku Sekerspor
z.t
65
Jamsran Ulziibaatar
z.t
66
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
67
Nicolas Winter
Atlas Personal - Jakroo
z.t
68
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
69
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
70
Milan Kadlec (1)
ASC Dukla Praha
z.t
71
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
72
Fuyu Li
Hengxiang Cycling Team
z.t
73
Martin Blaha
ASC Dukla Praha
z.t
74
Oleksandr Sheydyk
ISD Continental Team
z.t
75
Chun Hing Chan
z.t
76
Oscar Santamaria Munoz
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
77
Chenglu Qin
Max Success Sports
z.t
78
Tao Shi
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
79
Temesgen Teklehaymanot
Atlas Personal - Jakroo
z.t
80
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
81
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
82
Connor McConvey
Synergy Baku Cycling Project
z.t
83
Rahim Emami
RTS Racing Team
z.t
84
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
85
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
86
Amir Zargari
Azad Univercity Cycling Team
z.t
87
Ramin Mehrabani Azar
RTS Racing Team
z.t
88
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
89
Jing Yang
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
90
Alex Kirsch
Leopard - Trek Continental Team
z.t
91
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi
z.t
92
Diego Ares
Team Vorarlberg
z.t
93
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
z.t
94
Xin Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
95
Pit Schlechter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
96
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
97
King Lok Cheung
z.t
98
Nan Wu
Max Success Sports
z.t
99
Vahid Ghaffari
RTS Racing Team
z.t
100
Vladyslav Bakumenko
ISD Continental Team
z.t
101
Jing Yang
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
102
Feng Qiao
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
103
Thomas Rostollan
La Pomme Marseille
z.t
104
Amir Mustafa Rusli
Drapac Cycling
z.t
105
Fu Xing
Hengxiang Cycling Team
z.t
106
Lijun Bai
Max Success Sports
z.t
107
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Onfone
z.t
108
Vojtech Hacecky
ASC Dukla Praha
z.t
109
Agshin Ismayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
110
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
z.t
111
Kevin De Mesmaeker
Team Novo Nordisk
z.t
112
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
op 15"
113
Dazkirli Secaattin
Torku Sekerspor
op 18"
114
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
op 32"
115
Jon Larrinaga
Euskadi
op 39"
116
Maral-Erdene Batmunkh
op 51"
117
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
op 6'33"
Bo Cao
China Hainan Yindongli Cycling Team
DNF
Hao Liu
Max Success Sports
DNF
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares