En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
16/09
Deyang
Deyang Shifang
201.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
4u33'11"
2
Alois Kankovsky
ASC Dukla Praha
z.t
3
Anuar Manan
Synergy Baku Cycling Project
z.t
4
Rico Dene Thomas Rogers
Synergy Baku Cycling Project
z.t
5
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
6
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
7
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
8
Daniel Klemme
Leopard - Trek Continental Team
z.t
9
Constantino Zaballa Gutierrez
Christina Watches - Onfone
z.t
10
Ho Ting Kwok
z.t
11
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
z.t
12
Unai Iparragirre
Euskadi
z.t
13
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
14
Daniel Biedermann
Team Vorarlberg
z.t
15
Siu Wai Ko
z.t
16
Francisco Jose Pacheco Torres
Christina Watches - Onfone
z.t
17
Maarten de Jonge
Team Vorarlberg
z.t
18
Christoph Springer
Team Vorarlberg
z.t
19
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
z.t
20
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
21
Daniele Aldegheri
Christina Watches - Onfone
z.t
22
Oscar Santamaria Munoz
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
23
Dmytro Volovod
ISD Continental Team
z.t
24
Connor McConvey
Synergy Baku Cycling Project
z.t
25
José Gonçalves
La Pomme Marseille
z.t
26
Zhi Hui Jiang
Max Success Sports
z.t
27
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
z.t
28
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
29
Tuulkhangai Tuguldur
z.t
30
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
31
Maris Bogdanovics
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
32
Milan Kadlec (1)
ASC Dukla Praha
z.t
33
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
34
Feng Qiao
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
35
Nicolas Winter
Atlas Personal - Jakroo
z.t
36
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
37
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
38
Dmytro Krivtsov
ISD Continental Team
z.t
39
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
z.t
40
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
41
Jason Bakke
La Pomme Marseille
z.t
42
Yat Wai Chan
z.t
43
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
44
Chun Wing Leung
z.t
45
Jiri Hochmann
ASC Dukla Praha
z.t
46
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
47
Kristofers Racenajs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
48
Hao Liu
Max Success Sports
z.t
49
Aritz Bagües
Euskadi
z.t
50
Juan Carlos Riutort Martinez
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
51
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
52
Temesgen Teklehaymanot
Atlas Personal - Jakroo
z.t
53
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
54
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
55
Mohd Fauzan Ahmad Lutfi
z.t
56
Ying Chuan Gu
Max Success Sports
z.t
57
Jing Yang
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
58
Ramin Mehrabani Azar
RTS Racing Team
z.t
59
Denys Karnulin
ISD Continental Team
z.t
60
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
61
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
z.t
62
Jesús Ezquerra Muela
Leopard - Trek Continental Team
z.t
63
Chun Hing Chan
z.t
64
Khangarid Naran
z.t
65
Kevin De Mesmaeker
Team Novo Nordisk
z.t
66
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
z.t
67
Indulis Bekmanis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
68
Fuyu Li
Hengxiang Cycling Team
z.t
69
Sun Jae Jang
RTS Racing Team
z.t
70
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
71
Alex Kirsch
Leopard - Trek Continental Team
z.t
72
Diego Ares
Team Vorarlberg
z.t
73
Altanzul Altansukh
z.t
74
Anatoliy Pakhtusov
ISD Continental Team
z.t
75
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
76
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
77
King Lok Cheung
z.t
78
Jon Larrinaga
Euskadi
z.t
79
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
80
Oleksandr Sheydyk
ISD Continental Team
z.t
81
Pit Schlechter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
82
Tao Shi
China Hainan Yindongli Cycling Team
z.t
83
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
84
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
85
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
86
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
z.t
87
Thomas Rostollan
La Pomme Marseille
z.t
88
Suhardi Hassan
z.t
89
Amir Mustafa Rusli
Drapac Cycling
z.t
90
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Onfone
z.t
91
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
92
Rahim Emami
RTS Racing Team
z.t
93
Amir Zargari
Azad Univercity Cycling Team
z.t
94
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi
z.t
95
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
z.t
96
Chenglu Qin
Max Success Sports
z.t
97
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
98
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
99
Lijun Bai
Max Success Sports
op 9"
100
Vladyslav Bakumenko
ISD Continental Team
z.t
101
Reinis Andrijanovs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
102
Martin Blaha
ASC Dukla Praha
z.t
103
Dazkirli Secaattin
Torku Sekerspor
z.t
104
Xin Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 15"
105
Vahid Ghaffari
RTS Racing Team
z.t
106
Fu Xing
Hengxiang Cycling Team
op 18"
107
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi
op 19"
108
Nan Wu
Max Success Sports
z.t
109
Jing Yang
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 21"
110
Rasim Reis
Torku Sekerspor
op 24"
111
Jamsran Ulziibaatar
z.t
112
Yilin Liu
Hengxiang Cycling Team
op 28"
113
Shan Shuang
Hengxiang Cycling Team
z.t
114
Maral-Erdene Batmunkh
z.t
115
Ondrej Rybin
ASC Dukla Praha
op 44"
116
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
117
Agshin Ismayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
118
Bo Cao
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 50"
119
Vojtech Hacecky
ASC Dukla Praha
op 1'21"
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
DNF
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares