En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Méditerranéen
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/02
Cadolive
Rousset
170.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
John Degenkolb
Team Giant - Shimano
4u16'39"
2
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
3
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
4
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
5
Michel Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
7
Pavel Brutt
Katusha
z.t
8
Mirko Selvaggi
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
9
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
10
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
12
Jérôme Pineau
IAM Cycling
z.t
13
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
14
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
15
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
16
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
z.t
17
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
18
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
z.t
19
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
z.t
20
Domingos André Maciel Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
21
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
22
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
23
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
24
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
z.t
25
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
26
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
z.t
27
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
28
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
29
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
30
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
31
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
32
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
33
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
34
Matthieu Boulo
Team Raleigh
z.t
35
Egor Silin
Katusha
z.t
36
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
z.t
37
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
39
Yury Trofimov
Katusha
z.t
40
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
41
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
43
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
44
Matthew Busche
Trek Factory Racing
z.t
45
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
46
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
48
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
49
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
50
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
51
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
52
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
53
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
54
Kevin Seeldraeyers
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
55
Dries Devenyns
Team Giant - Shimano
z.t
56
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
57
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
58
Laurent Didier
Trek Factory Racing
z.t
59
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
61
Georg Preidler
Team Giant - Shimano
z.t
62
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'05"
63
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
64
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 1'30"
65
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
z.t
66
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'11"
67
Christophe Premont
Wallonie Bruxelles
z.t
68
Grzegorz Stepniak
CCC Polsat Polkowice
z.t
69
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
70
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
z.t
71
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
z.t
72
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
73
Taylor Phinney
BMC Racing Team
z.t
74
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
75
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
z.t
76
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
77
Rudy Molard
Cofidis
z.t
78
Alexander Rybakov
Katusha
z.t
79
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
80
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
81
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
82
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
83
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Romain Lemarchand
Cofidis
z.t
85
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
86
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
87
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
88
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
89
Yoann Paillot
Team La Pomme Marseille 13
z.t
90
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
91
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
92
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
z.t
94
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
95
Manuel Belletti
Androni Giocattoli
z.t
96
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
z.t
97
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
z.t
98
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
99
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
100
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
z.t
101
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
z.t
102
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
103
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
104
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
z.t
105
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
op 2'28"
106
Angelo Pagani
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 3'21"
107
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
op 4'28"
108
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural
z.t
109
Ian Wilkinson
Team Raleigh
op 5'58"
110
Donato De Ieso
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
111
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
z.t
112
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
113
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
z.t
114
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
z.t
115
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
116
Yanto Barker
Team Raleigh
z.t
117
Johnny Hoogerland
Androni Giocattoli
z.t
118
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
119
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 11'16"
120
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
121
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
122
Andrea Zordan
Androni Giocattoli
z.t
123
Mark Christian
Team Raleigh
z.t
124
Evan Oliphant
Team Raleigh
z.t
125
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
z.t
126
Maxime Anciaux
Wallonie Bruxelles
z.t
127
Romain Hardy
Cofidis
z.t
128
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
129
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
z.t
130
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
131
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural
z.t
132
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
z.t
133
Alexander Porsev
Katusha
z.t
134
Fernando Grijalba
Caja Rural
z.t
135
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
136
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
137
Frédéric Brun
Big Mat - Auber 93
z.t
138
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
z.t
139
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
z.t
140
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
z.t
141
Christophe Kern
Team Europcar
z.t
142
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
143
Théo Vimpere
Big Mat - Auber 93
z.t
144
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
145
Thor Hushovd
BMC Racing Team
op 11'24"
146
Christophe Laporte
Cofidis
op 12'39"
147
Christophe Le Mével
Cofidis
z.t
148
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
z.t
149
Anton Vorobyev
Katusha
z.t
150
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
151
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
152
Evaldas Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
z.t
153
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
z.t
154
George Atkins
Team Raleigh
z.t
155
Joseph Perrett
Team Raleigh
z.t
156
Gregoire Tarride
Team La Pomme Marseille 13
z.t
157
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
158
Morgan Kneisky
Team Raleigh
op 13'22"
159
Marcel Wyss
IAM Cycling
op 13'30"
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
DNF
Nicolas Edet
Cofidis
DNF
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
DNF
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
OTL
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares