En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Méditerranéen
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
16/02
Bandol
Toulon (Mont Faron)
192.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Stephen Cummings
BMC Racing Team
16u31'59"
2
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 4"
3
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
op 10"
4
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
op 28"
5
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
op 56"
6
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
op 1'01"
8
Egor Silin
Katusha
z.t
9
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 1'18"
10
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'29"
11
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
op 1'31"
12
Alexandre Geniez
FDJ.fr
op 1'34"
13
Bob Jungels
Trek Factory Racing
op 1'36"
14
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
op 1'42"
15
Yury Trofimov
Katusha
op 1'47"
16
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
op 2'01"
17
Jérémy Roy
FDJ.fr
op 2'02"
18
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
op 2'03"
19
Georg Preidler
Team Giant - Shimano
op 2'28"
20
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
op 2'32"
21
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 2'34"
22
Romain Sicard
Team Europcar
op 2'36"
23
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
op 2'46"
24
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
op 2'50"
25
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
op 2'57"
26
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
op 2'59"
27
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
op 3'04"
28
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
op 3'14"
29
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
op 3'15"
30
Pavel Brutt
Katusha
op 3'16"
31
Matthieu Boulo
Team Raleigh
op 3'28"
32
Mirko Selvaggi
Team Wanty - Groupe Gobert
op 3'29"
33
Amaël Moinard
BMC Racing Team
op 3'40"
34
Laurent Didier
Trek Factory Racing
op 3'59"
35
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
op 4'00"
36
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 4'20"
37
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 4'27"
38
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
op 4'33"
39
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
op 4'38"
40
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 4'44"
41
Arnaud Courteille
FDJ.fr
op 4'45"
42
Domingos André Maciel Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
op 4'55"
43
Michel Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'58"
44
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
op 5'06"
45
Jérôme Pineau
IAM Cycling
op 5'10"
46
Rudy Molard
Cofidis
op 5'26"
47
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
op 5'27"
48
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
op 5'35"
49
Cyril Gautier
Team Europcar
op 5'39"
50
Francis De Greef
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
51
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 5'43"
52
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
op 5'45"
53
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
op 5'58"
54
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 6'34"
55
Tomasz Kiendys
CCC Polsat Polkowice
op 7'15"
56
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 7'23"
57
Christophe Premont
Wallonie Bruxelles
op 7'32"
58
Anthony Roux
FDJ.fr
op 7'35"
59
Fabio Felline
Trek Factory Racing
op 7'40"
60
Yannick Martinez
Team Europcar
op 7'44"
61
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
op 7'52"
62
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
op 7'55"
63
Vladimir Gusev
Katusha
op 7'59"
64
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
op 8'16"
65
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
op 8'21"
66
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
op 8'44"
67
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
op 8'52"
68
Dries Devenyns
Team Giant - Shimano
op 9'07"
69
Romain Lemarchand
Cofidis
op 9'11"
70
Kevin Seeldraeyers
Team Wanty - Groupe Gobert
op 9'14"
71
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
op 9'38"
72
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
op 9'45"
73
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 10'10"
74
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
op 10'20"
75
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
op 10'31"
76
John Degenkolb
Team Giant - Shimano
op 10'35"
77
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
78
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
op 10'53"
79
Matthew Busche
Trek Factory Racing
op 10'55"
80
Pierre Rolland
Team Europcar
op 11'38"
81
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
82
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 11'48"
83
Yoann Bagot
Cofidis
op 12'07"
84
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 13'11"
85
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
op 13'32"
86
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
op 14'22"
87
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
op 14'28"
88
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 14'31"
89
Davide Malacarne
Team Europcar
op 14'36"
90
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 14'51"
91
Gert Joeaar
Cofidis
op 15'09"
92
Grzegorz Stepniak
CCC Polsat Polkowice
op 15'38"
93
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 15'52"
94
Yoann Paillot
Team La Pomme Marseille 13
op 15'54"
95
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
op 15'58"
96
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural
op 16'27"
97
Johnny Hoogerland
Androni Giocattoli
op 16'32"
98
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
99
Angelo Pagani
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 16'33"
100
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
op 16'45"
101
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
op 17'26"
102
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
op 17'35"
103
Donato De Ieso
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 17'42"
104
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
op 18'35"
105
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
op 18'58"
106
Yanto Barker
Team Raleigh
op 19'17"
107
Taylor Phinney
BMC Racing Team
op 19'22"
108
Gregoire Tarride
Team La Pomme Marseille 13
z.t
109
Alexander Rybakov
Katusha
op 19'26"
110
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
op 20'01"
111
Romain Hardy
Cofidis
op 20'20"
112
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
113
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 20'34"
114
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 21'09"
115
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
op 22'19"
116
Jaroslaw Marycz
CCC Polsat Polkowice
op 22'28"
117
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 23'31"
118
Marcel Wyss
IAM Cycling
op 23'50"
119
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
op 24'14"
120
Larry Warbasse
BMC Racing Team
op 24'19"
121
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
op 24'43"
122
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 25'18"
123
Thor Hushovd
BMC Racing Team
op 25'26"
124
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 26'27"
125
Ian Wilkinson
Team Raleigh
op 26'31"
126
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
op 26'47"
127
Mark Christian
Team Raleigh
op 28'16"
128
Petr Ignatenko
Katusha
op 28'20"
129
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
op 29'10"
130
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
op 30'01"
131
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
op 30'32"
132
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural
op 30'37"
133
Evan Oliphant
Team Raleigh
op 31'11"
134
Alexander Porsev
Katusha
op 31'14"
135
Karol Domagalski
Caja Rural
op 31'41"
136
Christophe Kern
Team Europcar
op 32'04"
137
Maxime Anciaux
Wallonie Bruxelles
op 33'36"
138
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 35'24"
139
Christophe Le Mével
Cofidis
op 36'06"
140
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
op 38'33"
141
Fernando Grijalba
Caja Rural
op 38'58"
142
Thomas Peterson
Team Giant - Shimano
op 41'05"
143
George Atkins
Team Raleigh
op 41'39"
144
Morgan Kneisky
Team Raleigh
op 42'27"
145
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
op 43'46"
146
Anton Vorobyev
Katusha
op 45'50"
Frédéric Brun
Big Mat - Auber 93
DNF
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
DNF
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
DNF
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Evaldas Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
DNF
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
DNS
Théo Vimpere
Big Mat - Auber 93
DNS
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
DNS
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
DNS
Joseph Perrett
Team Raleigh
DNS
Manuel Belletti
Androni Giocattoli
DSQ
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
DSQ
Andrea Zordan
Androni Giocattoli
DSQ
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
DNF
Nicolas Edet
Cofidis
DNF
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
DNF
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
OTL
Diego Rosa
Androni Giocattoli
DNF
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares