En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
82ª Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
04/08
Lisboa
Lisboa
5.4 km
Result
Standings
1
Rafael Ferreira Reis
Efapel
6'10"
2
Mauricio Moreira
Efapel
op 11"
3
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
4
Diego Lopez Fuentes
Equipo Kern Pharma
op 15"
5
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
op 17"
6
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52 / FC Porto
op 18"
7
Juri Hollmann
Movistar Team
op 19"
8
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
9
Alexander Grigoriev
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
op 20"
10
Gustavo Cesar Veloso
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
11
Antonio Ferreira Carvalho
Efapel
z.t
12
Jóni Silva Brandao
W52 / FC Porto
op 21"
13
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
op 22"
14
Javier Moreno Bazan
Efapel
z.t
15
Emanuel Duarte
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
16
Joao Rodrigues
W52 / FC Porto
z.t
17
Ollie Peckover
Swiftcarbon Pro Cycling
z.t
18
Daniel Mestre
W52 / FC Porto
op 23"
19
Alvaro Trueba Diego
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
20
Alejandro Manuel Marques Porto
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
21
Gavin Mannion
Rally Cycling
op 26"
22
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
op 27"
23
Luis Mendonca
Efapel
z.t
24
Gabriel Silva Luís Gomes
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
25
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
op 28"
26
Daniel Freitas
Radio Popular - Boavista
z.t
27
Ricardo Mestre
W52 / FC Porto
z.t
28
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
29
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
30
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
32
Adrian Camilo Bustamante Ruda
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
33
Alex Peters
Swiftcarbon Pro Cycling
op 29"
34
Miguel Leite Carlos Salgueiro
L.A. Alumínios / L.A. Sport
z.t
35
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
36
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
37
Alex Molenaar
Burgos - BH
z.t
38
Samuel Blanco Prol
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
39
Iúri Leitão
Tavfer-Measindot-Mortágua
z.t
40
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
z.t
41
Hector Carretero
Movistar Team
op 30"
42
Oded Kogut
Israel Cycling Academy
z.t
43
Miguel Teles De José Sousa
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
44
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
op 31"
45
Bruno Duarte Ferreira Silva
Antarte - Feirense
z.t
46
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular - Boavista
z.t
47
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
op 32"
48
Henrique Casimiro
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
49
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
z.t
50
Tiago José Pinto Machado
Radio Popular - Boavista
op 33"
51
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Antarte - Feirense
z.t
53
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
54
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
z.t
55
Frederico Figueiredo
Efapel
z.t
56
André Lima César Fonte
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
57
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 34"
58
Boris Vallee
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
59
Ricardo Vilela
W52 / FC Porto
op 35"
60
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
z.t
61
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
z.t
62
Gaspar Gonçalves
Tavfer-Measindot-Mortágua
z.t
63
William Bjergfelt
Swiftcarbon Pro Cycling
op 36"
64
Tomas Contte
Louletano - Loulé Concelho
z.t
65
Joaquim Silva
Tavfer-Measindot-Mortágua
op 37"
66
Tiago Antunes
Tavfer-Measindot-Mortágua
z.t
67
Manuel Antunes Amaro
W52 / FC Porto
z.t
68
Pedro Paulinho
Tavfer-Measindot-Mortágua
z.t
69
Kyle Murphy
Rally Cycling
op 38"
70
Rafael Silva
Antarte - Feirense
z.t
71
Saned Abu-fares
Israel Cycling Academy
op 39"
72
Nathan Brown
Rally Cycling
z.t
73
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
z.t
74
Benjamin King
Rally Cycling
z.t
75
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 40"
76
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
77
Gonçalo Amado
Antarte - Feirense
z.t
78
Juan Antonio Lopez-Cozar
Burgos - BH
z.t
79
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
op 41"
80
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
Tavfer-Measindot-Mortágua
z.t
81
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Rafael Gonçalo Leaça
L.A. Alumínios / L.A. Sport
z.t
83
Gonçalo Carvalho
Radio Popular - Boavista
z.t
84
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
op 42"
85
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
86
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
z.t
87
Ross Lamb
Swiftcarbon Pro Cycling
op 43"
88
Miguel Ferreira João Macedo
L.A. Alumínios / L.A. Sport
z.t
89
Christopher Latham
Swiftcarbon Pro Cycling
z.t
90
Marvin Scheulen
L.A. Alumínios / L.A. Sport
op 44"
91
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
op 46"
92
Filipe Gaisita André Ramalho
L.A. Alumínios / L.A. Sport
z.t
93
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
94
Filipe Silva Luís Fernandes
Radio Popular - Boavista
op 47"
95
Daragh O'Mahony
Swiftcarbon Pro Cycling
z.t
96
Pimenta Hélder Gonçalves
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
97
Joel Suter
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
98
Andrew Turner
Swiftcarbon Pro Cycling
z.t
99
Juan Diego Alba Bolivar
Movistar Team
z.t
100
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
Louletano - Loulé Concelho
z.t
101
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular - Boavista
z.t
102
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 48"
103
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Louletano - Loulé Concelho
op 49"
104
Pedro Pinto
Tavfer-Measindot-Mortágua
z.t
105
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 51"
106
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
107
Pedro De João Medeiros
L.A. Alumínios / L.A. Sport
op 52"
108
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Louletano - Loulé Concelho
op 53"
109
Roniel Campos
Louletano - Loulé Concelho
z.t
110
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Efapel
op 54"
111
Manuel De Sousa António Ferreira
Antarte - Feirense
op 55"
112
Keegan Swirbul
Rally Cycling
op 56"
113
De Sousa Venceslau Fernandes
Antarte - Feirense
z.t
114
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
115
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
Antarte - Feirense
op 57"
116
Marcelo Salvador
L.A. Alumínios / L.A. Sport
op 58"
117
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
op 59"
118
David Da Silva Livramento
Atum General / Tavira / Maria Nova Hotel
z.t
119
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
120
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Louletano - Loulé Concelho
op 1'02"
121
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
op 1'04"
122
Jelle Vanendert
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'05"
123
Jesus Del Pino Corrochano
Louletano - Loulé Concelho
op 1'06"
124
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
op 1'08"
125
Stephen Bassett
Rally Cycling
op 1'13"
126
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
op 1'41"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares