En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
07/08
Guarda
Castelo Branco
180.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
4u09'44"
2
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52 - Quinta da Lixa
z.t
3
Davide Viganò
Team Idea 2010 ASD
z.t
4
Coen Vermeltfoort
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
5
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
z.t
6
Rafael Silva
Efapel
z.t
7
Manuel Antunes Amaro
La Alumunios - Antarte
z.t
8
Delio Fernández Cruz
W52 - Quinta da Lixa
z.t
9
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular - Boavista
z.t
10
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Louletano - Ray Just Energy
z.t
11
Pedro Paulinho
La Alumunios - Antarte
z.t
12
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel
z.t
13
Domingos André Maciel Gonçalves
Efapel
z.t
14
Gustavo Cesar Veloso
W52 - Quinta da Lixa
z.t
15
Alejandro Manuel Marques Porto
Efapel
z.t
16
Gaetan Bille
Verandas Willems Cycling Team
z.t
17
Rui Miguel Sousa Barbosa
Radio Popular - Boavista
z.t
18
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team Tavira
z.t
19
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
20
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52 - Quinta da Lixa
z.t
21
Sergio Ferreira Sousa
La Alumunios - Antarte
z.t
22
Jóni Silva Brandao
Efapel
z.t
23
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Hernani Broco
La Alumunios - Antarte
z.t
25
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
26
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
z.t
27
Moisés Dueñas Nevado
Louletano - Ray Just Energy
z.t
28
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Celio Cristiano Sousa
Radio Popular - Boavista
z.t
30
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
31
Antonio Ferreira Carvalho
W52 - Quinta da Lixa
z.t
32
Hugo De Matos Sancho
La Alumunios - Antarte
z.t
33
Frederico Figueiredo
Radio Popular - Boavista
z.t
34
Raul Alarcon Garcia
W52 - Quinta da Lixa
z.t
35
Daniel Dominguez Barragan
Team Ecuador
z.t
36
Hugo Sabido
Louletano - Ray Just Energy
z.t
37
Virgilio Martins Dos Santos
Radio Popular - Boavista
z.t
38
Filipe Silva Luís Fernandes
W52 - Quinta da Lixa
z.t
39
Marcos García Fernandez
Louletano - Ray Just Energy
op 16"
40
Anatoliy Pakhtusov
ISD Continental Team
z.t
41
Anatolii Budiak
ISD Continental Team
op 18"
42
Alberto Gallego Ruiz
Radio Popular - Boavista
z.t
43
Hugh Carthy
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Luca Capelli
Team Idea 2010 ASD
z.t
45
Dimitri Claeys
Verandas Willems Cycling Team
z.t
46
André Lima César Fonte
Radio Popular - Boavista
z.t
47
Robbert de Greef
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
48
Frederik Dombrowski
Team Kuota-Lotto
z.t
49
Nuno Bico Matos
Radio Popular - Boavista
z.t
50
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
z.t
51
Fernando Grijalba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Ricardo Mestre
Team Tavira
z.t
53
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
54
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
z.t
55
Joeri Calleeuw
Verandas Willems Cycling Team
z.t
56
Helder Oliveira
W52 - Quinta da Lixa
z.t
57
Till Drobisch
Team Stuttgart
z.t
58
Pavel Karpenkov
Lokosphinx
z.t
59
Sergey Vdovin
Lokosphinx
z.t
60
Christophe Premont
Verandas Willems Cycling Team
op 27"
61
Jetse Bol
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 30"
62
Daniel Mestre
Team Tavira
op 32"
63
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Louletano - Ray Just Energy
op 34"
64
Jim van den Berg
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 46"
65
Wouter Mol
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
66
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
67
Kai Reus
Verandas Willems Cycling Team
op 48"
68
Sten Van Gucht
Verandas Willems Cycling Team
z.t
69
Luis Afonso
La Alumunios - Antarte
op 52"
70
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
71
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
z.t
72
Matteo Spreafico
Team Idea 2010 ASD
z.t
73
Marco Tizza
Team Idea 2010 ASD
op 56"
74
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 1'05"
75
Matteo Malucelli
Team Idea 2010 ASD
op 1'10"
76
Hélder Fernandes Ferreira
Efapel
z.t
77
Vasilii Neustroev
Lokosphinx
op 1'17"
78
Jari Verstraeten
Verandas Willems Cycling Team
z.t
79
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
80
Micael Isidoro
Louletano - Ray Just Energy
op 1'19"
81
Joao Benta
Louletano - Ray Just Energy
z.t
82
Johannes Weber
Team Stuttgart
op 0"
83
Massimo Graziato
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 1'44"
84
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'48"
85
Maurizio Damiano
Team Idea 2010 ASD
z.t
86
David De La Fuente Rasilla
Efapel
z.t
87
Oscar Gonzalez Brea
Efapel
op 1'56"
88
Serafim Pacheco Nuno Meireles
La Alumunios - Antarte
op 2'04"
89
Leonel Sousa Coutinho
La Alumunios - Antarte
z.t
90
Daniel Westmattelmann
Team Kuota-Lotto
z.t
91
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
op 3'11"
92
Andreas Fliessgarten
Team Kuota-Lotto
z.t
93
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 3'22"
94
Taco van der Hoorn
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
95
Daan Meijers
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
96
Bruno Duarte Ferreira Silva
La Alumunios - Antarte
op 3'23"
97
Joaquim Silva
W52 - Quinta da Lixa
z.t
98
Florian Nowak
Team Stuttgart
op 4'06"
99
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'20"
100
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Henrique Casimiro
Team Tavira
op 4'49"
102
Stef Van Zummeren
Verandas Willems Cycling Team
op 5'52"
103
Joao Rodrigues
Radio Popular - Boavista
op 7'15"
104
Diogo Nunes
Team Tavira
z.t
105
Georg Loef
Team Stuttgart
op 9'25"
106
Rafael Ferreira Reis
Team Tavira
op 10'42"
107
Filipe Afonso Válter Pereira
Team Tavira
z.t
108
David Da Silva Livramento
Team Tavira
z.t
109
Julian Schulze
Team Stuttgart
z.t
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares